מריסה מאייר עורקת מגוגל ליאהו: תמונה למנכ"לית החברה

מאייר, בת 37, היתה אחראית במשך שנים על העיצוב והשימושיות של המוצרים הפופולאריים ביותר של גוגל ממנוע החיפוש ועד ג'ימייל וגוגל ניוז

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי

מריסה מאייר, אחת המנהלות הבכירות ביותר בגוגל, תמונה למנכ"לית הבאה של יאהו ותהפוך בכך לאחת הנשים החזקות ביותר בעמק הסיליקון ובתעשייה האמריקאית בכלל. מינויה של מאייר, שהיתה העובדת מספר 20 בגוגל ואחת מהדמויות שייצגו את החברה בשנים האחרונות, נחשב לבחירה מפתיעה של יאהו שנאבקת בשנים האחרונות על טאלנטים מול מתחרות כמו גוגל ופייסבוק. מאייר, בת 37, היתה אחראית במשך שנים על העיצוב והשימושיות של המוצרים הפופולריים ביותר של גוגל ממנוע החיפוש ועד ג'ימייל, יוטיוב וגוגל ניוז.

לאחר חזרתו של לארי פייג’ לתפקיד המנכ”ל בגוגל, מונתה מאייר לוועדה המייעצת של גוגל ונהפכה בכך לצעירה ביותר מבין 12 מקבלי ההחלטות הבכירים ביותר של ענקית האינטרנט.

מאייר סיימה בהצטיינות תואר ראשון ושני במדעי המחשב באוניברסיטת סטנפורד וזכתה לתואר דוקטור של כבוד מהמכון הטכנולוגי של אילינוי על תרומתה לתחום החיפוש באינטרנט. לאחר שהתמחתה בתחום האינטליגנציה המלאכותית, יצאה מאייר ב־1999, בשיא בועת הדוט.קום, לשוק העבודה - וקיבלה 12 הצעות עבודה מחברות שונות, כולל אחת שהגיעה במייל מחברה אלמונית בשם גוגל. לאחר סדרת ראיונות החליטה מאייר להמר על חבורת המדענים הצעירים. ההימור השתלם בינתיים, ופרט לקריירה המטאורית מאייר צברה הון הנאמד במאות מיליוני דולרים.

גם החלטת מאייר לקבל את התפקיד מהווה הימור מסויים. יאהו, מי שהייתה בעבר מלכת האינטרנט, מנוע החיפוש הפופולרי ביותר, הפורטל הפופולרי ביותר, אתר הנתונים הפיננסיים הפופולרי ביותר, ועוד - איבדה את מרבית התארים הללו במהלך העשור האחרון.

כשהמייסדים הרגישו ב-2001 שהחברה זקוקה לדם טרי בראשה, הם הביאו מנכ"ל מחוץ לעולם האינטרנט, טרי סמל, שהגיע מענף המדיה. אך בשנותיו בחברה הפכה יאהו בהדרגה ממובילת שוק, לחברה המשתרכת אחר גוגל ומחקה אותה. מנייתה אמנם המשיכה לטפס, אך לא במהירות של גוגל, מה שעורר חוסר שביעות רצון בקרב בעלי המניות.

מאז עזיבתו של סמל ב-2007, החליפה החברה כבר כמה מנכ"לים - המייסד ג'רי יאנג חזר לנהל את החברה, אך תוך כשנה הוחלט להחליפו במנכ"לית חיצונית, קרול בארץ, שהייתה קודם לכן מנכ"לית חברת אוטודסק הקטנה יותר. בארץ לא הצליחה לבצע את המהפך הדרוש ליאהו, ותוך שנה הוחלפה בצורה כעורה ופומבית על ידי דירקטוריון החברה. במקומה הגיע סקוט תומפסון, שוב אדם מבחוץ - לשעבר נשיא פייפאל. גם עזיבתו של תומפסון הייתה שערורייתית - הוא התפטר במאי על רקע האשמות כי קורות החיים שלו שפורסמו לבעלי המניות היו לא אמינים.

יצויין, כי לא ברור עוד כמה החלפות מנכ"לים כפי שהיו בשנים האחרונות יאהו מסוגלת לשרוד. היא נמצאת בתהליך של מכירת נכסיה באסיה, בניסיון להגדיל את קופת המזומנים שלה, לתגמל את משקיעיה, ולהתמקד בשוק הביתי בארה"ב.

סדרת החלפות המנכ"לים מאז 2007 אינה מבשרת טובות עבור מאייר. אם לא תצליח לבצע את המהפך שבעלי המניות קוראים לו כבר שנים - והחזרת גולשים לאתר שאותו נטשו אינו מהלך פשוט - עשויה למצוא אף היא את שמה מוכתם, ואולי אף להיות המנכ"לית שתחת ידיה ייחתם גורלה של יאהו. אף אחד מהמנכ"לים שעזבו את יאהו בשנים אלה לא התברגו מחדש בראש חברה. אך מצד שני, מדובר בקידום ובמנכ"לות ראשונה, ואם תצליח מאייר, יהיה זה הישג משמעותי.

ייתכן גם כי מאייר היא בדיוק מה שיאהו זקוקה לו - היא מגיעה מארגון שבנוי על חדשנות ועידוד יצירתיות העובדים, ויודעת כיצד לטפח צדדים אלה בחברה. היא מגיעה ממש מהתחום של יאהו, ומכירה את סוג השירותים שיאהו מציעה היטב. היא מכירה מבפנים את מי שהייתה במשך שנים היריבה הגדולה ביותר של יאהו, ואולי באופן זה, תדע כיצד גם יש להתחרות בה.

מריסה מאיירצילום: דודו בכר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker