למה הפנה ראש ממשלת בריטניה את גבו לנשיאת ארגנטינה

במהלך פסגת G20 נפגשו במקרה ראש דיוויד קמרון וכריסטינה פרננדס על רקע המתיחות בין המדינות; פרננדס ניסתה להגיש לקמרון מעטפה הנוגעת למתיחות ביניהם, אך קמרון סירב לקבל אותה ועזב את המקום

ישראל פישר
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר
סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, ונשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס נתקלו היום זה בזו בוועידת 20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20) על רקע המתיחות בין המדינות בנוגע לאיי פוקלנד. לגם לבריטניה, השולטת כיום באיים, וגם לארגנטינה, שבסמוך אליה שוכנים האיים, יש עניין רב בהם בשל מאגרי הנפט והגז הרבים שנמצאים באזור.

לפי דיווחים מהוועידה, קמרון הפנה את גבו אל פרננדס כשזו הושיטה לו מעטפה שככל הנראה הכילה מסמכים הקשורים לטענת ארגנטינה לריבונות על האיים. קמרון סירב לקבל את המעטפה והלך מהמקום. גורמים בריטיים טוענים כי עוזריה של פרננדס הסריטו את הניסיון שלה להעביר לקמרון את המעטפה לצורך יחסי ציבור – "תעלול תקשורתי", לדבריהם.

קמרון אמר כי פרננדס צריכה לקבל את ההחלטה לערוך משאל עם בקרב תושבי האי בדבר השליטה בו. "אני לא מציע לקיים דיון מלא על איי פוקלנד, אבל אני מקווה שאת יודעת שהתושבים יערכו משאל עם ואת צריכה לכבד את דעתם", אמר קמרון לפרננדס. "אנחנו צריכים להאמין בהגשמה עצמית ולפעות כדמוקרטים בפסגה", הוסיף. עוד דווח כי קמרון אמר לפרננדס כי עליה לפנות ל"ערוצים דיפלומטיים נכונים" במקום להעביר אליו מעטפות.

שר החוץ של ארגנטינה אמר כי "לאומות יש את המחויבות לדבר. הכנו מעטפה שמכילה כמה מסמכים, אבל ראש ממשלת בריטניה סירב לקבל אותה. בריטניה מסרבת להמשיך לדבר".
המתיחות בין בריטניה לארגנטינה המשיכה לעלות אחרי שבתחילת החודש פורסם כי ארגנטינה תתבע חמש חברות נפט בריטיות הפועלות באזור דרום אמריקה. ארגנטינה טוענת כי חברות הנפט הבריטיות במקום מעורבות בפעילות "לא חוקית וחשאית" על ידי קידוחים שמתבצעים סביב האיים.

איי פוקלנד נמצאים באוקיינוס האטלנטי במרחק של כ-500 ק"מ מחופה הדרום-מזרחי של ארגנטינה. בריטניה שולטת באיים מאז 1833 וב-1982 נערכה מלחמה בין ארגנטינה לבריטניה על הריבונות על האיים, שבסיומה שבה בריטניה לשלוט באזור. בנוסף, באיים מצויים שדות נפט וגז שהתגלו ב-1998 ולכן המקום זוכה לחשיבות אסטרטגית רבה עוד יותר.

באפריל פרץ משבר אחר בין ספרד לארגנטינה, כשהאחרונה הודיעה כי היא מלאימה את חברת YPF, שהיתה בשליטת רפסול הספרדית. פרננדס טענה אז כי רפסול לא עמדה בהתחייבויות שלה להשקעה חוזרת של חלק מרווחיה ב-YPF במדינה, ועל כן יש בידיה את הסמכות לבצע מהלך כזה.

פרננדס מנסה להגיש את המעטפה לקמרוןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker