המדינות העשירות התחייבו להעניק סיוע בסך 16 מיליארד דולר לאפגניסטאן

ארה"ב, האיחוד האירופי ויפן נמנו עם התורמים הבינלאומיים הגדולים שהתחייבו לסייע לאפגניסטאן לשקם כלכלתה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

אפגניסטאן תקבל כספי סיוע ופיתוח בהיקף 16 מיליארד דולר עד 2015 מהמדינות העשירות, שביצעו את ההתחייבות בעל מנת למנוע קריסה של כלכלת אפגניסטאן לכאוס עם יציאת כוחות נאט"ו מהאזור. ארה"ב, יפאן והאיחוד האירופי, שהתחייבו על מרבית הסכום, התנו את העברתו בביצוע רפורמות למאבק בשחיתות הנפוצה באפגניסטאן.

"אי אפשר למדוד את בטחונה של אפגניסטאן רק על ידי היעדר מלחמות", אמרה שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, בכנס של התורמים הבינלאומיים הגדולים בטוקיו. "צריך להתבסס גם על מדדים כמו האם יש לאנשים משרות והזדמנויות כלכליות, האם הם מאמינים שממשלתם משרתת את צרכיהם", הוסיפה. בפגישה, בה נכחו 80 מדינות וארגונים בינלאומיים, התחייבו תורמים לסיוע שנתי בהיקף 4 מיליארד דולר. מדובר בסכום נמוך ממה שלפי הבנק המרכזי של אפגניסטאן דרוש לעידוד צמיחה כלכלית בעשור הקרוב. ההתחייבויות בטוקיו נוספות -ל4.1 מיליארד דולר עליהם התחייבו נאט"ו ושותפותיו לשם סיוע לכוחות הביטחון האפגניים.

קלינטון ותורמים אחרים הדגישו את החשיבות בכך שאפגניסטאן, אחת המדינות המושחתות בעולם, תנקוט בצעדים משמעותיים למלחמה בשוחד ולקידום רפורמות. מסמכי ההלוואה שגובשו בפגישה, מתנים כ-20% מכספי הסיוע בעמידה של אפגניסטן ביעדי מלחמה בשחיתות וממשל תקין. עם זאת, נציג מממשלת יפן אמר כי כל תורם יוכל לקבוע בעצמו האם להתנות את הסיוע שהעניק ברפורמות שכאלה, וציין כי היעדים עשויים להיות שונים ממדינה למדינה.

צילום: אי–פי

בין השנים 2001-2010 העניקו תורמים בינלאומיים סיוע בהיקף 35 מיליארד דולר לאפגניסטאן. אך התשואה על ההשקעה הייתה מעורבת, ואפגניסטאן עודנה אחת מ-5 המדינות העניות בעולם. נשיא אפגניסטאן, חמיד קרזאי, מודה כי על ממשלתו לפעול יותר למלחמה בשחיתות, אך מבקריו טוענים כי אינו עושה די, בעוד אחרים מאשימים את הרשויות בכך שסכומי סיוע רבים אינם מגיעים ליעדיהם. אף שנרשמם שיפור בשירותי החינוך והבריאות, 75% מבין 30 מיליון אזרחי אפגניסטאן אינם יודעי קרוא וכתוב. האדם הממוצע באפגניסטאן מרוויח 530 דולר בלבד, לפי נתוני הבנק העולמי.

ארה"ב לא פרסמה נתון רשמי להתחייבות הסיוע שלה, אך אמרה כי הממשל יבקש מהקונגרס להמשיך את מתן הסיוע עד 2017, בדומה לרמה שניתנה בעשור האחרון. הסיוע השנתי של אפגניסטאן נע בעשור האחרון בין 1 ל-4 מיליארד דולר. יפן התחייבה להעביר לאפגניסטאן סיוע בסך 3 מיליארד דולר עד 2015. האיחוד האירופי אמר כי ימשיך להעביר 1.2 מיליארד יורו בשנה, אך הזהיר כי אם לא תירשם התקדמות בשלטון החוק ובזכויות נשים, הוא יתקשה להצדיק סיוע זה לאזרחיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker