גוגל מודיעה לסינים מתי הממשל מצנזר את החיפושים שלהם

כאשר משתמשים בסין מקלידים מונח שצפוי להיות מצונזר, גוגל מזהירה אותם כי הם עלולים להתנתק

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

גוגל מגבירה את מאבקה בצנזורה הממשלתית בסין, והוסיפה אזהרה המופיעה בעמוד החיפוש כאשר משתמשים מקלידים חיפוש שתוצאותיו צפויות להיחסם בסין.

ההודעה שפורסמה ברשומת בלוג של אלן יוסטס, סגן נשיא בכיר המפקח על שירותי חיפוש, אמר כי החברה בחנה 350 אלף מונחי חיפוש פופולריים על מנת לזהות חיפושים בעייתיים. כעת, כאשר משתמשים מקלידים מונח שכזה ומנסים לבצע חיפוש, מוצגת הודעה בתיבה צהובה המצהירה כי החיפוש "עשוי לנתק זמנית את החיבור שלכם לגוגל. ההפרעה אינה בשליטת גוגל". לאחר מכן למשתמשים ניתנת אפשרות להקליד חיפוש אחר.

צילום: דרימסטיים

השינוי, עליו דווח בשקט באחד הבלוגים של גוגל, מתואר כשיפור בחוויית החיפוש עבור משתמשים בסין, שלעתים מנותקים מגוגל ללא הסבר כאשר הם מנסים לפתוח עמוד אינטרנט שנמצא כמשתמש במונחי חיפוש מצונזרים.

אך נראה כי המהלך מרגיז את פקידי שלטון בסין, שכבר השתמשו במגוון שיטות להעניש את החברה מאז מאבק קודם על צנזורה שהוביל את גוגל להעביר את שרתיה להונג קונג בינואר 2010. נתח השוק של גוגל בסין צנח מאז לכ-17%, לעומת 35.6%, לפי חברת ייעוץ האינטרנט אנליסיס אינטרנשונל. משתמשים עייפו ככל הנראה מהאתרים החסומים והאטות בגלישה המונעים מהם לבצע חיפוש חדש למשך יותר מדקה.

ההכרזה עקפה התייחסות ישירה לצנזורה, ואמרה אך ורק כי משתמשים היו מתוסכלים מהודעות שגיאה וניתוק מגוגל, וכי המהנדסים בגוגל בחנו את מערכותיהם לעומק ולא מצאו בעיות. "עם זאת, לאחר שחקרנו את דיווחי המשתמשים, גילינו כי ההפרעות היו קשורות בקירוב לחיפושים של מונחים מסויימים", נאמר בהודעתה של גוגל. "לכן, החל מהיום, נודיע למשתמשים בסין כאשר הם מקלידים מונח חיפוש שעלול לגרום לבעיות חיבור", הוסיפה.

הצנזורה זולגת לעתים קרובות מנושאים רגישים פוליטית לחיפושים שעשויים להיחשב רגילים לחלוטין. הבלוג מדגים זאת באמצעות המילה ז'יאנג, נהר בסינית, הנחסמת על ידי המשטר הסיני. הסיבה לכך היא שמילה זו היא גם שם משפחתו של נשיא סין לשעבר, ז'יאנג זמין, שכמו מנהיגים רבים אחרים, חסומים החיפושים עליו בגוגל בסין.

משתמשים של שירותי חיפוש סיניים כמו באידו, לעומת זאת, יכולים לבצע חיפוש על "ז'יאנג" ללא קושי, כיוון שהצנזורים הממשלתיים כבר טיהרו את תוצאות החיפוש מעמודי אינטרנט בעייתיים. כתוצאה מכך, המשתמש רואה רשימת תוצאות שאינה מעידה על צנזורה. הצנזורים אינם יכולים לסנן כך את תוצאות החיפוש של גוגל, כיוון שהשרתים המספקים אותן נמצאים מחוץ לסין ומחוץ להישג ידם. לכן הממשל במקום זאת חוסם כל חיפוש הכולל מונח בעייתי. לדברי יוסטס, לעתים אפשר לעקוף את הצנזורה באמצעות ביצוע החיפוש באותיות לטיניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker