ניו יורק טיימס
בריאן צ'ן וליסה אלקליי קלוג

החלטת בית המשפט הפדרלי ביום שישי במשפט הפטנטים של אפל וסמסונג צפויה להוביל לשינוי בדינמיקות של תעשיית הסלולר הכה תחרותית.

עבור סמסונג, שהפסידה כמעט בכל סעיף במשפט המסוקר שהתקיים בסן חוזה, קליפורניה, וחויבה לשלם לאפל למעלה מ-1 מיליארד דולר פיצויים, המשמעויות ברורות יותר. היא תהיה חייבת לנהוג מעתה במשנה זהירות בנוגע לעיצוב מוצריה, על מנת להימנע מאישומים נוספים מצד אפל על העתקות.

שווקים אחרים עשויים גם הם לנהוג בזהירות. גוגל, המייצרת את מערכת ההפעלה אנדרואיד שפועלת בסמארטפונים של סמסונג, תרגיש בוודאות את ההשפעה על השותפה הקוריאנית שלה. מיקרוסופט, לעומת זאת, השואפת להיכנס לשוק הסלולר עם תוכנות חדשות, צפויה לסבול פחות מהשפעת הפסיקה, אומרים מומחים בענף.

צילום: אלון מילשטיין

אפל היתה עד כה מובילת שוק הסמארטפונים. היא הגדירה את הקטגוריה באופן שבו הטלפונים האלה נראים ובצורה שבה הצרכנים עושים בהם שימוש. הסמארטפונים הפופולאריים ביותר כיום הם לוח עשוי זכוכית ומתכת, הנשלט באמצעות מסך מגע מרוצף אייקונים. משום שהמשתמשים הורגלו לתבנית הזאת, סמארטפונים מיצרנים שונים נוטים להיראות ולהתנהג באופן דומה.

קווי הדמיון בין המכשירים עשויים להיות הדבר הראשון שישתנה. "חברות בעתיד יצטרכו לשקול עד כמה הן רוצות שהמוצרים שלהן יהיו דומים בתחושה ובמראה למוצרים של המתחרים, מבחינת צורה, גודל, חוויית משתמש, נראות, ועד כמה האייקונים דומים או לא", אמר רוברט דיקרסון ג'וניור, עורך דין בפירמת דיקשטיין שפירו, המתמחה בתיקי פטנטים.

מיקרוסופט ושותפתה הראשית, נוקיה, צפויות לסבול מפגיעה קלה, אם בכלל. רוברט בר, ראש המרכז למשפטים וטכנולוגיה באוניברסיטת ברקלי, אמר כי ממשק המשתמש - האייקונים ופונקציות אחרות שמשתמשים רואים וחשים - נראה שונה לחלוטין בטלפונים של נוקיה ומיקרוסופט, בהשוואה לאייפון. נוקיה, יצרנית ותיקה של סלולריים, מחזיקה בידיה שורה ארוכה של פטנטים כדי להגן על עצמה. עבור מיקרוסופט ונוקיה, שמנסות לעשות קאמבק בשוק הסמארטפונים, הבידול בעיצוב הוא יתרון גדול במלחמות הפטנטים ההרסניות שסחפו את הענף, באותה מידה שהוא יתרון שיווקי.

עבור גוגל, וכל יצרן סמארטפונים המשתמש באנדרואיד, הדברים עלולים להפוך בעייתיים יותר. טלפונים מבוססי אנדרואיד הם הפופולריים ביותר בשוק כיום. סמסונג היא יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם והיא מגדילה במהירות את נתח השוק שלה. מספר הסלולרים מבוססי אנדרואיד מתוצרת סמסונג ויצרנים אחרים גבוהים במידה משמעותית ממספר האייפונים של אפל הקיימים בשוק.

גוגל אמנם לא היתה צד מעורב במשפט, אבל אפל ניהלה כאן מרדף אחרי אנדרואיד לאורך כל הדרך, אמר רוברט מרגס, פרופסור למשפט וטכנולוגיה בברקלי. אם יצרניות אחרות המשתמשות באנדרואיד חוששות שאפל תיקח גם אותן לבית המשפט ותנצח, האם הן יירתעו מאנדרואיד? "יש עוד הרבה שחקנים בעולם של אנדרואיד שעשויים להיות מעורבים בהתדיינויות משפטיות", אמר. "אם הנזק ידבק, המחיר שכל אחד מהם ישלם יצטרך להיות גבוה".

מעבר למערכת הפעלה פופולרית פחות, כמו חלונות או אפילו זאת של יצרנית בלקברי RIM, שעתידה לצאת לשוק בשנה הבאה, מעניקה לאפל יתרון בשוק. "אלה לא חדשות טובות לגוגל", אמר מרגס. "המטרה האמיתית של אפל היא המערכת המקיפה של אנדרואיד - כל מה שקשור באנדרואיד. לשם אפל באמת מכוונת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker