תעלומת מותו של טורינג קמה לתחייה: "זו לא בהכרח התאבדות"

כמעט 60 שנה אחרי שנמצא מת והמשטרה קבעה כי התאבד, טוען חוקר בבריטניה כי המשטרה מעולם לא בדקה את התפוח המורעל שהיה מונח לצדו של אלן טורינג, וכי הממלכה חייבת לו התנצלות

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

אתמול צוין בעולם יום ההולדת ה-100 לאלן טורינג, המתמטיקאי הבריטי שפיצח את ההצפנה הגרמנית במלחמת העולם השנייה, והיה לו חלק מרכזי בהמצאת המחשב כפי שהוא מוכר לנו כיום. לרגל יום הולדתו, נערכו טקסים וכנסים ברחבי העולם, וגוגל אפילו הקדישה לו דודל.

ב-1954 מת טורינג לאחר שקיבל טיפול סירוס כימי, משום שהורשע בהומוסקסואליות. הטיפול הכימי כלל זריקות אסטרוגן במשך שנה, שנועדו להפחית את החשק המיני שלו. עד כה, הסברה היתה שטורינג - שעל שמו מחולק הפרס החשוב בעולם במדעי המחשב - התאבד. זאת, אחרי שהמנקה שלו מצאה אותו מת כשלצדו תפוח נגוס. נפתחה חקירה שבסיומה נקבע כי טורינג התאבד באמצעות הרעלת ציאניד.

ואולם, בכנס שנערך אתמול באוניברסיטת אוקספורד, הטיל פרופ' ג'ק קופלנד ספק בכך - תוך כדי שהוא משתמש בראיות מ-1954. לפי קופלנד, הראיות שבעבר הביאו את החוקרים למסקנה כי טורינג התאבד, לא היו מתקבלות כיום. לדבריו, מותו של יכול היה לנבוע גם כתוצאה מתאונה באותה מידה.

קופלנד אמר, כי טורינג מעולם לא נהג לאכול תפוח לפני שהלך למיטה, וכי המשטרה לא בדקה אם קיימות בו שאריות ציאניד. עוד טען כי מצב הרוח של טורינג בימים שלפני מותו היה מרומם.

"מהרשומות שהצלחתי להשיג", אמר אתמול קופלנד, "נראה לי ברור מאוד שהחקירה נערכה בצורה שטחית מאוד. חוקר מקרי המוות לא בדק באמת את הראיות, הוא פשוט קפץ למסקנה של התאבדות. נראה כי החוקר היה משוחד מהפרסומים על טורינג בעיתונים באותו זמן".

חוקר טען שטורינג התאבד כיוון ש"דעתו לא היתה מיוצבת. אצל אדם מסוג כזה, אי אפשר היה לצפות מה יהיה השלב הבא שלו". לפי העדויות בידיו של קופלנד, הצוות הרפואי שמצא את טורינג קבע כי מת משאיפת ציאניד ולא משתייתו. גם דו"חות המשטרה קבעו שמהמעבדה של טורינג עלו ריחות ציאניד - אולי כתוצאה מניסוי שערך והשתבש.

קופלנד טען כי האומה הבריטית חייבת לטורינג - לו היה חלק מכריע בניצחון במלחמת העולם השנייה - טיהור מהקביעה הנחרצת כי הוא התאבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker