קונראד בלאק התפטר מראשות הולינג'ר בעקבות חשיפת הונאה

ההתפטרות - בעקבות חקירה פנימית בחברה שחשפה זיוף בדיווחי השכר של השניים ודירקטורים נוספים; דירקטוריון החברה קיבל גם את התפטרותו של נשיא החברה, דיוויד רדלר ושל היועץ המשפטי מארק קיפניס

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

מנכ"ל הולינג'ר, המו"לית של "ג'רוזלם פוסט", ובעל השליטה בה, קונראד בלאק, התפטר מתפקידו כמנכ"ל בעקבות חשיפה כי דו"חות השכר שלו ושל דירקטורים אחרים זויפו. הולינג'ר הודיעה גם כי היא שוקלת חלופות אסטרטגיות, כולל מכירתה.

דירקטוריון החברה קיבל גם את התפטרותו של נשיא החברה, דיוויד רדלר ושל היועץ המשפטי מארק קיפניס. התפטרותם של הבכירים נמסרה לאחר שחקירה חשפה כי הולינג'ר לא דיווחה כיאות על תשלומי שכר לבכירים.

ועדת החקירה קבעה כי 32 מיליון דולר בתשלומים למנהלים לא אושרו על ידי ועדת השכר של החברה ולא על ידי הדירקטוריון. 7.2 מיליון דולר שולמו לבלאק וסכום דומה לרדלר ב-2002 וב-2001, לפי הודעת החברה.

הולינג'ר אינטרנשונל, המוציאה לאור של "ג'רוזלם פוסט", עומדת בפני חקירה בארה"ב לאחר שהודתה כי זייפה את שכר מנהליה בדיווחים רשמיים. ועדת חקירה פנימית בחברה גילתה כי הצהרות השכר ששילמה הולינג'ר בעבר לדירקטורים, כולל בלאק, היו כוזבות. הולינג'ר, הנתונה תחת צל החשדות מזה זמן רב, נמצאת גם תחת איום השתלטות מצידו של המשקיע האמריקאי נלסון פלץ, לפי דיווח של "טיימס" הלונדוני. חברת וושינגטון פוסט ודיילי מייל הבריטית בוחנות גם הן אפשרות רכישה של נכסי הולינג'ר.

הולינג'ר אינטרנשונל (סימול HLR), חברה אמריקאית המוציאה לאור גם את "דיילי טלגרף" הבריטי ואת "שיקגו סאן טיימס" פתחה בחקירה בעקבות דרישתם של בעלי המניות שלה. אלו טענו כי לורד בלאק והמנהלים השותפים שלו מחזיקים בשליטה יתרה על החברה, ומקבלים שכר מופרז באמצעות גביית דמי ניהול. לפי הטענות שהועלו, השתמש בלאק במבנה החזקות מורכב כאמצעי לחליבת החברה באמצעותו גרפו דמי ניהול בגובה למעלה מ-200 מיליון דולר, ועסקו בעסקות צדדיות מכניסות.

בלאק שולט בהולינג'ר אינטרנשונל באמצעות שתי חברות החזקה ומניות הצבעה מיוחדות. לרוולסטון יש 78% ממניות הולינג'ר Inc, אשר מחזיקה ב-18% ממניות A של הולינג'ר אינטרנשונל - וב-100% ממניות B של החברה - בכך מחזיקה הולינג'ר Inc ב-72% מזכויות ההצבעה בחברה. בלאק משמש כמנכ"ל ויו"ר Inc, וב-66% ממניות רוולסטון.

בלאק ושותפיו לניהול החברה אינם מושכים משכורת מהולינג'ר אינטרנשונל, אלא גובים מהחברה דמי ניהול בשם רוולסטון. בין 1995-2002 שילמו Inc ואינט סך 225 מיליון דולר בדמי ניהול לרוולסטון ושתי חברות נוספות הקשורות לה. תשלום זה גדול בהרבה מהשכר המקובל בתעשייה. החקירה הנוכחית חשפה כי בלאק ודירקטורים אחרים, כולל נשיא החברה רדלר, קיבלו תשלום של 73 מיליון דולר תמורת סעיף אי תחרות בחוזה שלהם.

ביום שישי, בדו"ח לרשות ני"ע, כתבה ועדת החקירה כי ישנם אי דיוקים בדיווחים קודמים שהגישה החברה לרשות. אי דיוקים אלה נוגעים לגודל השכר, אישורו ומטרתו, בין היתר. חשיפה זו עשויה להכביד על החברה בניסיונה לבצע ארגון מחדש של מבנה המניות שלה ושל ארגונה, בנוסף לקשיים בתשלום חובותיה הנוכחיים.

בשל כך הפכה הולינג'ר לחשופה לניסיונות השתלטות. לפי דיווחים ביקש איל הנדל"ן נלסון פלץ בדיקת נאותות על החברה. דובר הולינג'ר אמר כי אין מגעים בעלי משמעות.

פלץ הוא היו"ר והמנכ"ל של טריארק (Triarc). הוא בנה הון המוערך ב-950 מיליון דולר לאחר שמכר בשנת 2000 את מותגי סנאפל לקדבורי שוופס תמורת יותר מ-1.6 מיליארד דולר, שלוש שנים לאחר שרכש את החברה בכ-300 מיליון דולר.

שווי השוק הנוכחי של הולינג'ר הוא 1.17 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום