אובמה שוב שכח את הלהט בבית

רומני הפתיע לטובה בעימות, אבל לעימותים אין השפעה רבה על התוצאות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

67% מנסקרי CNN אמרו הלילה: מיט רומני ניצח בעימות הטלוויזיוני הראשון מול ברק אובמה. רוב פרשני העיתונות בארה"ב ובעולם העניקו את הניצחון בעימות לרומני. התוצאה מפתיעה בהתחשב בכמות פליטות הפה, המעידות וחוסר הכריזמה הכללי שהפגין המועמד הרפובליקאי במירוץ עד כה, והוא מפתיעה לא פחות מהצד הדמוקרטי - נשיא מכהן עם כישורי תקשורת ותדמית אישית שלעיתים נדמה שהם הקלף החזק ביותר שיש בידיו.

מקורביו של אובמה טוענים שהעימות לא היה "משנה משחק", כלומר נקודת מפנה בקמפיין שבו אובמה הוביל עד כה בנקודות ספורות. אולם רומני, ללא ספק, זכה בהרבה נקודות בקמפיין. אובמה הצטייר כהססן יותר, וכמי שפחות בטוח או מעוניין לעמוד מול יריבו.

במובנים מסוימים, דווקא אופייני שאובמה לא ייצא עם אקדחים שלופים וברק בעיניו. לאחר בחירתו ולאורך כל כהונתו, לפחות עד החודשים האחרונים, בהם הוריד מעט את הכפפות במאבק על בחירה מחדש, הוא התאמץ להיות איש של קונצנזוס, שמשביע את רצון כולם. הוא היה קר וצונן בזמנים שבהם העם שלו זקוק לנשיא חם וזועם.

הפרשנים הפוליטיים של "ניו יורק טיימס" עסקו לא מעט בהבדלים בינו לבין הנשיא קלינטון, שהיה אחד האמנים הגדולים ביותר של התרועעות, קשירת קשרים והקסמת האנשים שתרמו לו, וסייעו לבחירתו. אובמה, הם טענו, שונא "לעבוד את החדר" כפי שאומר הניב האמריקאי שמתייחס להתרועעות וקשירת שיחה במסיבות. הוא מעדיף את מגדל השן התיאורטי שלו, את העבודה בשטח, אולי.

עובדתית, לרומני יש נשק חזק לנגח בו את אובמה: הכלכלה תחת הנשיא הצעיר סובלת מדשדוש מתמשך. אובמה לא הצליח לקיים רבות מהבטחותיו, והוא נחשב לאכזבה גם בקרב בוחריו המסורתיים, שראו בעיניים כלות כיצד הוא נסוג ומהסס במקומות שבהם יכול היה לחולל שינוי של ממש: בפיקוח על המגזר הפיננסי, בהשוואת הנטל על עשירים ועניים, אפילו במדיניות הבטחונית, שנראית כמו העסק משוכפל של זו של ג'ורג' וו. בוש. נושאים כלכליים אלה סייעו לרומני לצבור כמה מהנקודות הבולטות בעימות.

למרות התחזקותו של רומני בעימות, תומכיו לא יכולים לשאוב מכך הרבה נחמה: עימותים טלוויזיוניים הם בעלי השפעה מועטה על תוצאות בחירות, למעט כמה חריגים ביותר, כמו זה הידוע שבו ריצ'רד ניקסון הזיע קשות מול ג'ון קנדי לעיני המצלמות. אולם אובמה רחוק מכך, והעימותים עדיין לא הסתיימו. קרוב לוודאי שיועציו של אובמה יזרו פלפל על ישבנו לקראת העימותים הבאים, ואולי כמו בבחירות הקודמות, הוא יתעורר ויפתח בריצה יותר מהירה בישורת האחרונה.

רומני עצמו עשוי גם הוא להפתיע, אולי לרעה, את בוחריו המסורים. ההצעות שהעלה השבוע לסדר היום, שכללו הגבלת הטבות המס שאותן מנצלים בעיקר משלמי המסים העשירים ביותר, עשויות לעלות בקנה אחד דווקא עם חזון תנועת "אנחנו ה-99%" ופחות עם מועדון ה-1% שהוא מהווה אחד הסמלים הבולטים שלו.

עקבו אחריי בטוויטר@dafnamaor

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker