קבוצת G20 נערכת לתגובת חירום מתואמת לזינוק במחירי המזון

פורום התגובה המהירה שהוקם בעקבות משבר המזון של 2008 יכונס בשבועות הקרובים, דיווח "פייננשל טיימס"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ממשלות 20 הכלכלות המרכזיות בעולם (G20) פועלות לגיבוש תגובה מתואמת לזינוק במחירי המזון בשבועות האחרונים, דיווח העיתון "פייננשל טיימס".

גורמים בכירים במדינות G20 וגורמים חקלאיים באו"ם מנהלים מגעים לגבי כינוס פורום התגובה המהירה (RRF) - גוף חירום חדש שהוקם בשנה שעברה בעקבות משבר המזון העולמי של השנים 2007-2008. חברי הפורום צפויים לקיים שיחת ועידה בשבוע של ה-27 באוגוסט כהכנה לפגישה של נציגי הפורום שתיערך בשלהי ספטמבר או תחילת אוקטובר, אמרו מקורות המקורבים למצב לטיימס.

פורום התגובה המהירה נוס במסגרת מערכת המידע של שוק החקלאות שהוקמה בשנה שעברה ביוזמת צרפת, במסגרת המסקנות ממשבר המזון העולמי הקודם. הפורום נועד לקדם מגעים בין גורמים בדרגת מקבלי החלטות במדינות G20, במקרים של תנודות חריגות בשווקים הבינלאומיים.

גורמים ב-G20 הדגישו כי כינוס הפורום אינו מצביע על בהלה בקרב מקבלי ההחלטות, אלא נועד למנוע שידור חוזר של האירועים בעת המחסור במוצרים חקלאיים של השנים 2007-2008, אשר גרם לממשלות בעולם להטיל מגבלות על יצוא מוצרים חקלאיים ולצבור מלאים גדולים, אשר תרמו להחרפת המשבר. "במובנים רבים, אנחנו רק רוצים לוודא שכולם רואים עין בעין את המצב, ולנסות למנוע אימוץ מדיניות שעלולה להחריף את התנודתיות", אמר גורם ב-G20 לטיימס.

מחירי התירס, החיטה והסויה זינקו בעשרות אחוזים מאז חודש יוני, ובשבוע שעבר קפץ מחיר התירס לשיא.

יבולי התירס בארה"ב בשפל של 6 שנים

משרד החקלאות האמריקאי הוריד ביום שישי את תחזית יבולי התירס של ארה"ב - מגדלת ויצואנית התירס הגדולה בעולם - לרמתה הנמוכה ביותר זה שש שנים לאחר שחודש יולי החם ביותר שידע אזור המערב התיכון של ארה"ב מאז שנת 1936, פגע בגידולים. יבול התירס השנה בארה"ב צפוי להסתכם ב-10.779 מיליארד בושל (273.8 מיליון טון) - נפילה של 13% לעומת 12.358 מיליארד בושל בשנת 2011, לפי תחזית משרד החקלאות האמריקאי.

"הבצורת בארה"ב תגרום למחסור חמור באספקת התירס העולמית בשנה הבאה", העריך ויליאם טיירני, הכלכלן הראשית של חברת AgResource, בראיון שערכה עמו סוכנות הידיעות בלומברג בשבוע שעבר. "המחירים של מוצרי הבשר והחלב יצטרכו להתייקר כדי לכסות את הגידול בעלויות המזון לבעלי החיים. בסופו של דבר, הצרכנים הגלובליים יצטרכו לשלם את המחיר", הוסיף. יתר על כן, צפי למיעוט גשמים ברוסיה וגשמי מונסון קלים מהממוצע בהודו מאיימים לגרום למחסור גם בחיטה.

האו"ם: מחירי המזון בזינוק החד מאז 2009

מחירי המזון בעולם זינקו ב-6% בחודש היולי - הקפיצה החודשית החדה ביותר מאז שנת 2009 ועלייה ראשונה זה ארבעה חודשים, בעקבות הבצורת בארה"ב שגררו זינוק במחירי התבואה, לפי נתונים שפירסם בשבוע שעבר ארגון המזון והחקלאות של האו"ם. הבצורת הקשה במערב התיכון של ארה"ב גררה זינוק של כמעט 23% במחירי התירס ביולי, ותחזיות למזג אוויר יבש ברוסיה הובילה לעליה חודשית של 19% במחירי החיטה, לפי הדו"ח.

ארה"ב היא יצואנית התירס, הסויה והחיטה הגדולה בעולם, ועליית המחירים תורגש בכל השווקים בעולם, ותפגע במדינות עניות המייבאות מזון, לפי מחקר שפירסם ארגון הצדקה הבריטי אוקספם בשבוע שעבר. בדו"ח של אוקספם נכתב כי "מיליוני עניים בעולם יסבלו מחורבן" כתוצאה מעליית המחירים. "זו לא סתם קריאת השכמה עדינה חודשית - זו אותה נורת אזהרה עולמית שזועקת לנו מאז 2008", אמר דובר אוקספם, קולין רוש, לאחר פרסום נתוני מחירי המזון של האו"ם.

שדה תירס יבש בארה"ב צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker