התמ"ת דואג לקמפיין תדמיתי, אבל לא דואג לעבוד

יואב שוטן-גושן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב שוטן-גושן

>> מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית של משרד התמ"ת יצא באחרונה בקמפיין גדול ברדיו ובשלטי חוצות. לפי אתר המשרד, הקמפיין היקר צפוי להימשך ארבעה חודשים, תחת הסלוגן "שום פיצוי לא יחזיר את הבריאות שלך! לא מזלזלים בכללי הבטיחות!".

שלטי החוצות מעוטרים באייקונים של קסדות, כפפות, אוזניות נגד רעש ושאר אביזרי בטיחות חיוניים. זה בהחלט מחמם את הלב. טוב לדעת שהרשות הממונה על בטיחות העובדים דואגת כל כך, ומזכירה לפועלים את חשיבות ההקפדה על הבטיחות. זאת, בעיקר לנוכח הכמות המדאיגה של תאונות העבודה, שב-2011 הסתכמו ב-64 הרוגים, ויותר מ-67 אלף נפגעים.

קשה רק שלא לתהות מדוע הקמפיין מתפרסם בעברית? מדוע הססמאות אינן בערבית, בסינית או ברומנית, שהן השפות שבהן עובדים אלה שפורקים משאות כבדים, מטפסים על פיגומים גבוהים, חותכים אסבסט ומרססים חומרים כימיים. הקמפיין פונה בעברית לאזרחי ישראל, אך מתיימר לשדר מסר שמיועד לישראל האחרת, לאותם עבדים מודרנים שכלל לא מדברים עברית. ובכלל, מה יכול לעשות פועל קשה יום שלא קיבל קסדה מהמעביד שלו? האם הוא יארגן שביתה? יסרב לעבוד? יגיש תלונה ויסתכן בפיטורים ובגירוש? ואולי הוא ישכור עורך דין באלפי שקלים שיגיש עבורו תביעה?

לבעיית הבטיחות בעבודה יש כמובן פתרון, והוא נמצא בחוקי הפיקוח בעבודה ובאמנה הבינלאומית בדבר פיקוח בעבודה שעליה ישראל חתומה. דינים אלה מטילים על משרד התמ"ת את הסמכות והחובה לפקח על הבטיחות באמצעות פקחים שיסיירו במקומות העבודה, יטילו קנסות ועיצומים, ויביאו להעמדת מעסיקים לדין פלילי.

אלא שלפי הדו"חות על הפיקוח שבאתר התמ"ת ולפי דו"ח האגדה לזכויות האזרח שפורסם לפני כחודשיים, יש חוסר גדול של כוח אדם בתחום הפיקוח. לפי הסטטיסטיקות שמפרסם התמ"ת, מופעלים מדי שנה 50-80 פקחים שאמורים לפקח על מאות אלפי מועסקים ברחבי המדינה. חמור מכך, משום מה באתר התמ"ת לא מופיע אף דו"ח על פעילות אגף הפיקוח מאז 2006. אמנם לפני כשלושה חודשים נכנס לתוקף החוק להגברת האכיפה (שאמור עד 2013 להגדיל את מספר הפקחים ב-120 איש), אך לפי מדדי OECD, יש צורך בכמות גדולה יותר של פקחים, בערך פי שישה, כדי להבטיח את אכיפת החוקים המגנים על העובדים.

מעניין לשאול מדוע משרד התמ"ת רכש שטחי פרסום רבים כל כך במרכז ובצפון תל אביב, ולא, נניח, בתחנה המרכזית או באזורי המגורים של הפועלים בעיר? למי בעצם מיועד הקמפיין? לעובדים קשי יום או לשיפור תדמית המשרד על חשבון התקציב הציבורי?

שלטים בעברית בצפון תל אביב הם לא יותר ממס שפתיים המציג את משרד התמ"ת כגוף בעל תודעה חברתית באזורים שבהם מתגורר ציבור מעצבי דעת הקהל. מוטב שהתמ"ת ייצא בקמפיין ברור יותר, כך שלפחות נדע מה בדיוק הוא עושה בענייני הבטיחות.

הכותב הוא עורך דין ומרצה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker