סוכנויות הידיעות

לפחות ארבעה משקיעים בגרופון, שהצטרפו לחברה בטרם יצאה להנפקה בנובמבר, מכרו את כל אחזקותיהם בה או חלק ניכר מהם בחודשים האחרונים בעקבות הדו"חות המאכזבים וצניחת המניה ב-75% תוך 9 חודשים בלבד.

"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי בין המשקיעים שמתכננים יציאה מגרופון נמצא גם יזם ההון סיכון והמשקיע מארק אנדראסן, מוותיקי עמק הסיליקון, שאחראי בין היתר לדפדפן נטסקייפ, ומושקע כיום, מלבד גרופון, גם בפייסבוק, טוויטר וזינגה. קרן ההון סיכון של אנדראסן, אנדראסן-הורוויץ, השקיעה 40 מיליון דולר בגרופון (מתוך הון של 950 מיליון דולר שגייסה החברה ממשקיעים) טרם הנפקתה, וכאשר הסתיימה תקופת החסימה על המניות ב-1 ביוני, מכרה הקרן 5.1 מיליון מניות שברשותה, לפי מקורות שדיווחו לעיתון.

הנפקת גרופוןצילום: בלומברג

בהתבסס על מחיר המנייה ביום בו אנדראסן מכר את מניותיו, קרן ההון סיכון שבבעלותו הרוויחה מההשקעה בגרופון 14 מיליון דולר.

בשבוע שעבר צנחה מניית גרופון ב-20% עם פרסום דו"חותיה, לאחר שתחזית הצמיחה של החברה והכנסותיה איכזבו. החברה דיווחה על רווח נקי בסך 28.4 מיליון דולר ברבעון השני לעומת הפסד נקי של 107.4 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. רווחי החברה היו גבוהים מתחזיות אנליסטים, אך הכנסותיה היו נמוכות מתחזיות אנליסטים ל-573 מיליון דולר. האכזבה הגדולה הייתה עם זאת בתחזיות החברה - גרופון צפתה הכנסות בטווח של 580-620 מיליון דולר, גידול של 35%-44% לעומת הרבעון המקביל אך רק 2%-9% יותר לעומת הרבעון השני.

שווי השוק של גרופון לאחר הצניחה במניה העניק לה שווי שוק של 4 מיליארד דולר בלבד - 2 מיליארד דולר פחות מהצעת הרכש של גוגל עבור החברה בנובמבר 2010. קריסת המניה, יחד עם ירידות במניות "חברתיות" אחרות כמו פייסבוק וזינגה, מלמדת כי החברות אינן עומדות בציפיות המשקיעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker