הביטחון בענף הבנייה בארה"ב בשיא של חמש שנים

מדד איגוד קבלני הבתים עלה החודש במפתיע לרמה של 37 נקודות ■ המדד עדיין נמוך במונחים היסטוריים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מדד הביטחון בענף הבנייה בארה"ב של איגוד קבלני הבתים הלאומי (NAHB) ובנק ולס פרגו עלה באוגוסט לרמה של 37 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז חודש פברואר 2007 - לעומת רמה של 35 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים שפורסמו היום. כלכלנים צפו כי המדד יישאר ללא שינוי ברמה של 35 נקודות.

עם זאת, המדד עודנו נחשב לנמוך במונחים היסטוריים, שכן רמתו הממוצעת של המדד בחמש השנים שקדמו לתקופת המיתון האחרונה בארה"ב שהחלה בדצמבר 2007 היתה 54 נקודות. ירידה של המדד מתחת לרמה של 50 נקודות מצביעה על כך שהקבלנים בארה"ב מעריכים כי מצב ענף הבנייה שלילי, ואילו מדד מעל לרמה זו משקף הערכה חיובית של מצב הענף. בחודש ינואר 2009 נפל המדד לשפל של 8 נקודות.

צילום: בכר דודו

נתוני מקרו כלכליים שפורסמו מוקדם יותר היום בארה"ב הראו כי הפעילות הכלכלית באזור ניו יורק התכווצה בראשונה זה 10 חודשים, מדד המחירים לצרכן בארה"ב נותר ללא שינוי חודש שני ברציפות, וניצול כושר הייצור בארה"ב עלה לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2008.

מדד הפעילות הכלכלית של אזור ניו יורק בארה"ב נפל החודש לרמה של מינוס 5.9 נקודות לעומת רמה של 7.4 נקודות ביולי, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק. תחזית הכלכלנים היתה לירידה קלה של המדד לרמה של 7 נקודות. מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית באזור ניו יורק, ואילו מדד חיובי מצביע על צמיחה בפעילות. זו הפעם הראשונה זה 10 חודשים שהמדד יורד מתחת לאפס.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב נותר ביולי ללא שינוי, זה החודש השני ברציפות, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%. המדד עלה ב-1.4% בשנה בחולפת - העלייה המתונה ביותר מאז נובמבר 2010. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים יחסית, טיפס ביולי בשיעור מתון מהצפוי של 0.1% לעומת החודש הקודם, וב-2.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - העלייה השנתית המתונה ביותר מאז אוקטובר 2011. כלכלנים צפו עלייה של 0.2% במדד הליבה.

התפוקה התעשייתית בארה"ב צמחה ביולי ב-0.6%, מסר היום הבנק הפדרלי. כלכלנים צפו גידול של 0.5% בתפוקה התעשייתית. הבנק הפדרלי תיקן את נתוני מאי ויוני לעלייה של 0.1% בשני החודשים, לעומת ירידה של 0.2% במאי וגידול של 0.4% ביוני שעליהם דווח במקור. ניצול כושר הייצור עלה ביולי לרמה של 79.3% - הרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2008 - לעומת רמה של 78.9% במאי. כלכלנים צפו כי ניצול כושר הייצור היה 79.2%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker