לפני פרסום דו"ח התעסוקה: אובמה ורומני מתקוטטים על תוצאותיו

היום יפורסם דו"ח התעסוקה בארה"ב שיספק תשובות בנוגע למצב ההתאוששות בשוק העבודה האמריקאי; המועמדים לנשיאות החזירו את הנושא לסדר היום ותוקפים זה את זה בנוגע לשיעור האבטלה

ישראל פישר

עיני המשקיעים בעולם נשואות אל שוק העבודה האמריקאי ואל דו"ח התעסוקה שצפוי להתפרסם היום אחרי הצהרים. אנליסטים וכלכלנים אמריקאים מפרסמים בימים האחרונים הערכות סותרות לגביר מצב שוק העבודה בכלכלה הגדולה בעולם. נתונים שליליים בדו"ח של היום יראו כי ההתאוששות בכלכלת ארה"ב נמצאת במגמת בלימה חמורה - בוודאי על רקע הבחירות המתקרבות לנשיאות.

ההערכות שפורסמו הבוקר הן קצת יותר אופטימיות לאחר פרסום נתוני מספר תביעות האבטלה הראשונות אתמול. מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ב-14 אלף לרמה של 374 אלף - הרמה הנמוכה ביותר זה שישה שבועות. תחזית הכלכלנים היתה למספר גבוה יותר של תביעות - 386 אלף.

עוד פורסם אתמול כי מספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב גדל ביוני ב-176 אלף, בהובלת מגזר השירותים ועסקים קטנים. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 95 אלף משרות.

מיט רומניצילום: אי–פי

אולם נתונים אלה לא מספקים נחמה מספקת למצב הכלכלה האמריקאית - שכן מספר תביעות האבטלה הראשונות הוא נתון שבועי - וקדמו לשבוע האחרון כמה שבועות שבהם נרשמה עלייה מדאיגה במספר המבקשים אחרי דמי אבטלה. בנוסף, בתחילת השבוע פורסמו נתונים המצביעים על התכווצות מגזר הייצור בארה"ב - מה שעשוי להוביל לפיטורים.

ממוצע הערכות הכלכלנים בנוגע למספר המשרות החדשות שנוספו לשוק האמריקאי הוא 90 אלף משרות בחודש שעבר, לאחר גידול של 69 אלף משרות במאי. שיעור האבטלה בארה"ב נותר לפי התחזיות ללא שינוי מהחודש שעבר ברמה של 8.2%. קיימות גם הערכות חריגות של כמה בתי השקעות שמעריכים כי נוספו רק 35 אלף משרות, לעומת הערכות מפריזות לתוספת של 165 אלף משרות. בשלושת החודשים הראשונים של השנה המצב בשוק העבודה האמריקאי היה מעודד הרבה יותר כשנוספו 226 אלף משרות בממוצע בחודש ושיעור האבטלה ירד אז בעקביות.

נושא התעסוקה בארה"ב עולה מחדש לסדר היום הציבורי במדינה על רקע ההיחלשות של החודשים האחרונים בירידה בשיעור האבטלה. לקראת הבחירות לנשיאות שייערכו בנובמבר, המועמדים לתפקיד: הנשיא ברק אובמה והמועמד הרפובליקאי, מיט רומני, מתבטאים רבות בצורך ביצירת עוד מקומות עבודה. אובמה נמצא בימים אלה בסיור במדינות המתנדנדות לקראת הבחירות בניסיון לשכנע את האזרחים שם בהישגיו.

פרופ' קתלין הול ג'יימסון מאוניברסיטת פנסילבניה התייחסה לחשיבות של פרסום דו"ח התעסוקה ואמרה לבלומברג כי "אחת לחודש הציבור רואה אות להישגים של הנשיא או לכישלונות שלו. ממוצע מדד הדאו ג'ונס ושיעור האבטלה הם בין הדברים שהמצביעים יכולים לראות במשך תקופה מתמשכת כמדד שאותו הם מבינים".

אובמה תקף השבוע את רומני בביקור באוהיו ואמר כי הניסיון שלו הוא "ברכישת חברות שנקראו 'חלוצות מיקור החוץ'. "הניסיון שלי הוא בלהציל את תעשיית הרכב האמריקאית – וכל עוד אני נשיא, זה מה שאני מתכוון לעשות". עוד טען אובמה בביקור כי ממשלו עובד "24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע במשך שלוש השנים וחצי האחרות כדי לבנות מחדש את הכלכלה".

רומני הגיב מצדו לדבריו של אובמה ואמר כין "אין לו תשובות חדשות בנוגע למצב הכלכלה". טים פוולנטי, מושל מינסוטה לשעבר ואחד המועמדים לתפקיד סגן הנשיא תחת רומני אמר כי אובמה "קיבל את ההזדמנות שלו וזה לא עובד. אנחנו צריכים ללכת בכיוון אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker