העבודה הקשה של נשיא צרפת פרנסואה הולנד רק מתחילה

הולנד נהנה מפופולריות עצומה ומתדמית חיובית בשל מהלכיו באירופה - אך עדיין לא נדרש לקבל החלטות קשות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

<<לאחר שבועיים, מעבר בין שלוש יבשות, שתי פסגות עולמיות ופסגה של האיחוד האירופי, נשיא צרפת הטרי פרנסואה הולנד כבר נראה כמו פוליטיקאי ותיק ומנוסה.

פרנסואה הולנד במפגש עם פועליםצילום: אי–פי

לורן פביוס, שר החוץ שלו ויריב לשעבר, כינה את הופעתו בפסגת שמונה המדינות המתועשות (G8) ובנאט"ו בארה"ב "ללא רבב". מאבקו להעדפת הצמיחה על פני צנע באיחוד האירופי זיכה אותו בחברים חדשים ובתשבחות. לאחר פסגת ה-G8 הוא טען כי כיבד את המנדט שהעניקו לו הבוחרים. בשער העיתון "לה נובל אובזרווטור" התנוססה הכותרת "הולנד הכובש". במאמר המערכת של "לה פואה" נכתב עליו "סנט פרנסואה הולך על המים", באירוניה מסויימת.

הסקרים מעידים כי הולנד הוא אחד הנשיאים שזכו לפופולריות הגדולה ביותר בעת היבחרם ברפובליקה החמישית של צרפת. עם שיעור תמיכה של 61%, הוא מפגר רק אחרי שארל דה גול, שנהנה משיעור תמיכה של 67%, ואחר יריבו המובס, ניקולא סרקוזי, ששיעור התמיכה בו בתחילה היה 65%. ראש הממשלה הטרי של צרפת, ז'אן-מרק אירו, שכמעט ואינו מוכר עדיין, נהנה משיעור תמיכה גבוה אף יותר - 65% מהצרפתים חושבים שהוא עושה עבודה טובה, יותר מכל קודמיו בעידן המודרני.

לאחר עידן סרקוזי הנוצץ, מה שהצרפתים הכי אוהבים בהולנד הוא הסגנון החדש: צניעות בולטת. הולנד הכריז על קיצוץ של 30% במשכורתו ובמשכורת שריו; על שרים לסרב למתנות או להצעות אירוח יקרות; עליהם לנסוע ברכבות ככל האפשר (כפי שהוא עצמו עשה בדרכו לבריסל ב-23 במאי); ועל מכוניותיהם לכבד את חוקי ורמזורי התנועה - כלל חדש לשיירות המכוניות הממשלתיות בצרפת.

נג'את ואלו בלקסם, השרה לענייני נשים בצרפתצילום: רויטרס

מחצית מממשלתו מורכבת מנשים, חלק גדול מהשרים צעירים. נג'את ואלו בלקסם, השרה לענייני נשים ודוברת הממשלה היא בת 34, ממוצא מרוקאי. אורלי פיליפטי, שרת התרבות בת ה-38 היא סופרת ובתו של כורה מאזור לורן.

ההכרעות יחכו עד אחרי הבחירות

עד כה, הכל טוב, אבל גם הכל קל. הולנד קיבל בינתיים רק החלטות שאינן שנויות במחלוקת. הבטחתו להוציא את כוחות צרפת מאפגניסטאן עד סוף 2012 - שנה מוקדם מהמתוכנן - אולי הרגיזה את האמריקאים, אך זכתה לתמיכה בצרפת. הוא דיבר על יד קשה נגד סוריה, כולל התערבות צבאית אפשרית, אך עוד לא עשה דבר בנדון. הוא מבטיח להעלות את שכר המינימום - צעד שיזכה לפופולריות. אפילו החלטתו לבטל את העלאת גיל הפרישה בשנתיים למי שהתחילו לעבוד בגיל צעיר לא זכתה להתנגדות, מכיוון שזו היתה אחת מהבטחות הבחירות הבולטות שלו. אתמול החל הולנד ביישום ההבטחה: הוא הגיש לממשלתו טיוטת צו למימושה. להערכת הממשלה, צעד זה, המוגבל למי שהתחילו לעבוד בגיל 18, יעלה לממשלה 1.1 מיליארד יורו בשנה הבאה ו-3 מיליארד יורו בשנה ב-2017. הוא ימומן באמצעות העלאת ההפרשות לפנסיה ב-0.5%.

הסיבה העיקרית שבגללה הולנד אינו במצב רוח למחלוקת ציבורית היא הבחירות לבית המחוקקים שיתקיימו ב-10 וב-17 ביוני. מרבית הסקרים מעניקים לסוציאליסטים ולשותפיהם הירוקים הרבה יותר קולות מאשר למפלגתו השמרנית של סרקוזי, UMP. הפילוג בימין בוודאי תורם לכך. החזית הלאומית הימנית של מארין לה פן צפויה לזכות ב-12.5% מהקולות הדרושים כדי להגיע לסיבוב השני. במקביל, עם פרישתו של סרקוזי מהפוליטיקה, נוצר מאבק על הנהגת UMP. מנהיג המפלגה, פרנסואה קופה, מתמודד עם אתגר רציני מצד פרנסואה פיון, ראש הממשלה הפופולרי של סרקוזי.

אורלי פיליפטי, שרת התרבות בצרפתצילום: רויטרס

עם זאת, הולנד אינו יכול להרשות לעצמו להיות זחוח בשל החששות משיעור הצבעה נמוך והפוטנציאל לסיבוב שני שיתפלג בין שלוש מפלגות ועשוי להיות מאוד בלתי צפוי. כמה סוציאליסטים אף פרשו מהמפלגה והם מתמודדים באופן עצמאי, במחאה על ההסכם עם הירוקים. לסוציאליסטים אין הסכם עם חזית השמאל, מפלגתו של ז'אן-לוק מלנשון, אף שהוא תמך בהולנד בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות. יש גם סיכוי כי מפלגתה של לה פן תצליח יותר מאשר שתי מפלגות השמאל באזורים מסוימים. כדי שהשמאל ינצח, מועמדי שמאל ממפלגה זו או אחרת יצטרכו לפרוש מראש.

על הולנד להימנע מקבלת החלטות כואבות עד לאחר הבחירות, כמו גם להמשיך להפעיל לחץ על גרמניה כנגד הצנע. השעון פועל נגדו; הוא הבטיח לצמצם את הגירעון בתקציב ל-3% מהתמ"ג בשנה הבאה, אך קרן המטבע צופה כי הגירעון יגיע ל-3.9% בשנה הבאה. סוכנות דירוג האשראי מודי'ס חזרה על תחזית דירוג שלילית לרמת הטריפל A המושלם של צרפת, עד להחלטות המדיניות של הולנד.

דו"ח הנציבות האירופית מזהיר את צרפת כי הגירעון שלה גבוה מדי וחובה צומח, וכי היא עשויה להידרש למאמצים נוספים כדי להתמודד עמם. הנציבות גם הביעה חשש מהתחרותיות של המגזר העסקי בצרפת ומחולשת הייצוא, שצנח ב-2005-2010 כמעט ב-20% במונחי אחוזים מהייצוא העולמי.

הולנד צריך לקבל החלטות תקציביות קשות. שר האוצר החדש שלו, פייר מוסקוביסי, שבעבר היה ממקורביו של דומיניק שטראוס קאהן, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית לשעבר, התחיל להכין את הקרקע לכך. במהלך הקמפיין טען הולנד כי יריבו העיקרי הוא "העולם הפיננסי". כעת אמר מוסקוביסי כי "החוב הוא אויבנו". בחודש הבא צפויה להתפרסם ביקורת של ההוצאות הציבוריות על ידי משרד מבקר המדינה - בתזמון נוח לאחר הבחירות. הממשלה החדשה עשויה להשתמש בתוצאות כתירוץ לזרוק הבטחות לפח ולקצץ בתקציב, גם אם הבוחרים אינם מעוניינים בכך.

כל זה קורה לצד עלייה מתמדת באבטלה. במגעים בין הממשלה לאיגודים שהתקיימו השבוע התלונן איגוד CGT, הנתמך על ידי המפלגה הקומוניסטית, כי 46 חברות מתכננות קיצוצים של 45 אלף עובדים. הולנד מינה את ארנו מונטבורג, מחבר רב מכר בנושא דה-גלובליזציה, למנוע פעולות כאלה. התפקיד הזה נראה מאתגר כמו התחזית הכלכלית. ייתכן מאוד שההילה של הולנד תתחיל בקרוב להיעלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker