הפלא הסקנדינווי

הצמיחה בשוודיה קפצה ברבעון ל-2.3%

האצת הצמיחה בשוודיה הפתיעה כלכלנים, שחזו צמיחה של 0.6% בלבד; התקציב בשוודיה צפוי להיות מאוזן השנה

לוגו בלומברג
בלומברג

הצמיחה הכלכלית בשוודיה הואצה במפתיע ברבעון השני, והיתה המהירה ביותר מאז סוף 2010 הודות לגידול בצריכה הפרטית וביצוא. התמ"ג צמח ב-1.4% ברבעון השני לעומת הראשון וב-2.3% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. ברבעון הראשון נרשמה צמיחה רבעונית של 0.9% וצמיחה שנתית של 1.5%. כלכלנים שהשתתפו בסקר של בלומברג צפו צמיחה של 0.2% ברבעון השני לעומת הראשון וצמיחה שנתית של 0.6%. ב-2011 נרשמה בשוודיה צמיחה של 3.9% בתמ"ג.

שטוקהולם, שוודיהצילום: אייל טואג

"אנחנו רואים פיתוח חזק של היצוא, וזה חיובי, אך גם הצריכה הפרטית מפתיעה", אמר מגנוס אלבסון, ראש מחלקת המחקר הכלכלי בשוודבנק. "אנו צופים האטה בהמשך הדרך, בסתיו, כתוצאה מהבעיות באירופה, אך כמובן שאמינות תחזית זו מצטמצמת במידה בעקבות נתוני התמ"ג שהתפרסמו היום". כ-70% מהיצוא משוודיה הוא לאירופה.

נתוני התמ"ג מחזקים את תחזית שוודבנק כי הבנק המרכזי יותיר את הריבית ללא שינוי בשיעור 1.5% בהמשך השנה, אמר אלבסון. שוודיה היא אחת מ-12 מדינות בעולם להן יש דירוג טריפל A מושלם בכל 3 חברות דירוג האשראי הגדולות. שוודיה הפכה לאחד המקלטים למשקיעים באירופה על רקע משבר החובות בגוש היורו. ממשלתה מיהרה לאזן את התקציב שלה עם פרוץ המשבר, ושר האוצר אנדרס בורג אמר כי חוסנה הפיננסי מציע כר השקעות עתידיות טוב "שמניח את היסודות לצמיחה מהירה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker