לוגו רויטרס
רויטרס

רשויות החוק בצרפת פתחו אתמול בחקירה נגד המנכ"ל לשעבר של פראנס טלקום, דידייה לומברד, בגין חלקו לכאורה בגל התאבדויות של עובדי ענקית התקשורת הצרפתית. נטען כי  גל ההתאבדויות נגרם עקב מדיניות היד הקשה בה נקטה הנהלת החברה כלפי עובדים, שכללה לפי החשד מסע הטרדה פסיכולוגית כלפיהם, אמר היום עורך דינו.

לומברד עמד בראש פראנס טלקום, בתקופה בה עוררה ביקורת רבה לאחר שיותר מ-30 מעובדי החברה התאבדו בשנים 2008 ו-2009, כעשור לאחר הפרטתה.

צילום: דרימסטיים

לומברד, אשר פרש מתפקידו כמנכ"ל בתחילת 2010 על רקע הביקורת על האופן בו טיפל במשבר, שוחרר בערבות של 100 אלף יורו (125 אלף דולר), לאחר שנחקר במשך ארבע שעות על ידי שני שופטים חוקרים.

"אני דוחה בתוקף את הרעיון כי תוכניות הארגון מחדש, שהיו חיוניות להישרדות החברה, היו הגורם לטרגדיות האנושיות הללו", כתב לומברד במאמר שפירסם אתמול בעיתון "לה מונד", ושבו טען לחפותו.

איגודי העובדים בפראנס טלקום טענו כי מדיניות היד הקשה בה נקט לומברד כמנכ"ל, כללה העברה כפויה של עובדים לתפקידים חדשים, וקביעת יעדי ביצועים שלא ניתן היה לעמוד בהם, וכי צעדים אלו היו אחד הגורמים לגל ההתאבדויות. פראנס טלקום טענה בתגובה כי שיעור ההתאבדויות בחברה לא היה גבוה יותר משיעור ההתאבדויות בכלל האוכלוסיה.

עם זאת, לאחר שפרש מתפקיד המנכ"ל, הביע לומברד חרטה על כך שלא נקט מוקדם יותר בצעדים להגברת המורל בקרב יותר מ-100 אלף עובדי החברה.

דו"ח של פקחי משרד העבודה הצרפתית שנכתב בפברואר 2010 ועסק בהתאבדויות בפראנס טלקום, קבע כי החברה התעלמה מאזהרות מצד רופאים לגבי מצבם הנפשי של עובדים מסוימים.

הדו"ח, שעותק ממנו הגיע לידי רויטרס, ציין כי תוכנית הארגון מחדש של החברה, במסגרתה תוכן קיצוץ של 22 אלף משרות והעתקת 10,000 עובדים נוספים לתפקידים חדשים, היתה בעלת "השפעה פתולוגית" על מצב הרוח של העובדים.

במקרה שיורשע בהטרדה, לומבר צפוי לעונש של עד שנת מאסר ולקנס של 15 אלף יורו. "במקרה הזה, לומברד מואשם בהטרדת אנשים שמעולם לא פגש", אמר עורך דינו. "זה אישום מדהים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker