ועידת הנשיא

"ה-G20 הוא כמו קוקטייל של שיכורים; נשבעים להיגמל ואז מרימים לחיים"

הכלכלן הצרפתי ז'אק אטאלי מתח בועידת הנשיא ביקורת נוקבת על הטיפול במשבר החוב האירופי: "מגלגלים חובות כמו מיידוף; או שתהיה לנו מדינה פדרלית אחת או שגוש היורו יתרסק"

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
נדן פלדמן
נדן פלדמן

"ה-G20  הוא כמו קוקטייל שבו אנשים לא מפסיקים לשתות, ואז נשבעים שלא ישתו יותר, אז הם אומרים: בואו נשתה לחיי זה" - כך אמר היום הכלכלן הצרפתי ז'אק אטאלי במסגרת הפאנל "הכלכלה העולמית - האם יהיה רע יותר לפני שיהיה טוב יותר" בוועידת הנשיא, המתקיימת השבוע בירושלים.

אטאלי, שייסד את הבנק האירופי לשיקום ופיתוח ועמד בראשו, ביקר בחריפות את הטיפול במשבר החוב האירופי: "הניהול הכושל של המשבר באירופה הוא פשוט אסון. המתווה של ניהול המשבר מזכיר את השיטה של מיידוף - לדחות את החובות ולגלגל אותם.

כנס ה-G20צילום: בלומברג

אטאלי דיבר בזכות איחוד פדרלי באירופה: "או שתהיה לנו מדינה פדרלית אחת או שגוש היורו יתרסק. ויש לבנות מדינה פדרלית מלמטה למעלה. אנשים מגיבים למשבר באמצעות אנוכיות. אירופה הגיבה למשברים בהתאבדות ארבע פעמים במאה שעברה. ומה שחסר לנו הוא מדינה פדרלית. לא קשה לעשות את זה - צריך לעשות מעבר מפדרליזם טכנוקרטי לפדרליזם פוליטי - ואז לאירופה, כישות פוליטית אמיתית, יהיו אפס חובות. זה לא עניין קשה מבחינה טכנית, זה עניין של מוכנות פוליטית. האם יהיו לנו באירופה הג'פרסון, המדיסון והוושינגטון שלנו? אירופה היא לקח לעולם - מה שלא יעבוד באירופה, מבחינת גלובליזציה של הכלכלה, לא יעבוד בשום מקום אחר".

"למה לא מדברים על התפקיד של סין בחילוץ אירופה?"

מוקדם יותר, דיברה בפאנל אבי ג'וזף כהן, אסטרטגית השקעות ראשית בגולדמן סאקס. "אנחנו מדברים כל העת על משבר החוב באירופה, כמו השבוע בועידת ה-G20 ועלינו לשאול את עצמנו, מדוע כמעט לא מדברים על התפקיד של סין בחילוץ אירופה מהמשבר הכלכלי?", תהתה כהן.

כהן התייחסה בדבריה בעיקר למשבר בארה"ב: "מה שקרה לכלכלה שלנו מאז המשבר הכלכלי הוא התאוששות כמעט בכל תחום. הפעילות בענף ההיי-טק והתוכנה צמחה ב-45%. היצוא מאז 2009 צמח ב-35%, וצריך לזכור שארה"ב היא אחת היצואניות הגדולות בעולם. חישבו על מוצרי אפל, על תכני בידור בתקשורת - יש להם ביקוש כלל עולמי גבוה מאוד.

"אולם יש מגזר אחד בכלכלה שלנו שעדיין נמצא בירידה - וזה המגזר הציבורי. ההוצאות הממשלתיות ירדו ב-5%, וכאן אנחנו מגיעים להיבט הפוליטי של הכלכלה. קצת לא נהוג לראות קיצוץ בהוצאות הממשלתיות כשהאבטלה גבוהה וניצבת על 8.2%. הממשלות המקומיות מצאו עצמן בקשיים כלכליים, כי בניגוד לממשל המרכזי, הן חייבות להביא את עצמן לאיזון כלכלי".

כהן הצביעה על הקשר בין השכלה ותעסוקה: "שיעור האבטלה בקרב בוגרי תואר ראשון הוא מתחת ל-4%. לעומת זאת, האבטלה בקרב בוגרי תיכון עומדת על 15% - כפול משיעור האבטלה הממוצע, שעומד על 8.2%. עשור לפני משבר האשראי התחלנו לראות את התרחבות הפער הזה. צעירים אמריקאיים רבים, במקום לבזבז זמן יקר וכסף רב על תואר אוניברסיטאי, הלכו לעבוד בבנייה. בטווח הקצר זה עזר, בטווח הארוך זה גרם לנזק. אלה שהמשיכו בלימודים גבוהים הרוויחו.

לגבי סין הוסיפה כהן: "למרות העלייה של סין, צריך לזכור שארה"ב היא עדיין הכלכלה הגדולה בעולם. התמ"ג של סין, אפילו אחרי הצמיחה המדהימה בעשור האחרון, עומד על 40% מהתמ"ג של ארה"ב. והצמיחה בסין כעת חווה האטה. יש שתי שאלות חשובות לגבי סין - מה הממשל הסיני יכול לעשות כדי להמשיך להאיץ את הביקושים המקומיים. השאלה השנייה שעלינו לשאול את עצמנו היא מדוע כמעט לא מדברים על התפקיד של סין בחילוץ אירופה מהמשבר הכלכלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker