זינוק מפתיע בביטחון הצרכנים בארה"ב לשיא של 5 שנים

מדד המחירים ליצרן בארה"ב טיפס בספטמבר בשיעור חד מהצפוי - מדד הליבה לא עלה בראשונה זה כמעט שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביטחון הצרכנים בארה"ב עלה במפתיע החודש לשיא של חמש שנים ומדד המחירים ליצרן בארה"ב טיפס בספטמבר בשיעור חד מהצפוי, ואילו מדד הליבה לא עלה בראשונה זה כמעט שנה, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד ביטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן וספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס עלה באוקטובר לרמה של 83.1 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2007 עוד בטרם החל המיתון הכלכלי האחרון בארה"ב - לעומת רמה של 78.3 נקודות בספטמבר, לפי נתונים ראשוניים של אוקטובר שפורסמו היום. כלכלנים צפו מדד של 78 נקודות. בחמש השנים שקדמו למיתון הכלכלי האחרון בארה"ב שהחל בדצמבר 2007, היתה רמתו הממוצע של המדד 89 נקודות. במהלך 18 חודשי המיתון ירד המדד לרמה ממוצעת של 64.2 נקודות.

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב עלה בספטמבר ב-1.1% לעומת החודש הקודם בהמשך לעלייה של 1.7% באוגוסט, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.8%. לעומת ספטמבר 2011 עלה המדד ב-2.1% לעומת עלייה שנתית של 2% באוגוסט.

מדד הליבה, אשר אינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, נותר בספטמבר ללא שינוי לעומת אוגוסט - חודש ראשון מאז אוקטובר 2011 שבו המדד אינו רושם עלייה. כלכלנים פו כי מדד הליבה יעלה ב-0.2%. לעומת ספטמבר 2011 עלה מדד הליבה ב-2.3% - העלייה השנתית המתונה ביותר מאז יוני 2011.

צילום: בלומברג

נתוני המקרו שפורסמו היום מצטרפים לנתונים חיוביים שפורסמו באחרונה לגבי שוק התעסוקה בארה"ב. מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב צנח בשבוע שעבר לרמה של 339 אלף - הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2008 - לעומת 369 אלף בשבוע הקודם, מסר אתמול משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במספר התביעות לרמה של 368 אלף לעומת 367 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. הממוצע הארבע-שבועי של מספר תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, נפל ב-11,500 לרמה של 364 אלף.

נתוני תביעות האבטלה החיוביים שפורסמו אתמול בארה"ב הצטרפו לדו"ח התעסוקה המעודד שפירסם משרד העבודה האמריקאי ביום שישי שעבר, ואשר ממנו עלה כי שיעור האבטלה בארה"ב נפל במפתיע בספטמבר לרמה של 7.8% - רמתו הנמוכה ביותר מאז ינואר 2009 - לעומת רמה של 8.1% בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה בשיעור האבטלה לרמה של 8.2%.

הבנק הפדרלי: צמיחה כלכלית מתונה

כלכלת ארה"ב צמחה בקצב מתון בשלהי חודש אוגוסט ובמהלך ספטמבר, הודות לשיפור במכירות של בתים ומכוניות, ולמרות המשך החולשה בשוק העבודה. כך לפי "ספר הבז'", הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב כלכלת ארה"ב שפורסם ביום רביעי השבוע. בכירי הבנק המרכזי יתבססו על הדו"ח בבואם לגבש את המשך המדיניות המוניטרית בפגישתם הבאה שתיערך ב-23 וב-24 באוקטובר.

10 מתוך 12 מחוזות הבנק הפדרלי דיווחו על צמיחה מתונה, ואילו רק מחוזות ניו יורק וקנזס סיטי דיווחו על היעדר צמיחה או האטה בצמיחה. בעת פרסום הדו"ח התקופתי הקודם של הבנק הפדרלי, בשלהי אוגוסט, דיווחו תשעה מחוזות של הבנק על צמיחה מתונה או צנועה.

"הצריכה הפרטית שעליה דווח בתקופה שחלפה מאז הדו"ח הקודם, היתה בדרך כלל יציבה עד צומחת קלות", נכתב דו"ח המבוסס על דו"חות של 12 מחוזות הבנק המרכזי. בדו"ח צוין עוד כי נרשם שיפור מסוים במגזר הייצור, וכי בשוק העבודה "תנאי התעסוקה היו כמעט ללא שינוי לעומת הדו"ח הקודם". הבנק הפדרלי ציין כי מספר מחוזות דיווחו על מחסור בעובדים מקצועיים בעלי ניסיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker