פרשנים: פוטין ימכור בזול את איראן תמורת גישה לגז הישראלי

שיקולי האנרגיה של רוסיה נמצאים גבוה יותר בסדר העדיפויות של הקרמלין, מאשר היחסים עם איראן ■ האיום הברור והמיידי ביותר על התלות האירופית בגז טבעי רוסי הוא שדות הגז של ישראל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין יהיה מוכן למכור בזול את הברית של רוסיה עם איראן בתמורה לגישה למאגרי הגז הטבעי של ישראל וקפריסין בים התיכון, לפי מאמר שפורסם באתר החדשות "קומנטייטור".

לפי המאמר, עליו חתומים בכירי מערכת כתב העת "אנרג'י טריביון", פיטר גלובר ומייקל אקונומידס, רוסיה חוששת כי פיתוח שדות הגז הטבעי במזרח הים התיכון עלול לפגוע בתלות של אירופה באספקת גז טבעי מרוסיה, ובכך להחליש את כוחה הפוליטי של רוסיה. היקף היצוא הצפוי משדות הגז הטבעי במזרח הים התיכון לאירופה מוערך בכשליש מהיקף יצוא הגז של רוסיה לאירופה.

"מבחינת רוסיה, האיום הברור והמיידי ביותר על שוק הגז האירופי החיוני לרוסיה הוא האפשרות שישראל, יחד עם קפריסין, יהפכו למעצמות-על בתחום יצוא הגז הטבעי. וזהו בדיוק המקום שבו אנו צופים התפתחות חדשה ומרתקת בסוגיה הגרעינית הישראלית-איראנית", כתבו גלובר ואקונומידס במאמר.

כותבי המאמר ציינו עוד כי באחרונה רבו הדיווחים על כוונת חברת גזפרום הרוסית להפוך לשותפה בפיתוח שדה הגז הטבעי לוויתן, וכי במקביל התגלו מחלוקות בין רוסיה לאיראן בנוגע לאספקת מערכות נשק. כך למשל, בחודש יולי דיווח אתר "יורואסיה דיילי מוניטור" כי ממשלת איראן תבעה מרוסיה פיצויים בהיקף של ארבעה מיליארד דולר בבית משפט לגישור בשווייץ בגין ביטול חוזה למכירת מערכות טילים נגד מטוסים לאיראן בשווי מוערך של עד מיליארד דולר.

"מומחים רבים מניחים כי רוסיה, אשר סייעה בהקמת הכור הגרעיני של איראן בבושהר, צפויה להיות מעורבת באופן ישיר ולתמוך בבעלות בריתה במזרח התיכון במקרה של עימות ישראלי-איראני. עם זאת, נראה כי לקרמלין יש שיקולים כלכליים ופוליטיים שנמצאים גבוה יותר בסדר העדיפויות. המרכזי שבהם: להבטיח שמשאבי האנרגיה הגדולים של רוסיה יסייעו לה להישאר מעצמת-על עולמית", כתבו מחברי המאמר.

"אז מה תעשה רוסיה אם איראן תותקף? למרבה העניין, ייתכן כי התשובה לשאלה זו כבר נקבעה היות שפוטין כבר מכר בזול את 'שותפיו' האיראנים בתמורה לאפשרות לקנות אחיזה בגז הטבעי של ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker