מריל לינץ' בתחזית קודרת לגוש היורו: צופה נסיגה של 0.7% בתמ"ג השנה

הבנק הוריד את תחזית הצמיחה לגוש היורו על רקע אי הוודאות וההאטה העולמית; צופה הורדות ריבית באירופה החל מהחודש הבא

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק אוף אמריקה מריל לינץ' הוריד את תחזית הצמיחה לגוש היורו על רקע אי הוודאות הגדולה והתחזיות העגומות להאטה בצמיחה העולמית בשנה הקרובה.

במריל לינץ' צופים צמיחה שלילית של 0.5% בגוש היורו ברבעון השני, וסבורים שההאטה בצריכה הפרטית ובהשקעות תימשך גם במחצית השניה של השנה ואף בשנה הבאה. "אף שהבחירות ביוון הסתיימו בכך שהמדינות התומכות בחילוץ הצליחו להקים ממשלה, הן לא סיפקו תמיכה לשווקים והאווירה הכללית בגוש היורו נותרה קודרת", כתבו כלכלני מריל לינץ' בתחזית. הם צופים כי התמ"ג של גרמניה ייסוג ב-0.3% וצרפת תרשום צמיחה שלילית של 0.5%.

אנגלה מרקל ופרנסואה הולנדצילום: רויטרס

ב-2012 כולה תירשם נסיגה של 0.7% בתמ"ג של גוש היורו, צופים במריל לינץ', לעומת התחזית הקודמת לצמיחה שלילית של 0.5%. הפערים בין המדינות בגוש היורו ימשיכו לבלוט, עם צמיחה שלילית של 6.4% ביוון וצמיחה של 0.5% בגרמניה. בשנה הבאה, צפויה כלכלת גוש היורו לדרוך במקום במקום צמיחה של 0.5%.

על רקע התחזית הקודרת, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי להתחיל בסבב הורדות ריבית ביולי, לפי התחזית של מריל לינץ'. כלכלני הבנק צופים כי בחודש הבא צפוי ה-ECB להוריד את הריבית ב-0.25% משפל של 1%, ועד סוף הרבעון השלישי תהיה הורדה נוספת. גם אם הורדת הריבית לא תסייע במיוחד במציאות הכלכלית הנוכחית, היא תהווה איתות לאמון מחודש ב-ECB ולהתחלתו של תהליך בהתאוששות, נכתב בדו"ח.

הסיכון הגדול ביותר כיום הוא של החרפת המשבר בספרד עם עלייה נוספת בתשואות על האג"ח, שכבר חצו את ה-7% בשבוע שעבר, והתפשטות לאיטליה ולמדינות הגדולות ביותר בגוש היורו, לפי התחזית. אף שלספרד יש מספיק מזומנים כדי לממן את עצמה עד סוף השנה, הבנקים עלולים להגיע לקושי לממן את עצמם, מה שיהווה סיכון נוסף. הביטחון בספרד יושב רק כאשר האיחוד האירופי יגיע למסקנה שהמדינה התקדמה כברת דרך ברפורמה בנקאית ורפורמה תקציבית וכלכלית, כתבו כלכלני מריל לינץ', אשר מעריכים כי לסיוע לבנקים של ספרד יתלוו ככל הנראה תנאים בתחומים הללו.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker