גם ההולנדים החסכנים מתחילים למחות על מדיניות הצנע

רוח האנטי-צנע הנושבת באירופה הגיעה גם לבוחרים בהולנד, והסקרים מעידים על עליית מפלגות הימין והשמאל מתנגדי הצנע

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בהולנד, יש שני אנשים חשובים בכל הנוגע למשבר החובות בגוש היורו: הנק ואינגריד. והם לא מרוצים. הדמויות המיתיות הממוצעות, שהומצאו על ידי הפוליטיקאי הפופוליסט גרט וילדרס, כבר קיבלו חיים משל עצמן. נשואים עם שני ילדים, הם חיים בבית פרברים טיפוסי, ויוצאים לחופשה או שתיים מדי שנה.

לדברי וילדרס, הם אינם מרוצים מהבזבוז של כספי המסים שלהם על זרים - בין אם בחלוקת תקציבים למהגרים, כספי סיוע למדינות עניות או כספי סיוע ליוונים פזרנים ולבנקים ספרדיים עתירי חובות.

אוהד נבחרת הולנד, הערב בחארקובצילום: אי–פי

לכן, כאשר אזרחי הולנד יצביעו בבחירות הכלליות ב-12 בספטמבר, הנק ואינגריד לא רק יבחרו ממשלה חדשה, אלא גם יצהירו מה עמדתם ביחס לחברות בגוש היורו ובאיחוד האירופי.

הבחירות בהולנד מתחילות להיראות כמו תחרות בין מפלגות מרכז פרו-אירופיות לבין פופוליסטים כמו וילדרס, העומד בראש מפלגת החירות המתנגדת לחברות בגוש היורו והינה בעלת דעות אנטי-מוסלמיות, ולבין המפלגה הסוציאליסטית השמאלנית.

ההתרחשויות בגוש היורו עד לבחירות עשויות להיות בעלות השפעה מכרעת על הממשלה הבאה של אחת המדינות הבודדות בגוש היורו, שעדיין נהנות מדירוג אשראי מושלם.

ההולנדים החסכנים נחשבים כבר זמן רב כבעלי אחריות תקציבית גבוהה, ומסכימים עם גרמניה במרבית ענייני גוש היורו. אך הם עומדים בפני מיתון, בין היתר בשל צעדי צנע שננקטו על מנת לעמוד ביעדים תקציביים.

"זה דיון בין רגש למחשבה רציונלית", אמר ברנרד וינטייס, העומד בראש ארגון המעסיקים הגדול בהולנד, בראיון לרויטרס. "וילדרס יעשה כל שביכולתו על מנת להפוך את אירופה לנושא חשוב בבחירות, ואז הכל תלוי במה שקורה באירופה. אם תהיה קטסטרופה בספרד או באיטליה, אי אפשר לדעת מה יקרה, אבל יהיה מאוד קשה להקים קואליציה".

הסקרים האחרונים בהולנד מראים, כי אין אף מפלגה המובילה בבירור במפה הפוליטית המפולגת. אף מפלגה לא צפויה לזכות ביותר מ-20% מהמושבים בפרלמנט, וגיבוש קואליציה עשויה לדרוש זמן רב. לפי חלק מהסקרים, מובילה המפלגה הסוציאליסטית, המתנגדת לתכניות הצנע ולחבילות הסיוע בגוש היורו. בראש המפלגה עומד אמיל רומר, מורה לשעבר. עם תומכי המפלגה נמנות אוכלוסיות חלשות החוששות מקיצוץ בתקציבי הרווחה. הסוציאליסטית ומפלגת החירות מטפסות בהתמדה, על חשבון מפלגות המרכז, הנוצרים הדמוקרטים, הליברלים והלייבור.

הפיצול מעיד על חודשים של חוסר ודאות או ממשלה חלשה, מה שעשוי להקשות על אחת המדינות החזקות בגוש היורו לקדם רפורמות או לאשר מדיניות בגוש היורו.

משלמי המסים בהולנד, המתגאים בחסכנותיהם ובממשלה נקייה משחיתות, זועמים על הצורך לממן את מה שהם תופסים כבזבזנות ושחיתות של מדינות אחרות בגוש היורו. בפרט, הם זועמים על התפיסה שהדרך הטובה ביותר להציל את היורו היא באמצעות איחוד תקציבי ופוליטי מורחב. זוהי אחת מנקודות המחלוקת הבודדות בין הולנד לגרמניה, המקדמת תפיסה זו.

בינתיים, הולנד גם עוברת משבר כלכלי משלה, ושרויה במיתון מאז אמצע השנה שעברה. אף שברבעון הראשון נרשמה צמיחה בתמ"ג ההולנדי, של 0.3% (בניגוד להערכה מוקדמת לפיה הכלכלה עדיין היתה שרויה במיתון). מצבה של הולנד הרבה יותר טוב מזה של היוונים או הספרדים, אך אזרחים רבים מרגישים את המיתון, הפוגע באמון הצרכנים ובצריכה הפרטית.

ההולנדים, המורגלים לרמת חיים גבוהה ולמערכת רווחה נדיבה, מרגישים כי אורח חייהם מאויים. הפנסיות שלהם קוצצו וצפויות לעבור רפורמה נוספת. האבטלה עלתה על 6% וממשיכה לטפס. מחירי הבתים יורדים וצפויים להמשיך לרדת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker