משבר הבנקים בבריטניה: ייתכן והגרוע מכל סוף סוף מאחוריהם

מגזר הבנקאות הבריטי נראה קודר, אבל חלק מהבנקים מפגינים בריאות מרשימה בזרועות המסחריות - בעיקר בזכות צמצום התחרות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

הבנקים הבריטים לא נראו מעולם כה רע. ארבע שנים אחרי שהממשלה הלאימה חלקית שניים מהבנקים הגדולים במדינה - לוידס ורויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) - התעשייה שקועה בשערוריית הליבור וחלקים גדולים ממנה טובעים בחובות. הרגולטורים האמריקאים נהפכים קשוחים. בבריטניה החששות שבנקים חלשים ימנעו מהעסקים הקטנים אשראי, דחפו את הממשלה להציע הקמת בנק עם גיבוי ממשלתי.

לוידס, הבנק המסחרי בעל נתח השוק המקומי הגדול ביותר בממלכה, דיווח על הפסד לפני מס של 698 מיליון דולר במחצית הראשונה של השנה. RBS, שהממשלה מחזיקה חלק ממנו (82%), נמצא במצב גרוע יותר לאחר שדיווח על הפסד של 2.4 מיליארד דולר - כמעט כפול מההפסד ב-2011.

הרושם שהתעשייה נרגעה מטעה. חלק גדול מההפסדים של הבנקים נוצרו בחלקים המסוכנים יותר של העסק, כמו בנקאות עבור עסקים גדולים ובנקאות השקעות. הזרועות המסחריות דווקא הרשימו בתפקודם הטוב.

זרוע הבנקאות המסחרית שעוסקת בלקוחות הקטנים ב-RBS רשמה רווח תפעולי של 3.2 מיליארד דולר במחצית הראשונה של השנה. הבנק כולו היה מגיע לרווחים מרשימים אם לא היה נגרר מטה על ידי זרוע בנקאות ההשקעות וחוקי חשבונאות לא הגיוניים שאילצו את הבנקים לספוג הפסדים על החובות של עצמם - עם כל שיפור של דירוג האשראי שלהם.

לוידס היה חוזר לרשום רווח אם לא היה מחויב להפריש יותר מ-1.5 מיליארד דולר כדי לפצות משקיעים שהוא מכר להם פוליסות ביטוח כנגד הלוואות. גם עסקי החיתום של הבנק נראים בריאים בסך הכל, ו"אם הם הצליחו למכור כל כך הרבה פוליסות ביטוח כנראה צוותי המכירות שלהם די טובים בעבודה שלהם", אמר בעוקצנות יועץ בתעשייה.

הסיבה העיקרית לעמידות המפתיעה של הבנקאות המקומית בבריטניה היא צמצום התחרותיות. לפני שקרס 2007, נורתרן רוק היה בנק המשכנתאות החמישי בגודלו במדינה, עם שאיפות להפוך לשלישי. בשיאה של בועת הנדל"ן ב-2007, הריבית הממוצעת שגבה הבנק עבור משכנתאות היתה גבוהה ב-0.75% בלבד מהריבית שאותה שילם עבור הון שלווה.

התמוטטות נורתרן רוק ומלווים קטנים אחרים איפשרה לבנקי משכנתאות אחרים להגדיל את שולי הרווח שלהם. לוידס, לדוגמה, רשם שולי רווח של יותר מ-2% על הריביות בזרוע הבנקאות המסחרית.

אנליסטים בתחום ההשקעות בבנק האמריקאי סיטי ציינו לאחרונה כי בטווח הרחוק, הבנקים ישיגו תשואות גבוהות על ההון - 20% או יותר - מהעסקים המסחריים שלהם בגלל היעדר תחרות מספקת. בדויטשה בנק משערים כי התשואות יכולות להגיע ליותר מ-30% בבנקאות ההשקעות, נתון מעורר קנאה לעומת 10% או פחות שמצליחים הבנקים להוציא מזרועות כמו בנקאות ההשקעות.

התשואות הללו נראות גבוהות בהרבה לעומת תשואות של בנקים מסחריים במדינות עשירות אחרות. בארה"ב, לדוגמה, הרווחים צנחו בגלל רגולציות ושיעורי ריבית נמוכים שבדרך כלל מצמצמים את שולי הרווח.

הבנקים בבריטניה עדיין מתמודדים עם סיכונים גבוהים. ההפסדים על ההלוואות צפויים לגדול אם הכלכלה תתכווץ בצורה חדה או אם הבנק המרכזי יעלה את הריבית. בנוסף, אין כמעט מימון זמין עבור הלוואות למשקי בית ולעסקים קטנים - וכך נמנע מהבנקים אפשרות לעסקות עם פוטנציאל רווח. ואולם בהינתן תקלות העבר, ייתכן כי הגרוע שבמשבר סוף סוף מאחוריהם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker