ברוסיה נלחמו בתצרוכת הבירה וייצור הוודקה עלה

במסגרת מלחמתו באלכוהוליזם הטיל הממשל הרוסי מגבלות על מכירת ופרסום אלכוהול - מה שגרם לצניחה בצריכת הבירה, אבל לעלייה חדה בצריכת וודקה

ישראל פישר
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר
בלומברג

תפוקת הבירה ברוסיה המשיכה לרדת זה החודש השני ברציפות אחרי שהוטלו מגבלות על המכירה ביולי. הייצור ירד בספטמבר ב-6.2% לעומת ספטמבר 2011 והסתכם ב-67.9 מיליון דקהליטר (דקהליטרה שווה 10 ליטרים) - כך פירסם היום שירות הסטטיסטיקה הרוסי. באוגוסט ירדה תפוקת הבירה במדינה ב-1.8% ל-90.9 מיליון דקה ליטר.

ביולי הוטלו ברוסיה מגבלות שאוסרות על מכירת משקאות המכילים יותר מ-5% אלכוהול בקיוסקים. בנוסף נאסר לפרסם מוצרי אלכוהול בטלוויזיה, ברדיו, בשילוט חוצות ובאינטרנט. צעדים אלה נועדו כדי למנוע אלכוהוליזם במדינה. אך באופן טבעי, אחרי שנטשו את שתיית הבירה, עברו הרוסים לשתות עוד יותר וודקה וגם קוניאק.

לפי הנתונים, ייצור הוודקה ברוסיה עלה בספטמבר ב-15% ל-9 מיליון דקהליטר. ייצור הקוניאק עלה ב-26% ל-843 דקהליטר.

בעיית האלכוהול חמורה במיוחד ברוסיה בשל מחירי הוודקה הזולים ביחס לשאר העולם. גבר רוסי שתה ב-2009 בממוצע 18 ליטר של אלכוהול נקי בשנה. נשיא רוסיה לשעבר, דמיטרי מדוודב, הכריז ב-2010 על תוכנית להפחתת שתיית האלכוהול ברוסיה ב-25% בממוצע עד 2010 וכינה את צריכת האלכוהול "חרפה לאומית".

בדו"ח שהוציא בשנה שעברה ארגון הבריאות העולמי הוא הגדיר את בעיית השתייה ברוסיה כ"פצצת זמן" ומצא כי 22% מהרוסים מוגדרים כשתיינים כבדים. הדו"ח גם דירג את בעיית האלכוהול ברוסיה ברמה הכי מסוכנת בסולם של 5-1 ואמר כי הוא מגדיל באופן משמעותי את מקרי המוות והפציעות שנגרמים מצריכתו.

צילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker