היעדר גישה לטיפול רפואי מודרני הופך את רוסיה לקרקע לניסויים רפואיים

ברוסיה לא חסרים מתנדבים לקחת חלק בניסויים רפואיים, המקנים להם טיפול רפואי שאחרת לא היו יכולים להרשות לעצמם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כמו מטופלת חלומית שנהגתה בהנהלה של חברת תרופות, גלינה מלינינה קיבלה את סיכוני התרופה שנטלה ללא תלונה, והתמודדה בעליזות גם עם תופעות הלוואי הלא נעימות. כמטופלת בניסוי רוסי לתרופה נסיונית לאובדן משקל, מלינינה הייתה צריכה להזריק לעצמה את התרופה לבטן מדי יום. "אין בעיה", אמרה. "המחט דקה והמינון קטן".

בפעם הראשונה היא עשתה זאת בבית חולים, שם רופאים בחלוקים לבנים עמדו לצידה וצפו בה. היא הקיאה זמן קצר לאחר מכן. בהמשך, היא הקיאה כל יום במשך שבועיים, אך נצמדה להוראות, משהו שחברות מאוד מעריכות, כיוון שנושרים מהניסוי הם יקרים מאוד. "זה נפלא", אמרה על הטיפול, סרום אובדן משקל שמפתחת חברת הביוטכנולוגיה הדנית נובו נורדיסק. בנוסף לירידה של 10 ק"ג בשנה, היא אמרה, "הייתי הרבה יותר חיונית - קל לי יותר ללכת ויש לי אנרגיות חדשות".

הנכונות של מלינינה, כמו זו של אלפי רוסים אחרים, לקחת חלק בניסויי תרופות, מדגימה התפתחות מאוד חיובית מבחינת מגזר התרופות הבינלאומי, שמתמודד עם עלויות גבוהות וקושי בגיוס נסיינים בארה"ב ובאירופה. רגולטורים רוסיים, רופאים רוסיים, וגם מטופלים רבים, מקבלים בברכה כל הזדמנות לקחת חלק בניסויים רפואיים.

מטופלים, כמו במקרה של מלינינה, ששים לעשות זאת כיוון שלרוב זוהי הדרך היחידה בה הם יכולים לזכות בטיפול רפואי מודרני. יתרון זו יוצר מאגר גדול של נסיינים אפשריים. ממשלתו של ולדימיר פוטין שמחה לגיוון בכלכלת רוסיה, התלויה במידה רבה באנרגיה, והניסויים מביאים משרות והשקעות טכנולוגיות, ולכן הקלה את הגישה למטופלים מקומיים כתמריץ לחברות תרופות זרות.

למעשה, במסגרת חוק שהועבר ב-2010, לכאורה מסיבות בריאותיות, על חברות זרות לבדוק תרופות על אזרחים רוסיים על מנת לקבל אישור לשיווקן ברוסיה. החוק למעשה מחייב השקעה בניסויים רפואיים על אזרחים רוסיים. מספר התרופות שנוסו על מטופלים רוסיים זינק בשנה האחרונה. הרגולטורים ברוסיה אישרו 448 ניסויים רפואיים במחצית הראשונה של 2012, לעומת 201 שנה קודם לכן – גידול של 96%.

רוסיה אינה לבדה בפתיחת דלתות בתי החולים שלה לחברות תרופות המחפשות נסיינים מרחבי העולם לשם ייצוג דמוגרפי טוב יותר. סינגפור, דרום קוריאה וסין נמנות אף הן עם המדינות המציעות תמריצים או מחייבות חברות לבצע ניסויים מקומיים, לדברי ג'ון לואיס, סגן נשיא לאיגוד ארגוני המחקרים הקליניים.

הניסויים ברוסיה מהווים תרומה נטו למערכת הבריאות הציבורית, בהזרימם מאות מיליוני דולרים לאבחונים וטיפולים רפואיים שלא היו מתקיימים אחרת. עיקר הפעילות היא ניסויים בסיכון נמוך יחסית לחלופות גנריות לתרופות מותג.

מבחינה אתית, אם ניסוי קליני צפוי לשפר את בריאות המטופל – מכל סיבה שהיא, גם אם היא נובעת מהיעדר גישה לטיפול רפואי בסיסי – על רופאים לקבלו לניסוי. "אנו רואים הרבה ממשלות מעודדות את הניסויים הקליניים למטרות כלכליות, לשיפור מערכות בריאות ולעידוד חדשנות", אומר לואיס. גם חברות התרופות נהנות מיתרונות, אף כי האיגוד אינו מעודד מניע זה. "ניסויים קליניים אמורים להיות מחקרים, לא טיפול רפואי", אומר לואיס.

מגוון חברות תרופות פועלות ברוסיה, בהן באייר, בריסטול-מאייר סקוויב, איליי לילי, נוברטיס, נובו נורדיסק ופייזר. החברות משתמשות בתוצאות הניסויים ברוסיה ובמקומות אחרים על מנת לסייע להן לזכות באישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA).

חברות פונות לרוסיה במיוחד על מנת לנסות תרופות פסיכיאטריות, לעתים באותן מחלקות לבריאות הנפש שבעבר שימשו למעצר מתנגדי השלטון הסובייטי. אין כל ראיה לכך שעצורים פוליטיים משמשים כיום בניסויי תרופות.

אך לניסויים היו כמה תוצאות מוזרות. ב-2007, גורם ב-FDA כתב כי המינהל אישר את תרופת הלהיט האנטי-פסיכוטית של איליי לילי, זיפרקסה, לשימוש בבני נוער, בהתבסס על ניסוי ברוסיה, אף שהניסויים בארה"ב הראו כי לתרופה אין השפעה. מעולם לא הוסברו ההבדלים בין רוסיה לארה"ב. כיום התרופה נרשמת לבני נוער בארה"ב באופן שגרתי.

עבור רופאים ברוסיה, יתרונות הגלובליזציה של הניסויים הקליניים ברורים ממקרים כמו זה של אלברט צ'ופיקוב, חולה לב בן 75 שהופנה לניסוי על ידי אחד מרופאיו. "היה מאוד קשה למצוא רופא", סיפר צ'ופיקוב. "לא מצאנו אף אחד", ולכן הצטרף לניסוי, החלטה ששיחקה לטובתו. לדבריו, הניסוי הוא ששומר עליו בחיים. "אני מבין שלא אבריא, אבל מאוד חשוב לא להתדרדר. ולא התדרדרתי, אז אני אסיר תודה", אמר.

אך הניסויים גם לפעמים לא מצליחים. ד"ר ורה בלולפטסקאיה מפקחת על המחלק בה עוקבים אחר מטופלים בניסויים ראשוניים – הניסויים הראשונים על בני אדם לאחר ניסויים בבעלי חיים. ניסויים אלה זולים יותר לביצוע ברוסיה מאשר במערב. פעם אחת, אנטיביוטיקה נסיונית גרמה לתגובות אלרגיות. הרופאים הביטו בתדהמה בסטודנטים והעובדים הזרים שהתנדבו ליטול אותה. "זה היה כמו סרט מצוייר. הופיעו עליהם נקודות אדומות לנגד עיניי, תוך דקות ספורות", סיפרה בלוליפטסקאיה.

צילום: ניר כפרי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker