שערוריית הליבור

חשד לתיאום גם בין הבנקים RBS ו-UBS

סוחרים בשני הבנקים ובברקליס ניסו לתאם מניפולציה בריביות הבין-בנקאיות על מנת להיטיב עם פעולות המסחר שלהם

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

פרטים חדשים מחקירת הליבור מעידים כי קבוצות סוחרים העובדים ב-3 בנקים אירופאים גדולים היו מעורבים בפרשת המניפולציה בשיעורי הריבית העולמיים, לפי מסמכים שהוגשו לבית משפט ומפי מקורות המקורבים לחקירה. חלק מסוחרים אלה, בהם סוחרים לשעבר בברקליס, עדיין מחזיקים בעמדות בכירות בחטיבות המסחר בוול סטריט.

עד כה, תשומת הלב התרכזה בסוחרים בברקליס, הבנק הבריטי שבחודש שעבר הגיע להסדר עם הרשויות בארה"ב ובבריטניה במסגרתו ישלם קנס בסך 453 מיליון דולר. כעת, יותר ויותר ברור כי סוחרים בשני בנקים נוספים לפחות - רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) הבריטי ו-UBS השוויצי - שיחקו אף הם תפקיד מרכזי בפרשה.

בנק UBSצילום: בלומברג

3 הבנקים העסיקו יותר מתריסר סוחרים שניסו להשפיע על הריביות בשוקי הדולר, היורו והין. חלק מהסוחרים עבדו במספר בנקים שנחקרים, מה שמעלה את האפשרות כי הנוהג היה לשכיח יותר עקב החלפת תפקידים בקרב סוחרים.

המסמכים שנבחנו על ידי רויטרס כללו מסמכים שהוגשו לבית משפט על ידי רגולטורים קנדים החוקרים אפשרות להפרת הגבלים עסקיים; מסמכי ההסדר בין ברקליס למשרד המשפטים האמריקאי ונציבות המסחר בחוזים עתידיים (CFTC) בארה"ב ולמינהל השירותים הפיננסיים בבריטניה (FSA); ותביעת העסקה פרטית שהוגשה על ידי סוחר לשעבר ב-RBS בבית משפט בסינגפור.

הפרשה, שהחלה להיחשף ב-2008, הפכה לפצצת זמן עבור רגולטורים, ומיקדה את תשומת ליבם של פוליטיקאים משני צידי האוקיאנוס האטלנטי. במרכז עומדת מניפולציה בין השנים 2009-2005 של הריבית הבין-בנקאית בלונדון, המשמשת לקביעת עלויות הלוואות בסך טריליוני דולרים - ממשכנאות ועד שיעורי כרטיסי אשראי.

בוב דיאמונד, מנכ"ל ברקליסצילום: רויטרס

אחד העובדים לשעבר בברקליס הנחקר כעת, גילתה רויטרס, הוא ג'יי וי. מרצ'נט, לדברי מקורבים לפרשה. מרצ'נט, שפיקח על דסק המסחר על עסקות החלף דולריות בברקליס בניו יורק, עבד בבנק בין מארס 2006 לאוקטובר 2009, לפי הרשות הרגולטורית של המגזר הפיננסי בארה"ב (FINRA). מרצ'נט מחזיק כיום בעמדה דומה ב-UBS, בשלוחתו בסטמפורד בקונטיקט, לפי נתוני FINRA. הוא לא הגיב לבקשות תגובה.

מקורבים לפרשה אמרו כי הרשויות בוחנות האם אנשים שעבדו בדסק המסחר של מרצ'נט ניסו להשפיע על ריבית הליבור באמצעות יצירת קשר עם סוחרים אחרים בלונדון, על מנת להשיג תשואות גבוהות יותר על עסקות החלף מסויימות בהן סחר הדסק. תפקידו של מרצ'נט בפרשה לא ברור.

משרד המשפטים האמריקאי לא מסר תגובה. פרקליטו של מרצ'נט, ג'ון קני ממשרד עורכי הדין הוגט ניומן ריגל אנד קני, לא השיב לבקשות תגובה. דוברת UBS אמרה כי לבנק "אין סיבה להאמין כי מרצ'נט עסק בפעילות בלתי הולמת ב-UBS". הדוברת, שציינה כי מרצ'נט נמצא בחופשה בת שבועיים, לא מסרה תגובה על החקירה הרחבה יותר. ברקליס לא מסר תגובה. דוברת RBS אמרה בהצהרה כי הבנק משתף פעולה עם החקירה.

לפי מסמכים שהגיעו לידי רויטרס, המניפולציה בריביות בדולר וביורו החלו להתבצע באופן שכיח בתחילת 2005. באוגוסט באותה שנה, סוחרים בברקליס כבר פנו לסוחרים בבנקים גלובליים אחרים, לבצע מניפולציות בריביות שיהפכו את פוזיציות המסחר של ברקליס לרווחיות יותר. ב-2007, סוחרים ב-RBS וב-UBS כבר ניסו להשפיע גם על הריביות על הין, לפי מסמכים שהוגשו לבתי משפט בסינגפור ובקנדה.

שני סוחרי RBS בלונדון, ויל הול וברנט דייוויס, הסכימו, לפי האישומים בקנדה, לסייע לסוחר ב-UBS, תומס הייז, לבצע מניפולציה בליבור על הין. UBS משתף פעולה עם הרשויות בקנדה ובארה"ב, לדברי אנשים המקורבים לפרשה. הייז עבד ב-UBS בשנים 2006-2009. לאחר מכן עבר לסיטי, שם נשאר עד 2010. לא ניתן היה להשיג את תגובתם של הייז, דייוויס והול.

לפי המסמכים, הייז גם יצר קשר עם סוחרים בבנקים אחרים בלונדון בניסיון לשכנעם לבצע מניפולציה בריבית על הין. עם סוחרים אלה נמנו פיטר או'לירי ב-HSBC, גיום אדולפה בדויטשה בנק ופול גלנדס בג'יי.פי מורגן. עובד אחר ב-UBS ניסה לשכנע סוחר בסיטי שבעבר עבד ב-UBS, להשפיע על הריביות. לא ניתן היה להשיג תגובתם של אף אחד מהסוחרים האלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker