המוטו החדש של ברנסון: "עשו דברים טובים, עשו חיים והכסף יגיע"

המיליארדר המוחצן ריצ'רד ברנסון, בעלי קבוצת וירג'ין, ממשיך לעשות כותרות בכל העולם ■ כעת הוא משתמש בפרסום שלו ומנסה לרתום אנשי עסקים נוספים לפעילות שהוא מוביל במטרה להפוך את הקפיטליזם לאחראי יותר מבחינה חברתית

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

הדבר האחרון שעליו חושב ריצ'רד ברנסון הוא להאט את הקצב. גם לאחר שמלאו לו 62, היזם הבריטי המזוקן ממשיך לעשות כותרות ברחבי העולם.

ב-3 באוקטובר הוא חגג ניצחון בקרב מול ממשלת בריטניה כשהצליח לשנות את החלטתה לקחת מחברת וירג'ין טריינס, שבה קבוצת וירג'ין שלו מחזיקה 51%, את הזיכיון על קו הרכבת הראשי של החוף המערבי במדינה. הממשלה מודה שטעתה בכמה מהחישובים, כפי שטען ברנסון, והליך המכרזים יתבצע מחדש.

ריצ'רד ברנסון בעוד השקה אופיינית של וירג'יןצילום: Invision

בנוסף, עלה ברנסון לכותרות באחרונה כשקרא למתמודדים לנשיאות בארה"ב - ברק אובמה ומיט רומני - להפסיק את מלחמתה של מדינתם בסמים; כשהכריז על כוונתו לבקר בעתיד במאדים; וכשהציב דגם של בר ממחלקת העסקים במטוסיו מול בורסת ניו יורק, ובכך ניסה לקדם את ספרו האחרון Like A Virgin: Secrets They Wont Teace You at Business School, וניהל דיון עם עוקביו בטוויטר תחת הכותרת "כיצד עסקים יכולים לשנות את העולם לטובה".

הגה כבר רעיונות חברתיים גדולים בעבר

הנושא האחרון נהפך בשנים האחרונות למרכזי עבור ברנסון, אף שהאקטיביזם החברתי היה חלק מהרפרטואר שלו עוד מאז שפתח את מרכזי הייעוץ לסטודנטים בשנות ה-60'. וירג'ין יונייט, זרוע הצדקה של וירג'ין, הפכה את האימפרייה התאגידית שלו למובילה בתחום המשגשג כיום של "שיווק למען מטרה נעלה" - רתימת מותגים למטרות צדקה. ברנסון גם עדכן את המוטו המוכר שלו, "תעשו חיים והכסף יגיע" ל"תעשו דברים טובים, תעשו חיים והכסף יגיע".

הוא גם הגה כמה רעיונות גדולים יותר. הראשון, שנולד כתוצאה משיחות שניהל עם נלסון מנדלה ופיטר גבריאל, הוא אלדרס (Elders), פורום של מדינאים ותיקים (כולל ג'ימי קרטר, דסמונד טוטו ומרי רובינסון), שעובדים ביחד כדי לייעץ לפוליטיקאים של היום. הרעיון השני הוא חדר מלחמה בפחמן, ניסיון לאגד אנשי עסקים מובילים ביחד בניסיון למצוא דרכים רווחיות להפחתת השימוש בדלק מאובנים בתעשיות ומגזרים עתירי פחמן, כולל ענף התעופה האהוב עליו. ב-3 באוקטובר, שעות ספורות לאחר שרשם ניצחון מול ממשלת בריטניה, החל ברנסון לגלגל את היוזמה השלישית שלו, אותה הוא מכנה "צוות B" (B Team).

מי שעוקב אחר ברנסון בעשורים האחרונים יחשוד מיד כי האות B מסמלת את השם ברנסון, אך מקורות אמרו ל"אקונומיסט" כי היא מסמלת הן את המלה Business והן את הצורך בתוכנית חלופית (Plan B) לקפיטליזם. הרעיון שעומד מאחוריה הוא לייסד קבוצה קטנה של אנשי עסקים מובילים שיקדמו רפורמות להפיכתו של הקפיטליזם למכוון יותר לטווח הארוך ואחראי יותר מבחינה חברתית.

לצוות B יהיו שני יושבי ראש: ברנסון עצמו ויוכן זייץ, שכמנכ"ל חברת מוצרי הספורט הגרמנית פומה הציג קוד אתי המבוסס על "הגינות, הוגנות, גישה חיובית ויצירתיות", שזכה לשבחים רבים. חברים אחרים מגויסים לצוות בימים אלה, הן ממדינות עשירות והן ממתפתחות, לפני ההשקה הרשמית שתתרחש בתחילת השנה הבאה. הרעיון הוא שכל חבר יקדם רפורמה מסוימת ויעבוד בשיתוף פעולה עם האחרים עד שכל הרפורמות יאומצו. הצוות יקבל ייעוץ כדי להבין אילו רפורמות בשלות מספיק בכדי לקדמן. בראש הרשימה צפויות להיות מטרות כמו דין וחשבון מלא של חברות על השפעתן על הסביבה, הפסקת הוצאת דו"חות כספיים בכל רבעון, וסיום הסובסידיות על דלק מאובנים.

לא קפיטליסט אך גם לא פילנתרופ גדול

ברנסון אמנם פופולרי, יחסית לאיש עסקים, אך גם לו יש לא מעט מבקרים, במיוחד במולדתו בריטניה, שבה עדיין לא רואים בעין יפה את הקידום העצמי חסר המנוח שלו. הבריטים ללא ספק יראו בקמפיין החדש שלו דוגמה נוספת לחטא הגאווה שבו חוטא ברנסון.

למרות הזקן וחיבתו לסודרי צמר, הוא לא קפיטליסט מתרפק. הוא גם אינו פילנתרופ גדול: ההתחייבות שלו להעניק 10% מרכושו לצדקה מחווירה לעומת ההתחייבות לתרום את רוב ההון לצדקה, של החותמים על Giving Pledge שיצרו המיליארדרים האמריקאים וורן באפט וביל גייטס. ואולם לא צריך להיות מלאך כדי להיות רפורמטור יעיל, ואחד המאפיינים הבולטים של היוזמות האחרונות של ברנסון הוא שבשורשן נמצאת הבנה עמוקה של האופן המעשי שבו ניתן לחולל שינוי.

אחרי התחלה מקרטעת, אלדרס החל להראות שעם תמיכה נכונה, קבוצה של חיות פוליטיות רציניות יכולה לעבוד ביעילות ביחד, בין אם זה מאחורי הקלעים (בהשכנת שלום בקפריסין, בקניה ובסודן, למשל), או באופן פומבי, בקמפיין שלהם נגד נישואים בגיל צעיר מדי.

גם צוות B צפוי לזכות במימון עצמאי וצוות תמיכה חזק, אך הוא לא יהיה העתק ישיר, מעין אלדרס עסקי, כפי שברנסון ראה בתחילה בעיני רוחו. היו מעט מדי מועמדים בולטים וללא רבב מהעולם העסקי, וחלק מהחברים בצוות B, וזה דווקא דבר חיובי, צעירים יחסית. לכן, הרעיון הוא שצוות B יורכב מאנשים שעושים עסקים באופן שתואם את העקרונות המנחים, כמו זייץ מפומה, אולי בן כהן מבן אנד ג'ריס, או פול פולמן, שניסה להכפיל את הכנסותיה של יוניליוור תוך כדי הפחתת הנזקים הסביבתיים שהיא גורמת במחצית.

בדומה לחדר המלחמה בפחמן, צוות B יתמקד רק בקידום השינויים שהם בעלי פוטנציאל להשפעה גדולה וסיכוי טוב להתממש. חדר המלחמה, למשל, זיהה במהירות 50 מיליארד דולר שתעשיית הספנות יכולה לחסוך בשימוש יעיל יותר באנרגיה: כעת, החברות המובילות בתחום מנסות לחסוך בהתאם לכך.

אחת הסיבות לאופטימיות לגבי הרפורמות האלה היא שרבות מהן זוכות לתמיכה מצד הדור העולה של מנהיגי העולם התאגידי, שבמקרים רבים אינם מרוצים מהנורמות והנהלים שהותיר אחריו הדור הוותיק - מלבד ברנסון, כמובן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker