רומני בחר סגן: פול ריאן, שרוצה לקצץ במסים לעשירים

(עדכון) המועמד הרפובלקאי לנשיאות ארה"ב שבר ימינה ובחר בפול ריאן השמרן הכלכלי כסגנו; ריאן כתב הצעת תקציב שמקצצת דרסטית בסיוע במזון ותרופות לנזקקים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פול ריאן, שנבחר היום לסגנו של מיט רומני במרוץ הרפובליקאי לנשיאות, הוא אדם צעיר וחבר טוב של רומני. השניים ידועים בוושינגטון כצמד חמד המבלה במסעדות ושותף לאירועיםבקמפיין לנשיאות.

רומני וריאןצילום: רויטרס

אולם מעבר לדימיון הכל כך לא מפתיע בין השניים, יש מסר חד מאוד בבחירתו של רומני בסגנו לגבי המצע החברתי והכלכלי שהוא עומד להציג: ריאן הוא האדם שמאחורי הצעת התקציב הרפובליקאית בבית הנבחרים, שמורכבת בעיקרה מקיצוצי מס לעשירים ולחברות, ומפגיעה נרחבת בסעיפי רווחה חברתית.

העקרונות התקציביים שהציג ריאן, אשר מכהן כחבר הקונגרס מאז 1999, הפכו אותו למטרה לזעמם של הדמוקרטים. הוא נתפס כהתגלמות החזון הרפובליקאי של צמצום מדינת הרווחה. בניגוד לרומני, שהגיע לוושינגטון מהעולם העסקי, ריאן בילה את הקריירה שלו כמעט בשלמותה בוושינגטון, בעיקר בשורות הממשל הפדרלי. הוא היה דמות מרכזית בנצחון של הרפובליקאים לבחירות לקונגרס ב-2010.

כיו"ר ועדת התקציב של בית הנבחרים הוא דחף לעמדה בלתי מתפשרת בעניין הגירעון התקציבי. החלופה שהציע ריאן לתקציב של אובמה נהפכה לעמוד השדרה התקציבי של מצע הרפובליקאים, והיא מוצגת באתר שלו כ"מפת הדרכים לעתיד של אמריקה".

פול ריאןצילום: המפלגה הרפובליקאית

התוכנית קיצונית כל כך עד שזכתה לא רק לגנאי מפיו של הנשיא אובמה ופרשנים שמאליים כמו פול קרוגמן, אלא מפיו של ניוט גינגריץ' הרפובליקאי, שקרא לה "הנדסה חברתית של הימין". בעיקרה היא מהווה רפורמה שמרנית של הכלכלה האמריקאית.

"אלה הם קיצוצים מהסוג שאיננו יכולים להרשות לעצמנו באמריקה שאני מאמין בה", אמר אובמה באפריל האחרון. "אני מאמין שהיא מתארת חזון של עתידנו שהוא פסימיסטי להפליא", המשיך אובמה שלא חסך את שבט לשונו מהתוכנית: "אין שום דבר רציני בתוכנית שמתיימרת להפחית את התקציב באמצעות בזבוז טריליון דולר על הפחתות מסים למיליונרים ומיליארדרים", אמר אובמה בשעה שריאן ישב בקהל בפנים מאובנים. "אין שום דבר אמיץ בלבקש קורבן מאלה שהכי פחות יכולים להרשות זאת לעצמם, ושאין להם שום כוח בגבעת הקפיטול".

במסורת פליטות הפה המביכות, רומני הציג את ריאן: "גבירותי ורבותי, הנשיא הבא של ארה"ב".

הפרשן הכלכלי הליברלי פול קרוגמן כתב על ריאן: "התקציב שתוכנן על ידי פול ריאן, יו"ר ועדת התקציב של בית הנבחרים, לוקה בסדרי עדיפויות אכזריים - הוא מקצץ במסים לתאגידים ולעשירים ומקצץ דרסטית בסיוע במזון ותרופות לנזקקים. אבל חוץ מזה, הוא מתיימר לקצץ בגירעון - אולם ההפחתה לכאורה בגירעון תלויה בהנחה הבלתי סבירה שטריליוני דולרים של הכנסות יימצאו כאשר ייסגרו פרצות מס".

ריאן, 42, הוא כוכב עולה בשורות הרפובליקאים, ונחשב לבעל יחסים אישיים טובים עם רומני, שמתוארים כ"bromance" בחוגי העיתונות המסקרת את המרוץ. בחירתו של ריאן מאותת על הכיוון שלוקח רומני: פנייה לציבור המצביעים הלבנים השמרנים ביותר, בניגוד למה שהיה יכול לעלות מבחירה בקונדוליסה רייס או מרקו רובין הקובני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker