סופרים דורשים מגוגל 750 דולר על כל ספר שהעתיקה

גילדת הסופרים האמריקאית הגישה תביעה נגד גוגל בגין העתקה, הפצה או הצגה של ספרים ללא אישור

לוגו רויטרס
רויטרס

סופרים התובעים את גוגל בגין דיגיטציה שביצעה לספריהם, ביקשו מבית משפט להורות לחברת האינטרנט לשלם 750 דולר על כל ספר שהעתיקה, הפיצה או הציגה. הבקשה הוגשה לבית משפט פדרלי בניו יורק בחודש שעבר, אך התפרסמה רק ביום שישי. גילדת הסופרים האמריקאית, שבראשה עומד הסופר ועורך הדין סקוט תורו, טוענת כי פרויקט הדיגיטציה של גוגל אינו מהווה "שימוש הוגן" במסגרת חוקי זכויות היוצרים.

דוברת גוגל אמרה בהצהרה שנשלחה בדואר אלקטרוני: "אנו מאמינים כי שירות גוגל בוקס מהווה שימוש הוגן, כיוון שהוא מאפשר למשתמשים לזהות ספרים מעניינים ולמצוא דרכים ללוות או לקנות ספרים אלה, בדומה לקטלוג ספרים לעידן הדיגיטלי".

גוגלצילום: אי-פי

המחלוקות המשפטיות על פרויקט הדיגיטציה של גוגל החלו לפני 7 שנים, לאחר שגוגל החלה לסרוק מיליוני ספרים הודות להסכם עם ספריות גדולות בעולם, בהן הספריות האוניברסיטאיות של הרווארד, אוקספורד וסטנפורד. גוגל דיווחה כי סרקה יותר מ-20 מיליון ספרים מאז הגיעה להסכם עם האוניברסיטאות ב-2004.

במארס 2011, שופט פדרלי דחה הסדר פשרה בשווי 125 מיליון דולר. במאי 2011, קיבלו הסופרים מעמד של תביעה ייצוגית, כאשר עם ארבעת התובעים הראשיים נמנה ג'ים בולטון, לשעבר המגיש של קבוצת הבייסבול ניו יורק יאנקיז, שכתב את הספר "Ball Four".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker