נקודת מפנה? |

סקרים בארה"ב: רומני ניצח את אובמה בעימות הראשון

ההבדלים האידיאולוגים בין שני המועמדים התגלעו בדיון על השימוש במסים לתמרוץ הכלכלה האמריקאית; "הנשיא רוצה ממשלה גדולה - זוהי אינה התשובה הנכונה עבור אמריקה"

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון פינגולד

המועמד הרפובליקאי מיט רומני תקף וניצח הלילה בעימות הטלוויזיוני הראשון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. העימות בין שני המועמדים בבחירות שייערכו בנובמבר נמשך 90 דקות כאשר סלעי המחלוקת העיקריים היו המסים, ביטוח הבריאות ותפקיד הממשלה בארה"ב.

אחד הנושאים שהבליט את התפישה האידיאולוגית השונה של השניים היה תפקיד המסים בהתאוששות הכלכלית של ארה"ב והאם יש להשתמש בהעלאת מסים כדי להתמודד עם הגירעון של המדינה. רומני האשים את אובמה כי הוביל את המדינה להאטה הכלכלית החמורה ביותר מאז המיתון של שנות ה-20 ואובמה הפציר באמריקאים להיות סבלניים ואמר כי יש צורך בזמן נוסף וכי כל שינוי במדיניות כעת ימחק את ההתקדמות המתמדת שהכלכלה עשתה ועדיין עושה. רומני שאל את אובמה שאלות נוקבות בעוד הנשיא הרכין את ראשו לבדוק במסמכיו פעמים רבות.

לפי סקר של CNN, מרבית הצופים (67%) בארה"ב חשבו כי רומני הוא המנצח בעימות שנערך אמש באוניברסיטת דנבר. לפי מנהל הסקר עבור סוכנות החדשות, אף מועמד מעולם לא הצליח לקבל יותר מ-60% בסקר שנערך לאחר תום העימות. חצי מהנשאלים אמרו כי העימות לא גרם להם לשנות את דיעותיהם אך 35% אמרו כי כעת הם נוטים יותר להצביע עבור רומני בעוד 18% בלבד אמרו כי כעת הם נוטים להצביע עבור אובמה.

גם בסקר של אתר הפיננסים מרקטווץ' זוכה רומני במרבית קולות הגולשים (70%). סקר שערך אתר CBS בקרב אמריקאים שטרם העימות לא ידעו למי יצביעו, מעלה כי רומני זכה גם כאן במרבית הקולות (46%) בעוד שאובמה הסתפק ב-21%. בסקר שערך ערוץ CNBC קיבל רומני 51% מהקולות ואובמה 38%.

"המושל רומני טוען שאם נקצץ מסים המוטים לטובת האמידים ונקצץ בפיקוח, מצבנו יהיה טוב יותר. לי יש תפיסה שונה: עלינו להשקיע בחינוך, לפתח מקורות אנרגיה חדשים באמריקה ולשנות את קוד המס שלנו כדי להבטיח שאנו עוזרים לעסקים קטנים וחברות המשקיעות בארה"ב", אמר אובמה שבחר לפתוח את העימות בברכה לרעייתו מישל לרגל יום הנישואין ה-20 של הזוג הנשיאותי.

רומני תקף את אובמה ואמר: "אני מודאג מכך שאנחנו על נתיב שגוי. הנשיא רוצה ממשלה גדולה, הוצאות גדולות יותר, יותר מסים ויותר פיקוח - זו לא התשובה הנכונה בשביל אמריקה. אני אשיב את חיוניתה של אמריקה שתגרום לה לעבוד שוב".

רומני הבטיח הקלות למעמד הביניים והדגיש: "אני לא עומד לקצץ את שיעור המס של בעלי הכנסה גבוהה. הם מסתדרים בסדר גמור, בלי קשר לזהות הנשיא".

הבדלים אידיאולוגיים מהותיים

אחת מהנקודות העיקריות בעימות היתה נושא המס ותפקידו בצמצום הגרעון. לפי הגישה הדמוקרטית הממשלה צריכה להתערב ולעזור לכלכלה ולפי הגישה הרפובליקאית הממשלה צריכה לפנות מקום לעסקים שיודעים איך ליצור משרות עבור הכלכלה.

צילום: אי–פי

אובמה תיאר את הבעיות בתוכניתו של רומני לקצץ ב-20% במס ההכנסה, דבר שלפי הנשיא יוריד את הכנסות המדינה ב-5 טריליון דולר במשך 10 שנים ויגרור העלאות מס על מעמד הביניים או העמקת הגירעון.

בתגובה, אמר רומני כי לא מדובר בקיצוץ של 5 טריליון דולר מהכנסותיה של ארה"ב שכן שיעורי המס הנמוכים יאוזנו על ידי הגבלות חדשות על הקלות מס. "תוכנית המס שלי לא תוסיף לגירעון", אמר רומני.

החשש הכבד בארה"ב הוא כי הפערים בין שתי המפלגות גדולים מדי ואף אחד מהצדדים אינו מוכן להתפשר ולקבל את דעתו של האחר. הסיבה קשורה גם לתפישה האידיאולוגית השונה בין השניים כאשר מעל כל הטענות נמצא ענן החובות של ארה"ב והכלכלה שצועדת במקום זה מספר שנים. החובות של ארה"ב מסתכמים ב-16 טריליון דולר ושיעור האבטלה נותר מעל 8%.

לפי אובמה, ההצעה של רומני כי קיצוצי המס יאוזנו על ידי הפחתה בהקלות מס היא שינוי מוחלט למשנתו בשנה וחצי האחרונות. "במשך 18 חודשים, הוא מציג את התוכנית הזו, ועתה, חמישה שבועות לפני הבחירות, הוא מתייחס לרעיון הכביר והאמיץ שלו כ-'לא משנה'".

רומני דחה את טענותיו של אובמה שאמר כי תוכניות המס שלו יקלו עם העשירים ויעבירו את נטל המס למעמד הביניים. בנוסף, טען המועמד הרפובליקאי כי תוכניתו של אובמה היא זו שתדרוש ממעמד הביניים לשלם יותר מס.

בעוד שאובמה ניסה לציין את הישגיו בקיצוץ הגירעון שקיבל לדבריו מהנשיא הקודם בוש, תקף אותו רומני וטען כי נושא החוב בארה"ב הפך לבעיה מוסרית אצל הציבור האמריקאי ולא טופל כראוי.

נושא נוסף עליו חלוקים שני המועמדים הוא ביטוחי הבריאות בארה"ב. אובמה, שהעביר במהלך כהונתו את התוכנית החדשה למערכת הבריאות שמחייבת כל תושב בארה"ב להחזיק בביטוח הותקפה על ידי רומני שטען כי רמת השירות הרפואי תרד. אובמה טען מנגד כי תוכניותיו של רומני לתמרץ את חברות הביטוח הפרטיות יגרמו לקריסה של שירותי הבריאות הנתמכים באופן ממשלתי בהם תלויים מיליוני אמריקאים.

רומני נראה נינוח יותר בעימות ואף תיבל את דבריו במספר בדיחות. לאחר שבירך אובמה את אשתו אמר רומני: "אני בטוח כי זה המקום הרומנטי ביותר שיכולת לחשוב עליו - כאן איתי", הקהל, וגם אובמה התגלגלו מצחוק.

התחרות בין שני המועמדים צמודה ובסקרים האחרונים נראה כי ההובלה נמצאת בידיו של אובמה. העימות הבא בין השניים ייערך ב-16 באוקטובר בניו יורק. אף אחד מהמועמדים עדיין לא הבטיח את 270 הקולות האלקטורליים הדרושים לניצחון בבחירות. שיטת הבחירות בארה"ב מקצה לכל מדינה מספר קולות מסויים - אלקטורים. מדינות צפופות וגדולות כמו קליפורניה, ניו יורק או טקסס נחשבות למשפיעות במיוחד עם כמה עשרות אלקטורים כל אחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker