ארגון הבריאות העולמי: מנועי דיזל מסרטנים; בכירים בענף הרכב: המחקר מבוסס על נתונים ישנים

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן של WHO: אדי הדיזל גורמים לסרטן הריאות באותה מידה כמו עישון פסיבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנועי דיזל גורמים לסרטן הריאות - כך הודיע אתמול ארגון הבריאות העולמי (WHO), אשר ציין כי ההשפעה המסרטנת של מנועי דיזל חמורה באותה מידה כמו עישון פסיבי. בהודעה אתמול העלתה הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן של ה-WHO לראשונה את מנועי הדיזל לדרגה של "גורם מסרטן ידוע".

צילום: דודו בכר

"מדובר בחומרה דומה לעישון פסיבי", אמר קורט סטרייף, מנהל חטיבת הסוכנות לחקר הסרטן אשר עוסקת בסיכונים לסרטן. "זה עשוי להיות גורם נוסף שידחוף מדינות לנקות עצמן ממנועי דיזל". שלוש רשויות פדרליות נוספות כבר סיווגו מנועי דיזל כגורם שעלול לגרום לסרטן בבני אדם.

במדינות עניות רבות משאיות, גנרטורים ומכונות בשדות ובמפעלים פולטים אדי דיזל רבים שמזהמים את האוויר בגופרית. בהודעה מסרה הסוכנות כי "אוכלוסיות גדולות נחשפות מדי יום למנועי דיזל במקום העבודה ובאוויר הפתוח. החשיפה אינה רק מכלי רכב בעלי מנוע דיזל, אלא גם ממנועי דיזל של כלי תחבורה נוספים כגון רכבות דיזל וספינות, כמו גם גנרטורים". הסוכנות קראה למקבלי ההחלטות ליצור תקנים סביבתיים לחשיפה לפליטות ממנועי דיזל, בשיתוף יצרני המנועים. הארגון טוען כי יש לשנות בין היתר את תמהיל הדלק המשמש למנועי דיזל כדי שיכיל ריכוזים נמוכים יותר של גופרית.

בפורום טכנולוגיית הדיזל, אשר מייצג יצרניות מכוניות ומשאיות וחברות המייצרות מנועי דיזל, הגיבו בזהירות לפסיקת ה-WHO, וציינו כי מנועי הדיזל המודרנים שבהם נעשה שימוש בארה"ב ובמדינות מפותחות אחרות משתמשים בדלק דל גופרית. לדברי אלן שייפר, מנכ"ל הפורום, המחקרים שבהם השתמש WHO "נתנו יותר משקל למחקרים על חשיפה לטכנולוגיות משנות ה-50, כאשר לא היתה רגולציה".

"המחקר מבוסס על נתונים ישנים"

בישראל, 15.1% מכלל כלי הרכב מצויד במנועי דיזל, ורק 2.9% מכלל המכוניות הפרטיות, אבל מדובר דווקא באותם כלי רכב שמבלים זמן רב יותר על הכביש, וגומאים קילומטרים רבים. בעוד שמכונית פרטית נוסעת 16,700 ק"מ, משאית עם מנוע דיזל נוסעת 38,100 ק"מ (ו-98.8% מכלל המשאיות הכבדות מצוידות במנוע דיזל), מונית עושה 81,300 ק"מ בממוצע בשנה ו-96.7% מהמוניות צורכות סולר. באוטובוסים, שכולם מונעים בדיזל, עושים 64,600 ק"מ בשנה. גם רכבות משתמשות בסולר, ולכן, מתחילת השנה נצרכו 889 אלף טונות של סולרלעומת 873 אלף טונות בנזין, ואפשר מכך להסיק שזיהום האוויר הנגרם מסולר כבד יותר מזה הנגרם מבנזין.

בענף הרכב מסרבים להגיב לציטוט על הדברים, אך בכירים בו מציינים כי במבט ראשון, נראה שהנתונים עליהם התבסס ארגון הבריאות העולמי הם ישנים מאוד "מנועי הדיזל המודרניים פולטים פחות זיהום ממנועים ישנים, וקבוצות הדגימה היו של אנשים שנחשפו למנועים מיושנים". 

עם זאת, ברשות המסים  כבר הגדירו את מנועי הדיזל כמזהמים יותר ממנועי בנזין ברפורמת המיסוי הירוק, והם אינם מקבלים הטבות מיסוי "ירוקות".  כמה מיבואני הרכב טענו אז כי מנועים כאלה פולטים פחות גזי חממה, המאיצים את התחממות כדור הארץ, אך כנראה שיש להם חסרונות.

"הרכב הכי פחות מזהם הוא רכב שלא נוסע"

"זו לא תגלית חדשה, פשוט הצטברו עוד ועוד מחקרים, באופן שמבחינת יש מספיק מידע כדי להגדיר את פליטות מנועי הדיזל כמסרטן ודאי", אומר ד"ר אריה ונגר, ראש תחום איכות אוויר ואנרגיה בארגון אדם טבע ודין. "האפשרות לכך שמנועי דיזל פולטים חלקיקים מסרטנים לאוויר ידועה כבר מזמן. לארגון הבינלאומי לחקר הסרטן, המסונף לארגון הבריאות העולמי, יש רשימת סיווגים בקשר לסרטן. יש חומרים מסרטנים ודאיים, יש כאלה שחשודים כמסרטנים ויש רמות שונות של ודאות לגבי מסוכנות כל חומר, לפי רמת ההוכחה המדעית הקיימת. הפליטות ממנועי הדיזל, שנחקרות מזה שנים רבות, עלו עכשיו לסיווג המסרטנים הוודאיים".

ונגר טוען כי מקדם הפליטה של מנועי הדיזל, כלומר כמות החלקיקים הנפלטת על כל קילומטר נסיעה, גבוהה יותר במנועי הדיזל מאשר במנועי הבנזין, בשל האופי השונה של שריפת הדלק. "בכל מקרה, הרכב הכי פחות מזהם הוא רכב שלא נוסע. הפתרון שאין בלתו הוא לצמצם באופן משמעותי את כניסת כלי הרכב למרכזי הערים, תוך כדי יצירת אלטרנטיבה אמיתית בתחבורה ציבורית נקייה. מנועי האוטובוסים נקיים יותר מבעבר, אבל עדיין התחבורה הציבורית שלנו מבוססת על דיזל, וצריך לפתח פתרונות אחרים כמו הנעה בחשמל או בגז טבעי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker