בכירים ב-RBS התערבו ישירות במניפולציה של שערי ריבית הליבור

בלומברג חושף כי חלקו של הבנק בפרשה גדול מכפי שנודע; סוחרים בבנק פעלו באופן שיטתי להוריד את הריבית הבין בנקאית גם לאחר שהבנק הולאם על ידי ממשלת בריטניה

לוגו בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג

בכירים ברויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), הבנק הבריטי שהולאם במהלך המשבר הכלכלי, נטלו חלק פעיל במניפולציה על שערי ריבית הליבור, בניגוד לידיעות עד כה, לפיהן רק ארבעה סוחרים בבנק היו מעורבים בפרשה.

בסוף 2007 הורה ראש חטיבת המסחר במטבע הין בסינגפור, ג'זרי מוהידין, להוריד את שערי הריבית שהבנק מסר בלונדון, לפי שני מקורות שמצטט בלומברג. העובדים הכפופים למוהידין מילאו אחר ההנחיות.

כדי להגדיל את רווחי הבנק, סוחרים ב-RBS השפיעו באופן שיטתי על שערי ריבית הליבור בין 2007 ל-2010, כלומר גם אחרי שהבנק הולאם על ידי ממשלת בריטניה, המחזיקה כיום ב-81% ממניות הבנק. בנוסף לכך, סוחרים בבנק עמדו בקשר עם מקביליהם בבנקים אחרים בנוגע לשינויים הדרושים בציטוטים של שער הריבית.

"הפעילות הזאת היתה נפוצה בענף", אמר לבלומברג דיוויד גרין, בכיר בפירמת עורכי הדין אדווין קו בלונדון. "רבים מהסוחרים לא ראו פגם בהתנהלות הזאת. הם תפסו אותה כחלק מהמסחר. כך פעלו הדברים, ונראה היה שאין בכך כל נזק".

רויאל בנק אוף סקוטלנד הוא אחד מלמעלה מ-10 בנקים שחשודים על ידי הרשויות הרגולטוריות ברחבי העולם בשינוי לא חוקי של שערי ריבית הליבור - הריבית הבין בנקאית, על מנת להגדיל רווחים לבנק. הפרשה התגלתה בבנק ברקליס, השני בגודלו באנגליה, שחויב לשלם קנס בגובה 290 מיליון ליש"ט, לאחר שנחשף כי הוא ביצע מניפולציות על שער הריבית בעסקאות בהיקף של 300 טריליון דולר בשנים האחרונות. בעקבות התפוצצות הפרשה התפטרו יו"ר ומנכ"ל הבנק, וממשלת בריטניה פתחה בחקירה רשמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker