בעקבות ההרחבה הכמותית: הורדת דירוג אשראי לארה"ב

חברת דירוג האשראי איגן-ג'ונס: "ההרחבה הכמותית השלישית לא תתרום כמעט דבר לצמיחת הכלכלה, תשחוק את ערך הדולר, ותייקר את הסחורות"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
סוכנויות הידיעות

חברת דירוג האשראי איגן-ג'ונס הורידה היום את דירוג האשראי של ארה"ב מדרגת AA לדרגת AA מינוס עקב חששות כי סבב ההרחבה הכמותית החדש, השלישי במספר, שעליו הודיע הבנק הפדרלי אתמול, יפגע בכלכלת ארה"ב.

חברת דירוג האשראי ציינה כי תוכניתו של הבנק הפדרלי לרכוש אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 40 מיליארד דולר מדי חודש, והותרת הריבית בשפל הנוכחי, לא תורמת כמעט לעידוד צמיחה בתוצר, שוחקת את ערך הדולר, וגורמת להתייקרות מחירי הסחורות.

בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרליצילום: בלומברג

"מאז שנת 2006 ועד ימינו, היחס בין החוב לתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב עלה מ-66% ל-104% וכנראה יטפס, בנסיבות הנוכחיות, בתוך שנה לרמה של 110%. הגירעון השנתי בתקציב הוא 8% מהתוצר", נכתב בדו"ח של איגן-ג'ונס. "לשם השוואה, היחס בין החוב לתוצר של ספרד הוא 68.5%, והגירעון השנתי בתקציב הוא 8.5% מהתוצר".

חברת דירוג האשראי מודי'ס הזהירה ביום שלישי כי במקרה שהקונגרס האמריקאי לא יצליח להסכים על צעדים לצמצום הגירעון בתקציב, הדבר עשוי להשפיע על דירוג האשראי של ארה"ב. מודי'ס מעניקה כעת לארה"ב דירוג אשראי מושלם - AAA - ותחזית דירוג שלילית.

עם זאת, במידה שהקונגרס יצליח לגבש מדיניות מוסכמת לייצוב, ובהמשך להורדת היחס בן החוב של לתוצר המקומי הגולמי (GDP ), דירוג האשראי של ארה"ב יישאר מושלם ותחזית דירוג האשראי תשוב להיות יציבה, מסרה מודי'ס השבוע.

מודי'ס הוסיפה כי אם המגעים לצמצום הגירעון לא יישאו פרי, היא תיאלץ להוריד את דירוג האשראי של ארה"ב, ככל הנראה בדרגה אחת לדרגת Aa1, חברת דירוג האשראי העריכה כי סביר להניח כי תחזית דירוג האשראי תישאר בעינה עד שיתבררו תוצאות המגעים בקונגרס על צמצום הגירעון בתקציב. מוד'יס מסרה עוד כי ספק אם תותיר את תחזית הדירוג השלילית אל תוך שנת 2014.

חברת דירוג האשראי פיץ' שבה ואישרה ביולי את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב, אולם הותירה את תחזית הדירוג השלילית, בשל חוסר הוודאות סביב המדיניות התקציבית של ארה"ב והמשך משבר החוב האירופי.

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה בקיץ שעבר את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב בראשונה מעולם. החברה נימקה אז את הורדת הדירוג בהיחלשות היציבות ויכולת החיזוי של קובעי המדיניות בארה"ב, ומתחה ביקורת על כך שהקונגרס האמריקאי לא הצליח לבצע מספיק קיצוצים בכדי לצמצם את גירעונות השיא בתקציב.
S&P הורידה באוגוסט 2011 את הדירוג של ארה"ב בדרגה אחת מרמת AAA לדרגת AA פלוס. באותה עת הזהירה גם כי יתכן שתיאלץ להוריד את הדירוג שוב בשנתיים הבאות, אם לא יחול שיפור בגירעון בתקציב הממשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker