סין ל-G20: אל תבנו עלינו לחבילת חילוץ או צמיחה

התמריצים הכלכליים של ממשלת סין ממוקדים יותר, ותרומתה לצמיחה העולמית צפויה להתכווץ השנה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת סין, וון ג'יאבאו, משדר מסר - גם אם לא במפורש - למנהיגי 20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20) הנועדים היום במקסיקו: הפעם, אל תבנו על חבילת חילוץ או צמיחה כלכלית של סין, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

"ממשלת סין מנסה להגיע לאיזון טוב יותר בין ייצוב הצמיחה הכלכלית בטווח הקצר לבין התאמות מבניות בטווח הארוך", אמר פנג וונשנג, הכלכלן הראשי של צ'יינה אינטרנשונל קפיטל, אשר שימש בעבר בתפקידים בקרן המטבע הבינ"ל (IMF) והבנק המרכזי של הונג קונג. סך כל התמריצים השנה צפויים להיות פחות משליש מהיקף התמריצים התקציביים והמוניטריים בשנת 2009, בסך 5.4 טריליון יואן, אמר פנג.

השקעות ממשלת סין השנה צפויות להיות ממוקדות יותר מבחינה אסטרטגית, ומתוך פרויקטים שאושרו באחרונה בהיקף של 818 מיליארד יואן, 55% הם בתחום של אנרגיות נקיות או סובסידיות למכוניות בעלות תצרוכת דלק נמוכה, לפי אוסטרליה אנד ניו זילנד בנקינג גרופ.

סין בטוחה כי אירופה תצליח לפתור את בעיות החוב בכוח עצמה, אמר אתמול סגן שר האוצר של סין, ז'ו גואנגיאו, לכתבים בפסגת ה- G20. לדבריו, כלכלת סין מתמודדת עם האטה חריפה, ועל כן המשימה העיקרית הנוכחית של הממשלה היא לייצב את הצמיחה. לקראת פסגת ה-G20, סירב ז'ו לפרט מה צפויה להיות תרומתה של סין להגדלת משאביה של קרן המטבע הבינ"ל (IMF).

"תמריצי המדיניות האחרונים של סין מהווים ניסיון לצמצם את הסיכון להאטה, ולתמוך בצמיחה כלכלית של כ-8% - אשר אינה נחשבת לתמריץ משמעותי שמסוגל 'להציל' את הכלכלה העולמית כפי שקרה בשנת 2009", אמר הכלכלן וונג טאו מבנק UBS בהונג קונג. התוצר המקומי הגולמי (GDP) של סין צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 8.1% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת - השיעור הנמוך ביותר זה קרוב לשלוש שנים.

בתחום המדיניות המוניטרית, הוריד הבנק המרכזי של סין את הריבית בתחילת החודש, בראשונה מאז שנת 2008, אולם ממשלת סין אינה מתכננת תמריצים לעידוד הצמיחה בהיקף בו נקטה בשנת 2008, דיווחה סוכנות הידיעות הסינית הממשלתית, סינחואה, בשלהי חודש מאי.

כלכלת סין צמחה בשנת 2009 ב-9.2%, שנה שבה התוצר העולמי התכווץ. לשם השוואה, כלכלת סין צפויה לצמוח השנה לפי תחזית קרן המטבע ב-8.2%, בשעה שתוצר העולמי צפוי לגדול ב-3.5%. מכאן שהתרומה של סין לצמיחה העולמית צפויה לצנוח לכ-30% ב-2012, לעומת 36% בשנה שעברה, העריך פרופ' פיטר בוטלייר, מומחה לחקר סין באוניברסיטת ג'ון הופקינס בוושיגנטון, אשר שימש בעבר בתפקידים בבנק העולמי.

התמריצים הכלכליים של ממשלת סין ממוקדים יותר, ותרומתה לצמיחה העולמית צפויה להתכווץ השנה

צילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker