כלכלת יוון התכווצה ב-6.5% ברבעון הראשון; האינפלציה מתחת ל-1%

כלכלנים: "הכלכלה נמצאת בנתיב דיפלציוני"; הנפילה בתמ"ג היתה חדה מההערכות המוקדמות לנפילה של 6.2%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של יוון התכווץ ברבעון הראשון של השנה ב-6.5% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת - ירידה חדה יותר מההערכות המוקדמות שפורסמו בחודש שעבר, לפיהן התכווץ ב-6.2%. כך לפי נתונים שפירסמה היום הלשכה לסטטיסטיקה של יוון.

בה בעת, שיעור האינפלציה ביוון ירד בחודש מאי מתחת לרמה של 1%, בראשונה זה למעלה משנתיים, על רקע העמקת המיתון הכלכלי במדינה. "ברור שהכלכלה נמצאת בנתיב דיפלציוני", אמר הכלכלן ניקולס מגינס מנשונל בנק אוף גריס, בעקבות פרסום הנתונים. "עד כה, נותרה האינפלציה גבוהה בשל השפעות המסים והתייקרות מחירי האנרגיה", הוסיף.

לוקאס פפדמוסצילום: אי–פי

כלכלת יוון נמצאת במיתון זו השנה החמישית ברציפות, על רקע שורה של צעדי צנע שבהם נקטה הממשלה אשר היוו תנאי לשתי חבילות חילוץ שקיבלה המדינה מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינ"ל (IMF).

מוקדם יותר היום אמר ראש ממשלת יוון היוצא, לוקאס פפדמוס, כי יציאת יוון מגוש היורו תהיה "קטסטרופה" למדינה כולה, על רקע אי הוודאות במערכת הפוליטית במדינה והאווירה בשווקים הפיננסיים בשבועות האחרונים לקראת אפשרות של עזיבת יוון.

"ההשלכות הכוללות של תרחיש זה יהיו הרסניות", אמר פפדמוס, שעמד בראש ממשלת מעבר טכנוקרטית במשך כחצי שנה. לדבריו, הגופים הבינלאומיים צריכים להקל את התנאים שהטילו על יוון במסגרת הסכם החילוץ השני כדי לסייע להתאוששותה. "אני מאמין שיש להאריך את המועד שניתן לביצוע ההתאמות הפיסקליות בשנה נוספת", אמר פפדמוס במסגרת כנס כלכלי בקופנהגן.

עשרה ימים לפני קיום הבחירות החוזרות במדינה, אמר פפדמוס כי "יוון נמצאת בצומת דרכים קריטית", והצבעה שתאותת על רצון בעזיבת יוון מגוש היורו היא "תבוסה לאומית" משום שהיא תראה שהמדינה נכשלה. עזיבת יוון, לדבריו, תוכל בתיאוריה להעניק לה מרחב גמישות פיסקלי גדול יותר, אולם בפועל, הדבר יוביל לזינוק של אינפלציה דו ספרתית, לחץ גדול על המערכת הבנקאית וקשיים נוספים על חברות פרטיות לגייס הון בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker