ביטחון הצרכנים בארה"ב בשפל של תשעה חודשים

מדד ביטחון הצרכנים בארה"ב הגיע באוגוסט ל-60.6 נקודות - בשל דאגת הצרכנים משוק התעסוקה הרעוע

ישראל פישר

ביטחון הצרכנים בארה"ב ירד באוגוסט לשפל של תשעה חודשים. המדד הגיע החודש ל-60.6 נקודות, לעומת 65.4 נקודות ביולי - הנתון הנמוך ביותר מאז נובמבר. הירידה החדה נרשמה על רקע דאגות האמריקאית ממצב שוק התעסוקה במדינה והחשש כי המשבר הכלכלי באירופה ו"הצוק התקציבי" שצפוי בינואר יפגעו בהתאוששות הכלכלה. בנוסף, מחירי הדלק הגבוהים פגעו בביטחון הצרכנים האמריקאים.

הנתון הנמוך הפתיע גם את מרבית הכלכלנים שצפו כי הוא יעלה ל-66 נקודות. לין פרנקו מחברת המחקר The Conference Board שמפרסמת את המדד אמרה כי "הצרכנים היו יותר חששנים בנוגע לתחזיות בשוק העסקים ולתעסוקה". משקי הבית בארה"ב אחראים לכ-70% מכלכלת המדינה והחשש המרכזי הוא כי היעדרות של הלקוחות מהחנויות יעצור את צמיחת הכלכלה.

"הדברים לא נראים טוב בחזית הצרכנים", אמר לבלומברג כריס כריסטופר, כלכלן מחברת המחקר IHS גלובל אינסייטס. "יש ביטחון נמוך יותר והתחזיות בשוק התעסוקה לא כל כך טובות, אז ניתן לראות התנהגות זהירה יותר. לאנשים אין סיבה טובה לבזבז הרבה".
מוקדם יותר היום פורסמו דווקא נתונים חיוביים בארה"ב שמוכיחים כי שוק הנדל"ן במדינה צועד במסלול של התאוששות. מדד קייס שילר למחירי הבתים ב-20 ערים בארה"ב עלה ביוני ב-2.3%. בראשונה נרשם מדד שנתי חיובי כשמחירי הבתים בין יוני 2011 ליוני 2012 עלו ב-0.5%.

קניות ברשתות שיווק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker