מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" זכתה בבחירות ביוון; "נשארים בגוש היורו"

אנטוניס סמאראס, מנהיג הדמוקרטיה החדשה: "העם היווני הצביע על דרך אירופית והישארות בגוש היורו; הם הצביעו עבור משרות, צדק ובטחון"

מיכל רמתי

לאחר תום ספירת הקולות ביוון: הדמוקרטיה החדשה זכתה עם 29.66 מהקולות, ואחריה סיריזה עם 26.9%. פאסוק זכתה ב-12.3% מהקולות. השחר הזהוב עם 6.9% מהקולות. במונחי מספר מושבים, נהנית הדמוקרטיה החדשה מ-129 מושבים, סיריזה מ-71, פאסוק מ-33.

חודש לאחר בחירות ללא מנצחת ברורה המסוגלת להקים קואליציה יציבה, היו תוצאות הבחירות היום שוב צמודות מאוד, ביום של שריפות ברחבי יוון, וסערה רבה בנוגע לרימונים שהוטלו (אך לא התפוצצו) באחת ממערכות העיתונים הבכירות באתונה. מי שקיוו להכרעה ברורה בבחירות, שתצביע על הכיוון העתידי של גוש היורו, צפויים לאכזבה. מנהיגי גרמניה, צרפת ואיטליה כבר דחו במספר שעות את יציאתם לפסגת ה-G20 במקסיקו, על מנת להתעדכן בתוצאות אמת טרם צאתם.

אנטוניס סמאראסצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תוצאות מדגמי הטלוויזיה לאחר הבחירות ביוון העידו על מרוץ צמוד בין שתי המפלגות הגדולות, שכמו בסיבוב הראשון, הן הדמוקרטיה החדשה השמרנית, בהובלת אנטוניס סמאראס, ומפלגת השמאל סיריזה, בהנהגת אלכסיס ציפרס. שתי המפלגות זכו בכ-27%-30% מהקולות, ובכך הגדילו את שיעור המצביעים שלהן ב-10% לעומת הסיבוב הראשון שנערך בתחילת מאי, ביום בעל שיעור הצבעה נמוך ביותר: פחות מ-60%, לעומת 65% במאי.

כיוון שהדמוקרטיה החדשה היא המפלגה הגדולה ביותר כעת, היא זכאית לבונוס של 50 מושבים, ועשויה להצליח להרכיב קואליציה תומכת תכנית חילוץ ביחד עם פאסוק. עם זאת, בכיר בפאסוק אמר היום כי אין בכוונת המפלגה לשבת בקואליציה ללא סיריזה, המתנגדת לתכנית החילוץ. בסיבוב הבחירות הקודם, סירבה סיריזה לשבת בקואליציה עם הדמוקרטיה החדשה.

אלכסיס ציפרס, מנהיג מפלגת השמאל סיריזהצילום: רויטרס

התחזקות שתי המפלגות הגדולות פגעה גם בשיעור ההצבעה למפלגה הקומוניסטית, שעומד על 4.5%, לעומת 9% בסיבוב הראשון; ובמפלגת העצמאים, שנחלשה מ-11% ל-7.6%. מפלגת השמאל הדמוקרטי שמרה על 6.2%, ואילו המפלגה הניאו-נאצית התחזקה מעט ונהנית כעת מ-7.1%.

הבחירות ביוון, היוםצילום: רויטרס

בעקבות התוצאות הצמודות במדגמים, לא רבו הפוליטיקאים שהסכימו להתראיין לפני שהסתמנה מובילה ברורה. מי שלא היסס ומייד פירסם הצהרה טלוויזיונית, היה מנהיג המפלגה הניאו-נאצית השחר המוזהב, ניקולאוס מיכלוליאקוס. "מפלגתנו תהיה הרביעית בגודלה בפרלמנט, אמר מיכלוליאקוס, בעודו מודה לבוחרים על כי "לא שינו את הצבעתם למרות הלחצים", ומוסיף כי המפלגה תמשיך להיאבק בחבילת החילוץ והצנע, אותה כינה "השפלה לאומית". השחר הזהוב הייתה המפלגה השלישית בפופולאריות בקרב צעירים. בעקבות דבריו, אמר הכלכלן היווני יאניס וארופאקיס ל"סקיי ניוז" הבריטי כי התחזקות המפלגה הניאו-נאצית היא "בקיעתה מחדש של ביצת הנחש באירופה, כתוצאה ממיתון".

בדברו באתונה לאחר פרסום הנתונים הרשמיים הראשוניים, אמר אנטוניס סמאראס, מנהיג הדמוקרטיה החדשה, כי "העם היווני הצביע על דרך אירופאית והישארות בגוש היורו. הם הצביעו עבור משרות, צדק וביטחון, בלי הרפתקאות. ההקרבה שלהם תיחשב. זהו רגע חשוב עבור יוון ועבור יתר אירופה. בתקופה בה הכל מתמוטט, העם היווני שם בנו מבטחו ונתן לנו קולו. נעבוד עם עמיתינו באיחוד האירופי ליצירת מדיניות לפיתוח ומאבק באבטלה".

המצע של שלושת המפלגות הגדולות ביוון

לפי דיווחים בתקשורת היוונית, מנהיגי שתי המפלגות הגדולות דיברו זה עם זה, והסכימו כי יש לגבש מפלגה במהרה. יתכן כי הדבר מרמז על קואליציה רחבה של 3 המפלגות הגדולות – הדמוקרטיה החדשה, יחד עם סיריזה ופאסוק. עם זאת, לפי דיווחים אחרים, ציפרס התקשר אמנם לברך את סמאראס, אך אמר לו כי אף שיש צורך בגיבוש ממשלה בדחיפות, הוא עצמו לא יקח בה חלק. אם פאסוק, כפי שאמר בכיר במפלגה, תסרב לשבת בקואליציה ללא סיריזה, הבחירות עשויות להיקלע למבוי סתום.

המומנטום האדיר לו זכה אלכסיס ציפרס, בן 38 בלבד, בסיבוב הראשון, רק התחזק בסיבוב השני. אם ב-2009 זכתה מפלגתו, סיריזה, ב-4.6% בלבד מהקולות, בסיבוב הראשון של הבחירות הנוכחיות במאי הוא הצליח לגרוף 17% מהקולות ולהתברג כמפלגה השנייה בגודלה. כעת הוא צפוי להחזיק בכ-27%-30% מהקולות. עלייה זו כמובן באה על חשבון שתי המפלגות הגדולות: פאסוק היתה המפלגה הגדולה ביותר ב-2009, עם 43.9% מהקולות, ואחריה הייתה הדמוקרטיה החדשה, עם 33.5% מהקולות. יצויין כי בבחירות אלה יוון כבר היתה שרויה במיתון, ופאסוק נבחרה על מנת להוציאה מהמשבר. אך כשלונה של פאסוק בבלימת המשבר, ותנאי הצנע החריפים שהטילה, פגעו קשות בפופולריות שלה.

בנאומו, אמר אלכסיס ציפרס כי הבחירות מעידות על רצון העם לשלול את תכנית החילוץ והצנע. "פתחנו במאמץ לשים קץ לתכניות החילוץ, ולפתוח מסלול תקווה חדש". לדבריו, "ביטול תכנית הצנע היא הפתרון בר הקיימא היחיד עבור אירופה". "יום חדש בפתח עבור יוון, ואנו נמשיך במסלול זה", אמר. "מולנו ניצבת הברית הלא-קדושה של מעצמות האתמול – הן מתוך המדינה והן מחוצה לה. אנו נצפה בהתפתחויות הקרבות מעמדת מפלגת האופוזיציה הגדולה".

הבחירות ביוון, היוםצילום: רויטרס

סיריזה לעומת זאת זכתה לגידול עצום בפופולריות, בהתנגדותה למדיניות הצנע שנכפתה על יוון על ידי הנושים הגדולים שלה, ה"טרויקה" של קרן המטבע הבינלאומית (IMF), האיחוד האירופי והבנק המרכזי של אירופה (ECB), וקריאתה למדיניות רווחה שתסייע לאוכלוסיה להתמודד עם המיתון והאבטלה החריפים. מרבית הפופולריות החדשה של סיריזה הגיע מקרב צעירי יוון, המתקשים למצוא כיום עבודה בשוק התעסוקה הכמוש במדינה. אף שקלפיות רבות עמדו ריקות למדי במהלך היום, לקראת סוף היום נרשם גל חדש של מצביעים, מרביתם צעירים, והתנועה בקלפיות רבות התעוררה.

בחלוקה לפי גילאים, מובילה סיריזה בקרב הצעירים, והפופולאריות של הדמוקרטיה החדשה גדלה עם הגיל. בקרב מצביעים בני 18-34 זכתה סיריזה ב-33% מהקולות, והדמוקרטיה החדשה ב-20% מהקולות, לפי המדגם של ערוץ AMNA. בקרב גילאי 35-54 זכתה סיריזה ב-34% מהקולות והדמוקרטיה החדשה ב-24%. בקרב בני 55 ומעלה זכתה הדמוקרטיה החדשה ב-39% מהקולות, וסיריזה ב-20%.

מנהיגי אירופה חיכו לתוצאות, וחלקם אף עיכבו את יציאתם למקסיקו, לפסגת ה-G20. שר החוץ הגרמני, גואידו וסטרוולה אותת כי גוש היורו עשוי לוותר לה מעט לגבי חלק מהתנאים, על רקע ההתנגדות העזה שהביעו אזרחיה בבחירות למדיניות הצנע. כל אחת מהמפלגות טענה כי תבקש לשנות חלק מתנאי חבילת החילוץ, במסגרת מסע הבחירות שלה בחודשים האחרונים. "לא ניתן לבצע שינויים משמעותיים בהסכמים, אך אני מניח שניתן לדון מחדש בלוחות הזמנים", אמר ווסטרוולה, לפי רויטרס. "עם זאת, אין מוצא מרפורמות משמעותיות, ועל יוון לעמוד בהתחייבויותיה", אמר, על מנת לא ליצור תקדים למדינות אחרות בגוש היורו.

במקביל, זכה נשיא צרפת הטרי, פרנסואה הולנד, ברוב בבחירות לפרלמנט היום. המפלגה הסוציאליסטית בראשה הוא עומד זכתה, ככל הנראה, ב-296-320 מושבים בפרלמנט, יותר מהרוב הנחוץ של 289 מושבים מבין 577 באסיפה הלאומית. פירוש הדבר הוא כי הולנד לא יצטרך להסתמך על קואליציה עם מפלגת הירוקים או עם המפלגה הקומוניסטית. מפלגת החזית הלאומית הימנית, בהובלת מארין לה-פן, זכתה במושבים הראשונים שלה בפרלמנט מאז שנות ה-80. עם זאת, מארין לה-פן עצמה, הפסידה במירוץ לפרלמנט. מרייון מרשל לה פן, בת 22 ונכדתו של ז'אן-מארי לה פן, מייסד המפלגה, נבחרה לפרלמנט בעיירה קרפנטרס בדרום צרפת.

מצילים את גוש היורוצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker