צפו בקרוגמן נוזף בבריטים: "עשיתם שימוש ציני במשבר כדי ליישם צנע"

פרשן "ניו יורק טיימס" התעמת ב-BBC עם תומכי המדיניות של ממשלת קמרון והותקף: "איך אדם כה מוערך נוהג בחוסר זהירות שכזה?"

נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

את המתקפות החריפות שלו על מדיניות הצנע באירופה נוהג פול קרוגמן לקיים לרוב מעל דפי "ניו יורק טיימס". אולם בשבוע שעבר הגיע חתן פרס נובל לכלכלה ללונדון כדי להטיח בבריטים ביקורת נוקבת במגרש הביתי שלהם.

"אחרי שנתיים של מדיניות צנע, כאן ובמקומות אחרים, מה שראינו הוא שצנע אכן מוביל להתכווצות המשק, והמחשבה שהמדיניות הזאת תשיב ביטחון לשווקים הוכחה כלא נכונה לחלוטין ברחבי אירופה, כולל בבריטניה", אמר קרוגמן בפאנל תכנית "ניוזנייט" ב-BBC, בו התעמת עם חברת הפרלמנט מטעם השמרנים אנדראה לידסום ועם מנהל הון סיכון ג'ון מולטון.

קרוגמן טען כי הצנע הרסני לכלכלה בטווח הארוך. "הצנע פוגע בפוטנציאל הכלכלי ארוך הטווח של המשק, מה שמוביל לירידה בהכנסות עתידיות, שגורר הרעה במאזן התקציבי של המדינה. זה מזכיר לי את הרופאים בימי הביניים, שהאמינו שיוכלו לרפא חולה באמצעות דימום, ומצבו של החולה כמובן הידרדר, אז הם חשבו שצריך לגרום לו לדמם עוד יותר. זה בדיוק מה שקורה כאן - יש בעיית חוב שהיא רצינית, אבל הטיפול רק מחמיר את המצב".

פול קרוגמןצילום: בלומברג

לידסום ומולטון לא נשארו חייבים למתקפה של קרוגמן. "אני חושבת שהוא נוהג בחוסר זהירות", אמרה לידסום. "אני לא מצליחה להבין איך אדם כה מוערך באמת מאמין שהפתרון הוא ללוות עוד כסף. יש כאן מתמטיקה פשוטה ביותר - אם המדינה ממשיכה להוציא עוד ועוד כסף, זה בטח לא יעזור לשפר את הדברים". מולטון הוסיף משלו: "אם אתה מעוניין בצמיחה, אתה צריך להגדיל את המגזר הפרטי, לא את המגזר הציבורי. אתה גם לחלוטין מתעלם מסוגיה מוסרית פשוטה - אנחנו חייבים לנהוג באחריות כיום כדי לא להכביד את ההוצאות על אלה שיבואו אחרינו".

"אנחנו יכולים להתווכח עכשיו אם המגזר הציבורי באנגליה גדול מדי, אבל תסתכלו על שוודיה - שמתמודדת עם המשבר בצורה הרבה יותר טובה עם מגזר ציבורי הרבה יותר גדול", השיב קרוגמן. "וזה מוכיח שאינכם באמת מודאגים מסוגיית החוב, אלא מנצלים אותה כדי לקדם אג'נדה כלכלית". מולטון תקף חזרה: "אתה למעשה מאשים אותנו בשקר".

יום למחרת העימות פירסם קרוגמן טור בו טען כי ממשלתו של דיוויד קמרון מנצלת את המשבר ליישום אידיאולוגיה כלכלית ימנית: "בריטניה, שלא כמו ספרד, יכולה ללוות כספים בלי בעיה ובריבית נמוכה ביותר... אז מדוע היא מקצצת באכזריות את המגזר הציבורי ואת ההוצאות הממשלתיות? זה משום שהצנע במדינה אינו באמת נוגע לחוב הלאומי ולגירעון; המדיניות הזאת קשורה לניצול הפאניקה שנוצרה בשל החוב כדי לפרק את מדינת הרווחה... קידום הצנע נעשה כדי לנצל את המשבר, לא כדי לפתור אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ