"ניו יורק טיימס": הדמוקרטיה בישראל בסכנת הכחדה

במאמר המערכת שלו היום מתאר העיתון את התפרקות הקואליציה של נתניהו ומכנה אותו "מנהיג מאכזב שנמנע מסיכונים", ונגרר אחר מפלגות בעלות קו בלתי מתפשר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שישה עשורים לאחר הקמתה של מדינת ישראל, אזרחיה עדיין חלוקים מאוד בדעותיהם לגבי עתיד הדמוקרטיה. הדוגמה האחרונה שממחישה זאת היא התפרקות הקואליציה החדשה של בנימין נתניהו לאחר עשרה ימים בלבד.

נתניהו ומפלגת הליכוד הנוקשה שלו, בתמיכת מפלגות הימין הקטנות יותר, היו בעלי רוב בכנסת מאז 2009. אולם כאשר שאול מופז ומפלגת קדימה הצטרפו לממשלה במאי, המיזוג יצר קואליציה רחבה הרבה יותר. נדמה היה שהיא מפקידה בידי נתניהו - מנהיג מאכזב שנמנע מסיכונים - סמכות חסרת תקדים להוציא דברים לפועל.

שאול מופזצילום: מוטי מילרוד

מופז הפך למשנה לראש הממשלה והביא עמו אג'נדה מעודדת, שהעדיפות הראשונה שלה היתה שילוב החרדים והערבים בצבא ובשירות לאומי. הקואליציה היתה אמורה גם לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים, לאשר את התקציב ולהנהיג רפורמות בשיטת הבחירות. אך היא קרסה עד מהרה על רקע סוגיית השירות הצבאי, שיצרה מתיחות גדולה בין החילוניים לדתיים ועם המגזר הערבי.

הסוגיה עלתה לכותרות לאחר שבית המשפט העליון פסק, כי חוק המעניק פטור מגיוס לאלפי אברכים אינו חוקתי וקבע כי יש לכתוב מחדש את החוק ב-1 באוגוסט. כדי שהנטל יחולק באופן שוויוני יותר, מופז הציע לגייס 80% מהחרדים בתוך ארבע שנים, עם ענישה מחמירה למשתמטים. נתניהו צידד בבעלי בריתו מימין והתעקש על משהו הדרגתי יותר. היו גם דיבורים על הכפלת הגיוס לצבא בקרב הערבים, שכיום אינם מחויבים בשירות צבאי.

השינויים הדמוגרפיים בישראל מקשים על פשרות פוליטיות. מומחים אומרים שזרימת יהודים מברית המועצות לשעבר ושיעור הילודה הגבוה בקרב החרדים גורמים לכך שישראלים רבים חסרי אמון תרבותי בערכים הדמוקרטיים עליהם נוסדה המדינה. האוכלוסיה הפלסטינית מתרחבת גם היא, ומזרזת את בואו של יום שבו היהודים עלולים להיות מיעוט בישראל.

הישענותו של נתניהו בעבר על מפלגות בעלות קו חסר פשרות הובילה לבנייה אגרסיבית של התנחלויות והתנגדות למו"מ רציני לשלום עם הפלסטינים - שבעצמם לא הראו מחויבות מספיק גדולה למציאת פיתרון. ללא הכוח הממתן של קדימה, מגמות אלה צפויות להימשך.

ישנן התפתחויות מדאיגות. האגודה לזכויות האזרח בישראל הביעה דאגה מ"ההפרות המתעצמות של החירויות הדמוקרטיות". בשנתיים האחרונות, לדברי פעילים באגודה, הוצעו או נחקקו בכנסת יותר מ-25 חוקים להגבלת חופש הביטוי וחופש העיתונות; להענשה, הפסקת מימון וחקירה של ארגונים ללא מטרות רווח; הגבלת חופש השיפוט; ורמיסה של זכויות מיעוטים.

אחת מנקודות החוזק הגדולות של ישראל היא במקורותיה כמדינה דמוקרטית המחויבת לערכים ליברליים וזכויות אדם. האמיתות הבסיסיות האלה נמצאות בסכנת היכחדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker