תוכנית דראגי לגוש היורו: רכישת אג"ח ממשלתיות ללא הגבלה

נשיא הבנק המרכזי של אירופה הודיע כי הבנק ירכוש אג"ח ממשלתיות בשוק המשני לטווח של 1-3 שנים ללא הגבלת זמן וכמות ■ "גוש היורו אינו ניתן לפירוק - התוכנית תבלום את המשבר", הבהיר ■ שוקי האג"ח של איטליה וספרד מגיבים בחיוב לתוכנית

נדן פלדמן
סיון פינגולד
נדן פלדמן
סיון פינגולד

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, הודיע היום על תכניתו לבלימת המשבר בגוש היורו. התכנית כוללת רכישת אג"ח ממשלתיות ללא הגבלת זמן וכמות, בדגש על אג"ח של המדינות עתירות החוב כמו איטליה וספרד.

שוקי האג"ח של איטליה וספרד מגיבים, כצפוי, בחיוב לתכניתו של דראגי. התשואה על אג"ח ל-10 שנים של ממשלת ספרד צונחת ב-0.276% ל-6.133%.  התשואה על אג"ח מקבילות של איטליה יורדת ב-0.09% ל-5.424%.

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופהצילום: בלומברג

דראגי הודיע כי הבנק האירופי ירכוש אג"ח של המדינות בגוש היורו לטווח של 1-3 שנים בשוק המשני, בלא הגבלת זמן והיקף. "נחליט בעצמנו מתי לפתוח בתכנית ומתי לשים לה סוף, ומה יהיה היקפה", הבהיר דראגי. "נפרסם מדי חודש את הרכישות ונבצע את התכנית בשקיפות המלאה". לדבריו, התכנית תוכל לבלום באופן אפקטיבי את הסלמת המשבר באירופה.

כשנשאל דראגי במה שונה התכנית הנוכחית מהתכניות הקודמות, שלא נחלו הצלחה, סיפק נשיא הבנק האירופי מספר נימוקים. ראשית, התכנית הנוכחית תהיה בעלת שקיפות רבה יותר. שנית, טווח הזמן שלה ארוך יותר, לעומת הסיוע הזמני שניתן לספרד ואיטליה בעבר. שלישית, התכנית מתנה את הסיוע של הבנק האירופי בצעדי רפורמה שמדינה תצטרך לבצע בכדי ליהנות מהתכנית. 

בפתח דבריו אמר דראגי כי מועצת המנהלים של הבנק האירופי אישרה את הפרטים של התכנית לסיוע למדינות עתירות החוב של גוש היורו. שם התכנית הינו 'רכישות מוניטריות ישירות' (Outright Monetary Transactions). דראגי אומר כי מטרת התכנית להרגיע את השווקים מפני "חששות מופרכים בנוגע לחסינותו של גוש היורו".

דראגי ביקש לשלוח איתותי הרגעה לשווקים. "אנחנו פועלים בנחישות במסגרת המנדט שלנו כדי לשמור על יציבות המחירים בטווח הבינוני... מסגרת היורו היא בלתי הפיכה", אמר דראגי. "החששות מפני פירוק גוש היורו אינם מבוססים", הבהיר.

מנגד, דראגי שב וקרא למנהיגי אירופה כי עליהם לנקוט בצעדים מכריעים הנדרשים כדי לפתור את המשבר בגוש היורו, והזהיר כי אחרת "התגברות הסיכונים באזורים מסוימים" עלולה לפגוע בגוש היורו כולו.

דראגי הודיע כי הבנק האירופי חתך את תחזית הצמיחה לגוש היורו ל-2012 לצמיחה שלילית של 0.4%, לעומת תחזית קודמת להתכווצות של 0.1%. בנוסף ציין דראגי כי האינפלציה בגוש היורו ב-2012 צפויה לעמוד על 2%.

רקע

פחות מחודש לאחר שהצהיר כי יעשה "כל מה שיידרש" כדי להציל את גוש היורו עמד היום נגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי והודיע על תוכניתו לבלימת המשבר ביבשת.  

המהלך של דראגי נועד להזרים כספים לכלכלות ספרד ואיטליה הנמצאות במשבר חוב. שתי המדינות מתקשות כיום לגייס כספים בעצמם שכן התשואות על האג"ח הממשלתיות שלהן לעשר שנים זינקו בחודשים האחרונים והרתיעו משקיעים החוששים כי שתי המדינות לא יצליחו לפרוע את חובותיהן בזמן.

תשואות האג"ח של ספרד ואיטליה כבר חצו בשנה החולפת את רף 7%, בו מדינות אחרות באירופה ביקשו סיוע פיננסי.

ההתנגדות העיקשת ביותר להתערבות של ה-ECB בשוקי האג"ח מגיעה מגרמניה, הן מצד הקנצלרית אנגלה מרקל והן מצד חברי הבנק המרכזי של אירופה המגיעים מגרמניה. לפי הגרמנים, יש לסייע לגוש היורו אך לעשות זאת דרך מנגנוני החילוץ האירופים (EFSF ו-ESM). מבחינת גרמניה, הבנק המרכזי צריך לדאוג אך ורק ליציבות המחירים והוא לא הגוף שאמור למממן את המדינות בגוש היורו.

דראגי צפוי להודיע על תוכנית כוללת לסיוע לגוש היורו במסגרתה הוא נדרש גם לענות על השאלה כיצד יש להתמודד עם מדינות שלא עומדות בתנאים שהציבו להן הנציבות האירופית והבנק המרכזי? יוון כבר נכשלה מספר פעמים בעמידה בדרישות וכעת מנסה להשיג הארכת זמן בשביל לקבל את המשך הסיוע הפיננסי. ספרד לא ביקשה באופן רשמי סיוע פיננסי מהאיחוד אך בעבר ציינה כי מגזר הבנקאות יזדקק לסיוע בהיקף 100 מיליארד יורו. בקשת סיוע מהאיחוד כוללת הסכמה לצמצום הגירעון המדיני, לרוב על ידי יישום צעדי צנע.

ההשלכות של רכישות אג"ח

יש מספר דרכים לבצע רכישות אג"ח כפי שמתכנן הבנק המרכזי. בדרך אחת, הדומה לזו שנעשתה בארה"ב במסגרת ההרחבה הכמותית ב-2010, הבנק המרכזי מגדיל את המאזנים שלו על ידי הדפסת כסף ובכך עלול לגרום לעלייה באינפלציה. לעומת זאת, הבנק המרכזי של אירופה טוען כי ישמור על ה"סטריליות" של הרכישות. הכוונה היא שהבנק יזרים כספים דרך רכישת אג"ח לטווח ארוך למדינות באירופה, אך הכסף יחזור אליו ממקומות אחרים, כמו לדוגמה מהנפקות אג"ח קצרי מועד. אתר בלומברג דיווח על דרך נוספת אפשרית - הצעת פקדונות שבועיים עבור הבנקים באירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ