מלחמת פוקלנד השנייה: ארגנטינה תתבע 5 חברות בריטיות באיים

לטענת ארגנטינה, פעילות החברות במקום היא לא חוקית ■ משרד החוץ הבריטי: "ניסיונותיה של ארגנטינה לא הולמים ויביאו לתוצאה הפוכה"

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

ארגנטינה תתבע 5 חברות נפט בריטיות הפועלות באזור דרום אמריקה, כך לפי דיווחי חדשות בבריטניה ובארגנטינה. אתרים בריטיים אף כינו את הכוונה להגיש תביעה נגד חברות כשובה של מלחמת פוקלנד.

נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס, מנסה להשיג הכנסות נוספות לארגנטינה משום שמדינתה אינה יכולה לגייס כסף בשוקי האג"ח, והציבה לעצמה מטרה לזכות בנתח מהגז הטבעי והנפט, שנמצאים באיי פוקלנד. ארגנטינה טוענת כי חברות הנפט הבריטיות במקום מעורבות בפעילות "לא חוקית וחשאית" על ידי קידוחים שמתבצעים סביב האיים.

כריסטינה פרננדס מחזיקה מבחנת נפטצילום: אי–פי

פרננדס אמרה, כי החברות פועלות "באיזור ממשלתי של האומה הארגנטינית, ועליהן לפעול על פי חוקיה וכלליה". שר החוץ של ארגנטינה, הקטור טימרמן, אמר כי ארגנטינה יכולה להתחיל מיידית בהליכים נגד חברות נפט קטנות, שהחלו לפעול באזור לפני שנתיים בלבד. הוא הוסיף כי ממשלת ארגנטינה תיצור בקרוב קשר עם משרד האוצר הבריטי, עם אירגונים בינלאומיים ועם בורסת ניו יורק כדי לעדכן אותם בהליכים נגד החברות.

דובר משרד החוץ הבריטי, אמר כי "הניסיונות האחרונים להזיק לפרנסת תושבי איי פוקלנד, משקפת לצערנו דפוס התנהגות של ממשלת ארגנטינה. דרך הטרדת ספינות באזור ואיום לפגוע בקווי התעופה לצ'ילה, ניסיונות ארגנטינה להטיל אימה על פוקלנד הם בלתי חוקיים, בלתי הולמים ויביאו לתוצאה הפוכה".

איי פוקלנד נמצאים באוקיינוס האטלנטי במרחק של כ-500 ק"מ מחופה הדרום-מזרחי של ארגנטינה. בריטניה שולטת באיים מאז 1833 וב-1982 נערכה מלחמה בין ארגנטינה לבריטניה על הריבונות על האיים, שבסיומה שבה בריטניה לשלוט באזור. בנוסף, באיים מצויים שדות נפט וגז שהתגלו ב-1998 ולכן המקום זוכה לחשיבות אסטרטגית רבה עוד יותר.

באפריל פרץ משבר אחר בין ספרד לארגנטינה, כשהאחרונה הודיעה כי היא מלאימה את חברת YPF, שהיתה בשליטת רפסול הספרדית. פרננדס טענה אז כי רפסול לא עמדה בהתחייבויות שלה להשקעה חוזרת של חלק מרווחיה ב-YPF במדינה, ועל כן יש בידיה את הסמכות לבצע מהלך כזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker