אירופה במתח

בעולם נערכים למניעת משבר ליהמן ברדרס 2

נגידי הבנקים המרכזיים בעולם נערכים לזעזוע אפשרי כתוצאה מיציאת יוון מגוש היורו לאחר הבחירות שייערכו במדינה ומכינים תוכניות מגירה לשיתוף פעולה - ולעבודה בנפרד

רויטרס
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ישראל פישר

הבנקים המרכזיים מהכלכלות הגדולות בעולם נערכים לנקוט צעדים לייצוב השווקים הפיננסים על ידי הזרמת נזילות ומניעת מחנק אשראי אם תוצאות הבחירות שייערכו ביום ראשון ביוון יגרמו לסערה בשווקים - כך אמר לרויטרס בכיר מקבוצת 20 הכלכלות הגדולות (G20).

בכיר בממשל האמריקאי הזהיר אתמול כי הבחירות ביוון ,לא יספקו "את האות הברור ביותר למה שעתיד לקרות" במשבר החובות ביבשת. אך אם המשבר יתעצם אחרי שלוש מערכות בחריות חשובות שצפויות השבוע - במצרים, יוון ולפרלמנט בצרפת - הבנקים המרכזיים נמצאים בכוננות כדי להבטיח הזרמת כסף מספקת לשווקים הפיננסים.

הפגנות ביווןצילום: רויטרס

"הבנקים המרכזיים מתכוננים לתיאום פעולות כדי לספק נזילות", אמר המקור הבכיר בשיחה עם דיפלומטים. דבריו של המקור אושרו על ידי גורמים אחרים בקבוצת G20.

ואולם האיום מפני הסופה שעשויה לסחוף את שוקי העולם בשבוע הבא בשל צעדי פאניקה של הזרמת כסף מחוץ לגוש היורו הוביל את קובעי המדיניות מבייג'ין ועד לציריך להתכונן לקראת הגנה על המטבעות שלהם ועל הכלכלות שלהם גם ללא שיתוף פעולה.

נשיא הבנק המרכזי בשווייץ, תומס ג'ורדן, הצהיר ביום חמישי על צעדי אכיפת שליטה בהון שנועדו לעצור את הפרנק השווייצי מעליות חדות כתוצאה מרכישתו על ידי משקיעים שמחפשים מטבע בטוח יחסית. "הבנק לא יסבול את זה", אמר.

בנוסף, אתמול אמר הבנק המרכזי של שווייץ כי על בנק קרדיט סוויס להגדיל השנה את דרישות הלימות ההון שלה כדי שיוכל להתמודד עם החמרה אפשרית של משבר החוב באירופה. "עבור קרדיט סוויס, בהתחשב בנקודת הפתיחה הנמוכה בסביבה, זה חיוני כי הוא כבר ירחיב בסיס ההון שלו במהלך השנה הנוכחית", כתב הבנק המרכזי של שווייץ. עוד המליץ הבנק המרכזי כי גם בנק UBS יפעל בצורה דומה.

שווייץ לא לבד. הבנק המרכזי של יפן מעניק עדיפות ליציבות בשוק, לפי מקור במדינה, בזמן שכלכלנים אומרים כי הדאגה המרכזית של יפן היא למנוע מהין להמשיך להמריא. התערבות של הבנק המרכזי היא תגובה סבירה אם שער הין יעלה לרמה גבוהה מדי לטעם הרשויות. לקראת פגישת ראשי 20 הכלכלות הגדולות (G20) בשבוע הבא במקסיקו עולות הערכות לשיתוף פעולה עולמי בנושא, למרות שאין הודעות רשמיות בנושא. שר האוצר של יפן, ג'ון אזומי, אף הכריז בשבוע שעבר על אישור שקיבל מעמיתיו ל- G20 להתערבות בשוק"- המט"ח.

בסין, רשויות מרכזיות במדינה כולל הבנק המרכזי, נתבקשו להעלות תוכניות דומות, לפי מקורבים לנושא. הצעדים עשויים לכלול לשמור על שער היואן ברמה יציבה והחלת מדיניות לייצוב הכלכלה.

הדאגה הגדולה של כל המדינות האלה - ומדינות אחרות בארה"ב ובאמריקה - הוא כי ניצחון ביום ראשון של המפלגות ביוון המתנגדות לתוכניות הצנע שנלוות לחבילת החילוץ השנייה שקיבלה המדינה, יוביל את גוש היורו למשבר עמוק יותר על ידי דחיפה של יוון אל כיוון דלת היציאה מגוש היורו.

כעת כבר ניכרים בגוש היורו סימנים של הדבקה. התשואות על אג"ח ל-10 שנים של ספרד נסחרו אתמול לראשונה מאז הקמת היורו ברמה של 7%. רמה שעד לאחרונה נראתה בלתי נסבלת. העלייה בתשואות מעלה את סף החרדה לגבי משבר גלובלי הדומה לזה שהיה בעקבות המשבר שאירע אחרי קריסת ליהמן ברדרס ב-2008.

"בעיות החוב של אירופה הן הסיכון הגדול ביותר של הכלכלה היפנית והכלכלה העולמית", אמר השובע נגיד הבנק המרכזי של יפן מאסקי שיראקווה. "אבדן של היציבות בשוק יוביל למפולת כלכלית חמורה, כפי שחווינו במשבר של ליהמן", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker