ראש ממשלת פינלנד מסביר לתושביו: "חייבים לנקוט בצעדים קשים להבנה"

בפינלנד נשמעים קולות רבים המתנגדים להעברת מימון לקרן החילוץ האירופית מבלי לקבל ביטחונות להחזר, ולכן ראש הממשלה מנסה ליצור אווירה חיובית במדינה: "כמובן שזה מתסכל לראות שהמשבר ממשיך, לא משנה מה אתה עושה"

ישראל פישר
סוכנויות הידיעות

אחרי החילוץ ב-100 מיליארד דולר שהועבר לספרד לצורך שיקום מערכת הבנקים במדינה, מגיע שלב ההסברים. ראש ממשלת פינלנד, ירקי קטיינן, אמר כי הפעולות שאירופה נוקטת מצליחות למנוע מהעמקת משבר החובות ביבשת.

"בפוליטיקה, זה לא תמיד קל, אבל אנחנו חייבים להיות מוכנים לצעדים אחראיים, אפילו אם הם קשים להבנה - והם קשים להבנה", אמר קטיינן לעיתונאים. עד כה, הצלחנו להימנע מבלגאן טוטאלי, למרות שההחלטות היו קשות מאוד".

הלסינקי, פינלנדצילום: איריס מרגוליס

ספרד נהפכה בסוף השבוע האחרון למדינה הרביעית שמבקשת חילוץ במשבר הנוכחי באירופה, אחריי יוון, אירלנד ופורטוגל, כשבמוצאי שבת סיכמו ביניהם שרי האוצר של גוש היורו להעניק לספרד סיוע כדי לאפשר לה להבריא את המגזר הפיננסי שלה. בהצהרת השרים, שקיימו שיחת ועידה טלפונית, נכתב: "סכום ההלוואה יכסה את כל הצרכים של ספרד ועוד מרווח ביטחון ועשוי להגיע עד ל-100 מיליארד יורו".

ממשלתו של קטיינן תתבקש לאשר בפרלמנט את הסיוע הנוסף שיועבר לספרד דרך קרן החילוץ האירופית, אחרי שבפעמים קודמות התקשתה לאשר צעדים דומים בפרלמנט.

פינלנד, אחת המדינות עם היציבות הכלכלית הגבוהה בגוש היורו ובעלת דירוג אשראי מושלם של AAA, דורשת ביטחונות עבור ההלוואות שהיא מעניקה לקרן החילוץ. "זה מתסכל לאזרחים הפשוטים, אבל זה מתסכל גם עבור הפוליטיקאים", אמר. הוא הוסיף כי "אנחנו חייבים תמיד לבחור בסיכון הנמוך ביותר. אנחנו חייבים לעשות מה שנדרש כדי להגן על היציבות בגוש היורו. כמובן שזה מתסכל לראות שהמשבר ממשיך ולא משנה מה אתה עושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker