ראש הממשלה היווני החדש: "העם היווני נפצע וזקוק להחלמה"

אנטוניס סמאראס ניצח בבחירות ביוון, בזכות הבטחתו למנוע יציאה מגוש היורו * כעת יהיה על ראש הממשלה החדש להפגין יכולת תמרון גדולה עוד יותר כדי להציל את ארצו מקריסה

ניו יורק טיימס
רייצ'ל דונאדיו וליז אלדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רייצ'ל דונאדיו וליז אלדרמן

>> אנטוניס סמאראס עבד כל חייו כדי להיות ראש ממשלת יוון. עכשיו, משהגשים את החלום הנכסף, השאלה הגדולה ביותר ששואלים חבריו ויריביו היא כמה זמן יחזיק מעמד בתפקיד.

סמאראס, מנהיג מפלגת הדמוקרטיה החדשה, הושבע לתפקיד ביום רביעי, לאחר שהרכיב את הקואליציה שתחזיר את יוון למשא ומתן ותסיים ואקום מנהיגות בן שבעה שבועות, שעירער עוד יותר את יציבות המדינה והטיל צל כבד על עתיד גוש היורו. "אני מודע לרגעים המכריעים שעומדים בפני ארצי", אמר סמאראס כשקיבל את השלטון, והוסיף כי העם היווני "נפצע וזקוק להחלמה".

ואולם, בשעה שכלכלת יוון נמצאת בקיפאון ומנהיגי אירופה עדיין לא בטוחים באשר לגורלה של המדינה, סמאראס, לאומן פרו-אירופי הידוע בעיקשותו כמו גם בפיקחותו הטקטית, נכנס לתפקיד בלי הרבה מרחב תמרון או סיכוי להקל על היוונים.

ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמארסצילום: רויטרס

הממשלה החדשה יכולה "לפתח תחושה מסוימת של ודאות ויציבות, אך היא תמיד תהיה חשופה לכל זעזוע - פוליטי או כלכלי", אומר מרקו ויצ'נזינו, מנהל גלובל סטרטג'י פרוג'קט, חברת ניתוח סיכונים גיאופוליטיים מלונדון.

תפקידו החדש של סמאראס יצריך גמישות פוליטית משמעותית. סמאראס, בן 61, יהיה חייב להשיג מספיק ויתורים מצד בריסל והקלה בתנאי החילוץ של יוון כדי לרצות את הציבור היווני. בה בעת, הוא צריך לבצע שינויים מהשורש בכלכלה הבעייתית של המדינה ובממשלה הלא מתפקדת, כדי לשכנע את גרמניה ואת נושיה האחרים של יוון להמשיך לספק לה חבל הצלה. הוא חייב לעשות זאת תוך הנהגת קואליציה לא צייתנית, הכוללת את יריביו הנצחיים, מפלגת פאסוק הסוציאליסטית ומפלגת שמאל קטנה יותר, אשר אין להן דבר במשותף מלבד רצון עז למנוע קריסה של יוון.

אף שמנהיגי אירופה הביעו בפומבי תקווה לניצחונה של הדמוקרטיה החדשה על פני מפלגת סיריזה הקיצונית יותר, שהתחייבה לבטל את הסכם החילוץ של יוון, בשיחות פרטיות אמרו חלק מהבכירים כי סמאראס יצטרך לעבוד קשה כדי להשיג מחדש את האמון והרצון הטוב, בהתחשב בהתנגדות החריפה שלו להסכם החילוץ הראשון ובשבועות הארוכים שבהם גרר רגליים בסתיו האחרון לפני שהסכים לאשר את החבילה השנייה. "הוא אדם מוזר, מתעניין יותר בעצמו מאשר בפתרון המשבר" - כך אמר גורם בכיר באיחוד האירופי בבריסל, שביקש להישאר בעילום שם. "עכשיו, כמובן, זה אותו הדבר, אז נעבוד אתו. יש לו אינטרס גדול להבטיח שהמצב לא יחריף".

התקווה האחרונה

רבים מהבוחרים ביוון עברו לתמוך בסמאראס כתקווה האחרונה להצלת המדינה מסילוק מגוש היורו. סמאראס הבטיח במצעו לשנות את הסכם החילוץ, וביום שבת הודיעה ממשלתו על שורה של צעדים שבאמצעותם היא מקווה לעודד את הצמיחה והתעסוקה, בהם הקפאת קיצוצים במגזר הציבורי, הורדת חלק מהמסים והעלאת שכר המינימום.

הקלה בצנע

הממשלה הודיעה כי בכוונתה להאריך בשנתיים את המועד האחרון ליישום חלק מצעדי הצנע, כדי לתמוך בביקוש, בפיתוח ובתעסוקה. בהודעת הממשלה נאמר כי "בדרך זו ניתן יהיה להשיג את היעד התקציבי ללא קיצוצים נוספים בשכר ובפנסיות או בתוכנית ההשקעות הציבוריות, אלא בריסון בזבזנות ומלחמה ממוקדת בשחיתות".

במובן מסוים, סמאראס צדק. הוא התעקש כי יוון זקוקה ליותר צמיחה, וטען כי תרופת הצנע שהנושים הבינלאומיים רשמו לה רק מחריפה את הבעיות. "אף שהוא מגיע מהרקע השמרני של הדמוקרטיה החדשה, יש לו ראש פתוח לשני צדי הספקטרום", אומר כריסנטוס לזארידיס, חבר פרלמנט מהדמוקרטיה החדשה ואחד מיועציו הקרובים ביותר של סמאראס. לדבריו, ככלכלן מנוסה, סמארס מעדיף "לאפשר לכוחות השוק לעשות את עבודתם - מבלי לתת ללכידות החברתית להתפורר".

מבקרים טוענים כי סמאראס עירער את יציבותה של יוון בהתעקשותו על קיום בחירות להחלפת ממשלתו של לוקאס פפדמוס, ראש הממשלה הטכנוקרט שקיבל מנדט לחתום על הסכם החילוץ השני של יוון. "הוא רק רצה להיות ראש ממשלה", אמר תנוס ורמיס, היסטוריון פוליטי שהודה כי הצביע לדמוקרטיה החדשה בלית ברירה. "זו היתה שאפתנות טהורה, חד וחלק. אפילו במצב הזה של קריסה, הוא רצה להיות נירון, לנגן בנבל".

באחד הסימנים לאתגרים שעמם תתמודד הממשלה החדשה, אמר אוונגלוס וניזלוס, מנהיג פאסוק ושר האוצר לשעבר שניהל את המשא ומתן להסכם החילוץ השני, כי מפלגתו תתמוך בממשלה בפרלמנט - אך לא תכניס שרים מטעמה לקבינט. זהו ניסיון ברור להימנע מלקיחת חלק באשמה על הטלת אמצעי צנע נוספים. מנהיגי השמאל הדמוקרטי, השותפה השלישית לקואליציה, אמרו דברים דומים.

חלק ממכריו של סמאראס טוענים כי הוא אינו מוכשר מספיק למשימה המורכבת של ניהול קואליציה. "הוא די עקשן, לא גמיש ולא טוב במשא ומתן", אמר יורגוס קירצוס, חברו של סמאראס לספסל הלימודים בתיכון, שהתמודד בבחירות על מקום בפרלמנט מטעם מפלגת ימין שלא הצליחה להשיג מושבים. "זה כמובן יכול להשתנות", הוסיף. ייתכן שזה כבר השתנה. "סמאראס כיום שונה לחלוטין משהיה לפני שבועיים", אמר קירצוס. "לפני שבועיים, הוא התנגד לשתף פעולה עם פאסוק".

כל החיים בפוליטיקה

כמו הרבה פוליטיקאים יוונים, סמאראס, שהתחנך בבית הספר היוקרתי אתנס קולג', העביר את כל הקריירה שלו במילוי משרות ציבוריות. הוא נבחר לפרלמנט בראשונה ב-1976, כשהיה בן 26, לאחר שקיבל תואר ראשון בכלכלה ממכללת אמהרסט שבמסצ'וסטס, ותואר שני במנהל עסקים מהרווארד. שכנו של סמאראס למעונות באמהרסט היה לא אחר מאשר יורגוס פפנדראו, ראש הממשלה הסוציאליסטי לשעבר, שסמאראס הסכים להצטרף לממשלת החירום בשנה שעברה רק בתנאי שיתפטר, מה שגרם עד מהרה לנפילת הממשלה ולהחרפה במשבר.

מאז נפילת הדיקטטורה הצבאית ב-1974, הפוליטיקה היוונית נשלטה בידי שלוש משפחות - פפנדראו הסוציאליסטית, ומשפחות מיצוטקיס וקרמנליס מטעם הדמוקרטיה החדשה, אשר החליפו ביניהן את השלטון. סמאראס, צאצא לשתי משפחות מבוססות, היה במשך זמן רב האאוטסיידר השאפתן.

כשכיהן כשר החוץ של יוון, חתם סמאראס ב-1992 על אמנת מאסטריכט, שהכשירה את הקרקע לייסוד המטבע המשותף. באותה שנה הוא הודח מממשלתו של קונסטנטינוס מיצוטקיס, לאחר שהתנגד נחרצות לאפשר לרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה לקרוא לעצמה מקדוניה, כשמו של אזור בצפון יוון הגובל ברפובליקה (הסוגיה עדיין לא נפתרה). סמאראס הקים מפלגה עצמאית, אביב פוליטי, שהפילה את ממשלת מיצוטקיס ב-1993.

סמאראס נשאר בשולי הפוליטיקה היוונית במשך יותר מעשור, והקים מפלגה קטנה משלו לפני שחזר לדמוקרטיה החדשה ב-2004, ונבחר מחדש לפרלמנט. ב-2009 הוא הביס את דורה בקויאניס, בתו של מיצוטקיס, ונהפך למנהיג המפלגה. בשנה שעברה הוא סילק אותה מהמפלגה בשל תמיכתה בהסכם החילוץ, אך התפייס עמה לאחר סיבוב הבחירות הראשון השנה, שהתקיים ב-6 במאי. אף שהרטוריקה של מסע הבחירות שלו היתה לעתים קרובות יוקדת, ברמה האישית סמאראס הוא אדם רך דיבור, מהורהר ואף מכונס מעט.

מרטין שולץ, הנשיא הגרמני של הפרלמנט האירופי, סיכם במשפט אחד את חששותיהם של היוונים לגבי ראש הממשלה החדש. "סמאראס אינו ידוע כאדם שאמינותו הולכת לפניו", אמר שולץ בראיון לטלוויזיה הגרמנית. "בעבר, הוא היה אחד מהמתנגדים לרפורמות שהציע פפנדראו". עם זאת, שולץ אמר כי הוא מאמין שסמאראס מסוגל להקים ממשלה שתשתף פעולה עם מנהיגי אירופה. "אני סומך עליו שייהפך לשותף אחראי", אמר.

הרבה תלוי באופן שבו סמאראס יצליח לאחד בין שתי מפלגות המרכז, הדמוקרטיה החדשה ופאסוק, ולהגיע להסכם בר ביצוע עם אירופה וקרן המטבע הבינלאומית. "עתיד שתי המפלגות תלוי במיזוג הזה", אמר ההיסטוריון ורמיס. "אם הן לא יצליחו לשתף פעולה, שתיהן יפלו קורבן למתקפה של סיריזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker