קיצוץ בחינוך הוא ירייה ברגליים

חברות הטכנולוגיה בארה"ב עדיין פורחות, אך אנו עשויים לפגר מאחור

ניו יורק טיימס

את השבועיים האחרונים ביליתי בשתיים מחממות החדשנות הגדולות של ארה"ב - עמק הסיליקון וסיאטל. הטיול הותיר בי רגשות מעורבים של שמחה ופחד. ההתרגשות הגיעה לא רק מהצפייה בכמות המדהימה של חדשנות שמתגבשת מהקרקע אלא גם מהיכרות של הכלים החדשים בתחום, כפי שהגדיר זאת בפני מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, "אנו מורידים את כל החסמים" והופכים זאת למהיר ופשוט יותר לפרסם ספר, לפתוח חברה עצמאית ולרדוף אחרי החלומות. מעולם לא היה כל כך הרבה כוח בידי האדם היחיד ואנחנו עכשיו רק בתחילת המגמה הזו.

"16 מתוך 100 הכותרים הנמכרים ביותר בקינדל כיום הם מהוצאה עצמית", אומר בזוס. זה אומר שבתהליך מעורבים רק הסופר שמקבל את מרבית התמלוגים, אמזון והקורא. לפי בזוס, התפקיד של מנהל משתנה במהירות בשל כך. "אתה צריך לחשוב על עצמך לא כמעצב, אלא כגנן", הוא אומר ומוסיף כי "יש לטפח את הרעיונות שמגיעים מלמטה ואז לוודא שאנשים מבצעים אותם".

הרווארדצילום: בלומברג

חברות כמו פייסבוק , אמזון, מיקרוסופט , גוגל , אפל , לינקדאין, זינגה וטוויטר מובילות את המגמה הזו ופורחות, אז למה לפחד? בגלל שאנחנו נכנסים לתקופה, שאף אחד לא יודע כמה זמן היא תימשך, שבה הנשיא, המושל או ראש העיר, יצטרכו לקחת דברים מאזרחים - במקום לתת להם, החשש הוא שזה לא יתפתח כראוי.

המדינה יכולה לצמוח בלי תוכנית. אבל אסור לנו להעז לקצץ בלי תוכנית. עלינו לשמר על שילוב של השכלה גבוהה חזקה, מחקר במימון ממשלתי והגירה של מוחות לארה"ב - הם ביצי הזהב של ארה"ב שמונחות כולן בעמק הסיליקון ובסיאטל.

לסין זה הולך בקלות כיום, היא רק צריכה לעשות את העבודה שכבר המצאנו - אבל בזול יותר. ארה"ב חייבת להמציא דברים חדשים וזה דורש לשמור על ביצי הזהב. מיקרוסופט עדיין עורכת 80% מהמחקר שלה בארה"ב. אולם זה נהפך לקשה יותר לעשות זאת כשהקיפאון בגבעת הקפיטל מונע ממנה להשיג מספיק ויזות למוחות שהיא צריכה לייבא ושהאוניברסיטות בארה"ב לא מספקות. בסופו של דבר לא תהיה למיקרוסופט ברירה אלא להעביר את המחקר למדינות אחרות.

מפחיד לראות איך קיצוצי תקציב בקליפורניה מחלישים את מה שנחשב פעם ליהלום שבכתר של החינוך האמריקאי - האוניברסיטאות של קליפורניה. אני מפחד שהקיצוצים האחרונים הם רק ההתחלה. כפי שאחד ממנהיגי הקהילה בסיאטל אמר לי, הממשלות עושות שלושה דברים: "מרפאות, מחנכות וכולאות".

כיוון שכמה החלטות של מדינות בארה"ב והחלטות פדרליות אסרו על קיצוצים בבריאות ובבתי הכלא, הרבה כסף יוצא מהחינוך. לצערי, אפילו כדי לפרסם ספר בהוצאה עצמית, עליך עדיין לדעת איך לכתוב.

אותו דבר קורה במחקר, דו"ח חדש העלה כי ההשקעות הפדרליות במחקר ביו-רפואי ירדו כמעט בכל שנה מאז 2003. כשאנחנו מצמצמים את ההשקעה בהשכלה הגבוהה ובמחקר, "אנחנו יורים לעצמינו בשתי הרגליים", אמר ק.ר סרידהאר, מייסד חברת בלום אנרג'י מעמק הסיליקון. "האנשים שלנו נהפכים למוכשרים פחות, אז אתה יורה לעצמך ברגל אחת. בנוסף, לאנשים חכמים מכל העולם יש סיבה טובה פחות להגיע לארה"ב בשביל חינוך איכותי, אז אתה יורה לעצמך בשתי הרגליים".

מחלקת העבודה האמריקאית דיווחה לפני שבועיים שאפילו עם שיעור האבטלה הגבוה, מעסיקים הציעו 3.74 מיליון משרות חדשות במארס. הנתון הזה נובע בחלקו מחוסר התאמה על בסיס כישורים. במאמץ להתגבר על כך ולעזור למלא את החלל לבעלי השכלה גבוהה במדינת וושינגטון - בואינג ומיקרוסופט תמכו באוניברסיטאות שקיצצו להן בתקציב אך לא העלו את שכר הלימוד.

זו לא קריאה להתעלם מהברירות הקשות שיש בתחומי התקציב שאנו נאלצים לעשות. זו קריאה להבטיח שאנחנו נעניק לחינוך, הגירת מוחות, ולמחקר מקום ראוי בשיח. "הענקת כוח ליחיד ואי השקעה בציבור זו סכנת המקרו הגדולה שלנו החברה", אמר הסוקר האמריקאי קרייג צ'רניי. בהחלט, זה המצב.

השקעה במכונים הציבוריים זו הדרך היחידה להקל על האי-שיוויון המדהים שיכול להתעורר בעולם שבו עובדי בפייסבוק יכולים להפוך למיליארדרים בין לילה, בזמן שהאוניברסיטאות שמייצרות אותם מתבקשות לקצץ מיליארדים בין לילה. כפי שאמרתי, אומות שלא משקיעות בעתיד - נוטות לסבול מביצועים לא טובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ