מגלים את ת"א: כתבת "60 דקות" על "מקום בלתי סביר של שלווה במזה"ת"

סגן ראש העיר מתראיין מחוץ לבר, יוסי ורדי מסביר מה סוד הצלחת ההייטק, וגדעון לוי מקטר על אי האכפתיות ■ צפו בכתבה

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

"חיפשנו מקום של שלווה במזרח התיכון, מקום שאינו מוכה באלימות וחרדה, עינויים. זו לא משימה קלה בימים אלה. מצאנו את התשובה במקום בלתי סביר - העיר הגדולה בישראל, תל אביב, המוקפת מכל צידיה בסכנה", כך פותח בוב סיימון, הכתב הוותיק של CBS, תוכנית "60 דקות" שמוקדשת לתל אביב, שאת חופיה משווה הכתב לחופי מיאמי, ומספר כי כלכלתה פורחת, ללא אבטלה, אולם עם פערים כלכליים. ת"א היא עיר לא רק פלורליסטית אלא סובלנית: נעה תשבי מספרת שבישראל מותר גם לגאים בגלוי להתגייס.

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

הכתבה מציגה את יוסי ורדי, יזם ההיי-טק, "סנדק התוכנה" של ישראל, ואת עמק הסיליקון הישראלי. ורדי אומר שהגורם להצלחה של ישראל בתחום היזמות הטכנולוגית הוא "סיבות תרבותיות שמאחוריהן עומדת האם היהודיה". הכתב מראיין את סגן ראש העיר, אסף זמיר, "במקום שבו פוליטיקאים אמריקאים לא יעזו להתראיין, מחוץ לבר".

צילום: תומר אפלבאום

"ת"א עברה זמנים קשים בעשורים האחרונים - הרג, פיגועים והתקפות טילי סקאד. גם כיום המצב לא מבטיח: מהפכות, איסלאם קיצוני ומלחמות אזרחים נמצאים רק כמה שעות בכל כיוון. ואם איראן תבנה את הפצצה, ת"א תהיה בטווח פגיעה. אבל איכשהו התל אביבים למדו לא לדאוג לגבי המחר, ולחיות בהווה", נאמר בפתיחת הכתבה.

"זהו אי של שפיות במדינה הזו", אומר רון חולדאי לסיימון, והשניים יוצאים לטיול באופניים הירוקים שמשכירה העירייה. מדוע האנשים בת"א אינם פוליטיים יותר? "הם התעייפו", עונה לסיימון.

סקאדים ממלחמת עיראק, מועדוני הלילה - יש יותר בארים מבתי כנסת בת"א, מספר סיימון - והפגנות בעד השלום. סיימון מתייחס לעליית מחירי הנדל"ן, שמקשה על צעירים ואמנים לחיות בעיר, בעוד שלאליטה חיים מצוינים.

גדעון לוי, עיתונאי הארץ, מספר לסיימון שהחיים הטובים בת"א מאפשרים להתעלם מהבעיות הקשות. "למה לקלקל את המסיבה", הוא מסביר את האדישות. "מרחק שעה מת"א הפלסטינים והישראלים מקיימים את הריטואל הקבוע שלהם", של התנגשות אלימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ