שיא היסטורי: 10 טריליון דולרים נמצאים במחזור הכספים בארה"ב

M2, הכולל את המזומנים, פקדונות וקרנות כספיות קמעוניות, זינק בשעה וחצי בטריליון דולר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הדפסת הכסף האדירה ביותר בהיסטוריה הביאה לשבירת שיא בהיקף אמצעי התשלום במשק האמריקאי: 10 טריליון דולר נכון ליום חמישי. המספר האמור, ששווה בגודלו בערך לכלכלות של יפן וסין, מתייחס ל-M2, היצע הכסף הנזיל בארה"ב, שמשמש מדד כלכלי חשוב וכולל בתוכו את סך הכסף המזומן הנמצא פיזית במחזור הכלכלי בארה"ב, פקדונות קצרי מועד, חסכונות, קרנות כספיות קמעוניות.

תוך 66 שבועות - פחות משנה וחצי - גדלו אמצעי התשלום מ-9 טריליון דולר ל-10 טריליון דולר. הקפיצה הקודמת בטריליון דולר לקחה כפליים הזמן.

צילום: בלומברג

בחינת מרכיבי אמצעי התשלום מראה שהגידול המשמעותי הוא בפקדונות, נתון שתואם את מגמת הגידול בחסכון והצמצום בצריכה הפרטית. השאלה החשובה היא מה יקרה בארה"ב כשהפקדונות יומרו לכסף נזיל לצריכה – במקרים כאלה יש נטייה להתחממות אינפלציונית, אם כי נתוני הצמיחה של ארה"ב מעידים עתה על נסיגה והתכנסות דפלציונית דווקא.

מגמה דומה של גידול בהיצע הכסף נראית במקומות רבים בעולם, בשל הרחבות כמותיות שמבצעים הבנקים המרכזיים. הבנקים המרכזיים מציפים את המערכת הפיננסית בכסף שהם מציעים בריבית נמוכה, כדי לעודד מתן אשראי. מהלך זה, המכונה הדפסת כסף, מתבצע על ידי קנייה של אג"ח מהשווקים. הבנק הפדרלי ביצע שתי הרחבות כמותיות גדולות כאלו (QE3), ולפי הערכות יבצע הרחבה שלישית כזו בקרוב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker