חילוץ מספר 4: ספרד תקבל מגוש היורו עד 100 מיליארד יורו

ראש ממשלת ספרד: הסיוע מעיד על אמינות היורו, ולא להיפך; גוש היורו אישר את העברת הסיוע לספרד

סיון פינגולד

(עדכון) ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, אמר כי בקשת הסיוע של ממשלתו מהאיחוד האירופי תרמה לאמינות היורו. "אתמול, אמינות היורו ניצחה, העתיד ניצח", אמר היום ראחוי במדריד על החלטת גוש היורו להעביר לספרד סיוע בהיקף 100 מיליארד יורו. "אתמול האיחוד האירופי ניצח".

מריאנו ראחוי, ספרדצילום: בלומברג

ללא רפורמות נדרשות וצמצום הגירעון "אתמול בערב היינו נדרשים להתערבות חיצונית, במקום מתן קו אשראי", אמר עוד ראחוי, וציין כי ממשלתו תמשיך ברפורמות בהן החלה. ראחוי הדגיש כי הסיוע יאפשר לספרד לתמוך בבנקים שלה ולהימנע מהצורך בחילוץ מלא.

ממשלת ספרד ביקשה משרי האוצר בגוש היורו לספק סיוע מעבר לסכום שלהערכת קרן המטבע הבינלאומית (IMF) נדרש לארגון מחדש של המגזר הבנקאי. "זה מעניק לנו רשת ביטחון, ושולח לשווקים מסר ברור וחזק יותר", אמר ראחוי על הסיוע.

החוב הציבורי והפרטי של ספרד לבנקים זרים, במיליארדי יורו

שרי האוצר של גוש היורו הסכימו אתמול בשיחת הוועידה לסייע לספרד בסכום שעלול להגיע עד 100 מיליארד יורו בכדי שהיא תוכל לטפל במגזר הבנקים.

לאחר שיחת ועידה של שעתיים וחצי, פירסם אתמול בלילה גוש היורו הצהרה שנועדה בחלקה לספק בטחון למשקיעים כי כלכלת ספרד לא תקרוס. בהצהרה נכתב: "סכום ההלוואה יכסה את כל הצרכים של ספרד ועוד מרווח ביטחון. הסכום עלול להגיע עד ל-100 מיליארד יורו".

לאחר שיחת הוועידה כינס שר הכלכלה של ספרד לואיס דה גווינדוס מסיבת עיתונאים בה הדגיש כי ספרד זקוקה לסיוע אך היא תחליט על הסכום במועד מאוחר יותר לאחר שתקבל תוצאות בדיקה של שתי חברות ייעוץ חיצוניות. בדיקה חשבונאית אחת, זו של קרן המטבע הבינלאומית (IMF) כבר פורסמה אתמול, שלושה ימים לפני המועד המתוכנן ולפיה ספרד זקוקה לפחות ל-40 מיליארד יורו לסיוע למגזר הבנקאות.

"ממשלת ספרד מצהירה על כוונתה לבקש מימון מאירופה עבור הזרמת כספים לבנקים הספרדים הזקוקים לכך", אמר דה גווינדוס במסיבת העיתונאים.

במקביל, פירסם היום שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, טור ב"סאנדיי טלגרף" על השפעת משבר החובות באירופה על כלכלת בריטניה, וטען כי המשבר הרג את ההתאוששות הכלכלית של בריטניה. "ההתאוששות שלנו, שנתקלה כבר במכשולים מצד מחירי הנפט הגבוהים ונטל החוב שנותר בעקבות שנות הפריחה – מחוסלת על ידי המשבר המתקיים על מפתו ביתנו", כתב אוסבורן. הוא ציין כי הלקח של השנתיים האחרונות הוא כי "טיפול בסימפטום הכי חדש אינו פותר את הבעיות הבסיסיות".

אד בולס, שר האוצר של האופוזיציה, אמר כי אוסבורן אינו יכול להאשים את גוש היורו בטעויות שביצע בניהול הכלכלה הבריטית "למרות משבר החובות בגוש היורו, גרמניה, צרפת וגוש היורו כולו נמנעו עד כה ממיתון, ואילו ההתאוששות של בריטניה נשנקה כבר בסתיו 2010".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker