המחאות נגד פוטין מתחדשות: עשרות אלפים צעדו היום במוסקווה

לפי הערכות, כ-50 אלף אנשים צעדו היום וקראו לסיום שלטונו של ולדימיר פוטין ברוסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות אלפי מפגינים צעדו במוסקווה היום עם שלטים, דגלים ובלונים, ודרשו לשים קץ לשנות שלטונו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בניסיון להפיח חיים מחודשים במחאה שדעכה מעט מאז הבחירות לנשיאות. המפגינים צעקו "רוסיה ללא פוטין" בעודם צועדים במרכז מוסקווה, בהפגנה הגדולה הראשונה מאז יוני. המשטרה היתה במלוא כוחה במרכז מוסקווה, אף כי המארגנים קיבלו אישור להפגנה.

פוטיןצילום: רויטרס

עדים אמרו כי מנהיגי האופוזיציה הצליחו לעמוד ביעד של משיכת לפחות 50 אלף אנשים, מספיק על מנת לשמור על מומנטום התנועה, אך מעט מדי על מנת לגרום לדאגה של ממש בקרמלין. המחאה הדגישה את הזעם של רוסים ליברלים כלפי צעדים שהם טוענים משמשים להשתקת האופוזיציה, מאז נכנס פוטין לכהונה נוספת בת 6 שנים בקרמלין במאי. עם זאת, המחאה לא התפשטה אל מחוץ לערים הגדולות, והאופוזיציה עדיין מפולגת.

"המטרה שלנו היא לאלץ את הרשויות לפתוח בדיאלוג. הקיץ עבר. 3 חודשים חלפו מאז הצעדה האחרונה שלנו. אף אחד מדרישותינו לא נענו - להיפך, הדיכוי רק גבר, ועוד אנשים נעצרו", אמר מנהיג השמאל סרגיי אודלטסוב. הוא נזכר בטיסה של פוטין לצד עגורים נודדים החודש, ואמר כי "הנשיא ניתק את עצמו מהמציאות. הוא טס עם עגורים ויורק על אנשים מלמעלה".

מארגני הצעדה שיחררו בלונים לבנים ויונים לשמים המעוננים, ולאחר מכן הובילה את הצעדה בשדרה ירוקה במוסקווה מאחורי שלט ארוך המצהיר: "בעד הקדמת הבחירות! נגד דיכוי!". המפגינים החזיקו גם בלונים אדומים, צהובים וכחולים שעוטרו כמו מסיכות סקי שנלבשו על ידי להקת הפאנק פוסי ריוט, עליהם נכתב "לשחרר את פוסי ריוט", בקריאה לשחרור 3 חברות הלהקה שנאסרו לאחר ששרו שיר מחאה נגד פוטין בכנסיה.

המפגינים טוענים כי חזרתו של פוטין לקרמלין לאחר 4 שנים כראש ממשלה הוא מחסום לדמוקרטיה ברוסיה, כיוון שהדבר מאפשר לו להאריך את שליטתו ברוסיה ל-24 שנים אם יזכה בבחירות נוספות ב-2018. "אנשים שחיו בברית המועצות מאסו בשליטים אבסולוטיים. נמאס לנו ממדינת משטרה", אמר אלכסנדר קוחמנסקי, בן 79, בצעדו במוסקווה. סרגיי יבסייב, בן 35, העובד בחברת ספנות, אמר כי הוא מפגנין נגד סגנון ההנהגה הנוקשה של פוטין ו"היעדר שלטון החוק, השחיתות, היעדר חירויות אזרח, היעדר בתי משפט עצמאיים ואי-צדק חברתי". "כשהוא עלה לשלטון לראשונה, נזקקנו לקשיחות שלו, אבל לא עוד. החברה התייצבה", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker