הזהב נגמר - הפורטוגזים כבר מכרו את כל התכשיטים שלהם

על רקע המיתון, האבטלה הגבוהה ולצד מחיר הזהב שטיפס - פורטוגזים רבים מכרו את תכשיטי הזהב שלהם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
לוגו בלומברג
בלומברג

פאולו אוליביירה ואשתו מכרו את טבעת הנישואין שלהן על מנת לשלם את שכר הדירה, לאחר שפוטר מעבודתו כרצף בחודש שעבר. היו אלה התכשיטים האחרונים של בני הזוג. "אין לנו יותר זהב שיציל אותנו מגירוש מביתנו החודש", אמר בעודו עומד במרכז ליסבון, באזור עתיר חנויות המוכנות לרכוש זהב. "כל מי שאני מכיר מתקשה, ואפילו חנויות הזהב ריקות, כי לאנשים כבר לא נשאר זהב למכירה".

אוליביירה מדגים מגמה באירופה מוכת החובות - למשקי הבית נגמר הזהב, לאחר שמחירו זינק לשיא, במקביל להעמקת המיתון ועלייה בשיעור האבטלה, ויותר עסקים המחליפים זהב במזומן צצו בערים.

צילום: בלומברג

בפורטוגל, בה מצויים כמה ממאגרי הזהב הגדולים באירופה, מספר חנויות התכשיטים, בהן גם חנויות המחליפות זהב במזומן, צמח ב-29% ב-2011 לעומת 2010, לפי מחקר שביצע הפרלמנט הספרדי. ברבעון הראשון, נפתחו שתי חנויות כאלה מדי יום, לפי המחקר. כעת, חלק מהן נסגרות. לואיס אלמדה, שמשפחתו החזיקה בחנות זהב בליסבון במשך יותר מ-40 שנה, מספר כי "העסקים צנחו מנהדרים לאיומים תוך חודשים ספורים. האמת היא שמרבית לקוחותיי כבר מכרו את כל טבעות הזהב שלהם".

"מילא שחנויות הזהב מסביבי נסגרות – הן כבר עשו את הרווח שלהן", אומר אוליביירה. "מה שאני רוצה לדעת זה מי יעזור לי ולאשתי כאשר נפונה מדירתנו?".

אספקת הזהב הממוחזר, שבין היתר מגיעה מתכשיטים מותכים, נפלה ב-8% ל-391.5 טונות ב-3 החודשים הראשונים של 2012 לעומת הרבעון הקודם, לפי דו"ח של מועצת הזהב העולמית (WGC). הביקוש הכולל לזהב ירד ב-5% ל-1,097.6 טונות ברבעון הראשון, לעומת הרבעון הראשון בשנה שעברה.

כמדינה, פורטוגל נהגה לצבור זהב. הבנק המרכזי שלה מחזיק יותר זהב ביחס לגודל הכלכלה, מאשר כל מדינה אחרת בגוש היורו - מרביתם נצברו ב-36 שנות שלטונו של הדיקטטור אוליברה סלאזר. אך החוק מונע מהממשלה להשתמש ברווחים ממכירת מאגרי הזהב לשם צמצום הגירעון בתקציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker