דופקים את המשקיעים: קרנות גידור מקבלות טיפים מוקדמים מאנליסטים

חשיפת "ניו יורק טיימס": המלצות אנליסטים מסוגלות להזיז שווקים ולכן הן אמורות להיות סוד שמור עד לפרסומן לכלל הציבור

שינויים בהשקפות אנליסטים לגבי עתידה של חברה אמורים להיות מהסודות השמורים ביותר בוול סטריט, אך נראה שכמה מחברות הברוקראז' הגדולות בארה"ב נותנות לקומץ קרנות גידור הצצה מוקדמת בנוגע לתחזיות אלה. כך, הן יכולות לסחור לפי מידע זה לפני שלמשקיעים אחרים יש הזדמנות להגיב.

הסימנים לכך מגיעים משאלונים שאנליסטים משיבים עליהם ומגישים באופן מקוון, מדי חודש או מדי רבעון, לכמה מהלקוחות הגדולים ביותר שלהם - קרנות גידור. אחת השאלות המובילות המוגשות לאנליסטים נוגעות להפתעות בדו"חות הרבעוניים של החברות אחריהן הם עוקבים.

המידע שאנליסטים מספרים למשקיעים על החברות אחריהן הם עוקבים ותזמון הדיווח הוא חשוב להגינות בוול סטריט. המלצות אנליסטים יכולות לגרום למניה לזנק או לצנוח עם פרסומן וקבלה מוקדמת של מידע זה יכולה להיות מאוד רווחית עבור סוחרים. כתוצאה מכך, תקנות רגולטוריות דורשות מחברות הברוקראז' למנוע דליפה של דו"חות האנליסטים מחטיבות המחקר לחטיבות המסחר, על מנת למנוע מסחר לפני פרסום הדו"חות.

צילום: בלומברג

דוגמא לכך ניתן היה לראות בהנפקת פייסבוק כשחברות ההשקעות שהיו אמונות על ההנפקה הזהירו לקוחות גדולים לגבי ספקות של כמה אנליסטים בנוגע לעתידה של ענקית האינטרנט. פרשת פייסבוק העלתה את חמתם של משקיעים קטנים רבים, שלא קיבלו את ההמלצות וספגו הפסדים בהנפקה. הרשות לניירות ערך (SEC) בארה"ב חוקרת את הנושא.

מסמכים שהגיעו לידי "ניו יורק טיימס" מעידים כי מדובר למעשה בנוהג מערכתי שרק הולך ומתגבר בוול סטריט. לכמה מחברות ניהול הקרנות הגדולות בעולם יש קרנות גידור המבקשות מאנליסטים להשיב על שאלונים תקופתיים: בלאקרוק, מרשל וייס הבריטית וטו סיגמה אינווסטמנטס. הקרנות טוענות כי הן מבקשות אך ורק מידע ציבורי, אך לפחות ב-4 מקרים, מסמכים של חטיבת ברקליס גלובל אינווסטורס בבלאקרוק מצהירים כי המטרה היא לקבל מידע שאינו ציבורי.

בלאקרוק, שנחשבת לאחד מהלקוחות הגדולים של חברות רבות בוול סטריט, אף שילמה לחברות המשתתפות בשאלונים אלה בשנים 2008-2009. החברות משתפות פעולה כי הן רוצות להמשיך ליהנות מהעמלות הגדולות שבלאקרוק משלמת.

השתתפות האנליסטים בשאלונים אלה עשויה לסתור את מדיניותן של חברות ההשקעות הטוענות כי המחקר מתפרסם לכלל הלקוחות בו זמנית. אנליסטים השתתפו בשאלונים כאלה ברבות מהחברות הגדולות בהן סיטי, קרדיט סוויס, דויטשה בנק, גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, מריל לינץ' ו-UBS. תשובותיהם משולבות באלגוריתם המסחר של קרנות הגידור ומשפיעות על רכישה או מכירה של מניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker